02.11.07 Zdraví a nemoci

Kastrace kočky

Důvody kastrace koček a vhodný věk ke kastraci

V našich podmínkách se jednoznačně jedná o prevenci nechtěných gravidit. Také projevy kočičí říje – označujeme ji jako mrouskání – bývají často pro majitele nesnesitelné. Z těchto hledisek je možné kastraci jen doporučit.

Doporučujeme provést kastraci již v období po prvním mrouskání. U většiny koček se dostavuje okolo 6.-7. měsíce věku, u ušlechtilých plemen o něco později a je jednoznačnou známkou pohlavní dospělosti zvířete. Kočky chované venkovním a polovenkovním způsobem si již po prvním mrouskání mohou přinést domů nechtěné přírůstky.

Co je kastrace a jak se provádí

Kastraci samic odborně nazýváme ovariektomie, pakliže se jedná o chirurgické odstranění pouze vaječníků z dutiny břišní, nebo ovariohysterektomie, pokud se zároveň s vaječníky odstraňuje i děloha. V případě samic koček nemá ani jedna z metod zvláštní výhody či nevýhody. Pokud jsou v průběhu zákroku zjištěny na děloze jakékoliv patologické změny, doporučuje se ji odstranit.

Zákrok se provádí v celkové anestézii. Anestetika aplikujeme lačnému zvířeti, dle požadavků majitele a spolupráce pacientky buď intramuskulárním (do svalu) nebo intravenózním (do žíly) způsobem. Následuje preventivní aplikace depotních (dlouhodobě působících) antibiotik a analgetik (léků proti bolesti). Poté připravíme místo zákroku, což znamená vyholení srsti na bříšku, desinfekce operačního pole a následně jeho zarouškování sterilními rouškami. Naše pracoviště preferuje operační přístup z linea alba, což je vazivový pruh, který spojuje břišní svaly ve středové linii břicha a nevedou jím žádné cévy., Řez je malý cca 2-3 cm dlouhý. Tato metoda umožňuje zpřehlednit v případě potřeby celou břišní dutinu. Sterilním způsobem provedeme laparotomii - otevřeme dutinu břišní. Pokud provádíme pouze ovariektomii, vybavíme postupně oba vaječníky, které podvážeme na obou stranách vstřebatelným materiálem a odstraníme. V případě ovariohysterektomie se obdobným způsobem zároveň s vaječníky odstraní i děloha. Následuje rutinní uzávěra rány vstřebatelným šicím materiálem, uzavřeme tedy svalovou vrstvu v linea alba, taktéž podkoží a kůži plastickým stehem, kdy je celé vlákno schováno uvnitř rány. Nehrozí tak vykousání stehů, hojení je rychlejší a rána po zhojení lépe vypadá. Celý zákrok trvá okolo 30ti minut. Kočičku necháme v boxu probudit z narkózy a většinou do dvou hodin po zákroku může být propuštěna do domácí péče. 

Péče o kočku po kastraci

Pokud se vaše kočička bude probouzet doma, dopřejte jí klidné teplé místo odkud nemůže spadnout. Jestli to možnosti zařízení dovolují, nechte raději kočičku probouzet v hospitalizaci pod odborným dohledem. Vodu a krmení začněte podávat až po nabytí plného vědomí a po malých částech, aby nedošlo ke zvracení. Ránu je potřeba udržovat čistou, nenechte zvíře ránu olizovat. Při šití vnějšími stehy se tyto vytahují zhruba po týdnu. Na kontrolách po operaci se domluvte s operujícím veterinářem, běžně se kočka kontroluje druhý den po operaci a pak po týdnu, v době dohojení rány.

Komplikace kastrace kočky

Setkáváme se s nimi zřídka, v úvahu přichází:
- intolerance použitých anestetik či ostatních léčiv, což se může projevit velmi brzy po zákroku nebo naopak jako pozdní reakce i několik dní po operaci. Projevy mohou být různé, např. zvýšená teplota, třes, nechuť k jídlu apod.
- sklouznutí podvazů, což může způsobit vnitřní krvácení. Pak se projevuje celkovou únavou kočky, blednutím sliznic a postupnou ztrátou vědomí. Při podezření na vnitřní krvácení je třeba okamžitě vyhledat veterináře.
- kožní či podkožní reakce na šicí materiál, což se může projevit např. neuzavíráním rány tzv. píštělí nejčastěji nad uzlíkem v místě ukončení sutury (sešití). V takovém případě je potřeba navštívit veterináře a uzlík nechat odstranit.
- dlouhodobou komplikací může být tendence k obezitě. To lze však zásadně ovlivnit úpravou jídelníčku nebo krmením granulemi specielně vyvinutými pro kastrované kočky.


Jakékoliv známky abnormálního chování zvířete po operaci by měly být konzultovány neprodleně s veterinářem. Kastrace koček je v naprosté většině případů výborně snášena a většina koček se již druhý den po zákroku projevuje zcela normálně.

 

Autor článku : MVDr. Silvie Ševčíková

© 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

www.vetcentrum.cz