03.06.23 Život s kočkou

Každý třetí Čech má doma kočku a považuje ji za člena rodiny

Oblíbenost koček dokládá fakt, že alespoň jednu kočku v domácnosti má téměř třetina obyvatel. A každý třetí majitel, pak bere svou kočičku jako právoplatného člena rodiny. S tím jde ruku v ruce, že si kočky ustavují jisté rituály a návyky v rámci společného soužití. 


„Kočky milují rutinu a ritualizace. Není to ale pro ně v pořádku, protože v momentě, kdy kočka zapadne do moc velkého stereotypu a vy ten stereotyp narušíte, tak to může kočku velmi rozhodit a vystresovat. Může to být klidně taková banalita, jako že denně chodíte z práce v pět hodin, vaše kočka je na to zvyklá, ale jednoho dne si po práci zajdete s kolegyní na skleničku vína nebo kávu, přijdete o pár hodin později a může se stát, že budete mít počůranou postel nebo gauč. A to jen protože vaše kočka byla vyděšená ze změny rutiny. Je dobré kočky trénovat na to, že každý den je jiný. V budoucnu jim to pomůže se vyrovnat se složitými situacemi jako například, že chcete jet na dovolenou,“ vysvětluje kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová. 


Život s kočkou má víc benefitů, než tušíte
Většina majitelů koček (64 %) uvedla, že se jim po pořízení kočky zlepšila spokojenost se životem. „Kočka je zvíře, které přilne k srdci snad každému chovateli. Mít ji a starat se o ni je závazek na 15–20 let života, a to už není málo na společné zážitky. Kočičky si navíc dělají velmi silné citové vazby k různým členům domácnosti, a to i k dětem. Rádi s nimi dovádí, protože to jsou také mláďata a je s nimi legrace,“ vysvětluje kočičí psycholožka. Proto také vznikla iniciativa značky Whiskas s názvem #Iamacatperson, jejímž cílem je ukázat veřejnosti, že vlastnit kočku má mnoho benefitů, a to nejen nepřítomnost hlodavců v domě. „Kontakt s kočkou, tedy její hlazení a mazlení se s ní, snižuje v lidském těle hladinu stresového hormonu kortizolu. V dnešním uspěchaném a stresem nabitém světě, pak večerní pomazlení s kočičkou může působit jako balzám na duši. Iniciativa #Iamacatperson inspiruje k tomu, abychom se hrdě hlásili k tomu, že kočku máme a čím vším náš život obohacuje,“ říká Klára Nevečeřalová, která se s iniciativou spojila.  


Pozor na stres
Stejně jako u jiných domácích mazlíčků, i u koček je potřeba, aby chovatelé dbali na jejich výživu. Ta je totiž klíčová pro jejich fyzickou kondici, tedy aby kočka nebyla podvyživená nebo obézní. Pro majitelé koček to znamená důsledně číst složení krmení a vybírat kvalitní krmivo od ověřené a důvěryhodné značky. Aby byla kočka zdravá a fit, je potřeba si u ní dávat pozor na stres, jelikož ten dokáže u těchto tvorů vyvolat různá zdravotní onemocnění, a tak je důležité držet kočku v bezpečí a na případné stresové situace, jako je například návštěva veterináře, ji trénovat.  A jak poznáme, že je kočka s námi spokojená? „Čtyřnohý mazlíček často projevuje svou lásku už jen tím, že s námi chce být. Pokud se kočka ještě ráda přijde pomazlit, ducne nás hlavičkou nebo nás vítá při návratu domů, popřípadě se vám i otírají o nohy, tak je velmi pravděpodobné, že vás vaše kočka přímo zbožňuje,” uzavírá Klára Nevečeřalová. 


Foto: Pexels.com

Průzkum pro značku Whiskas byl realizován agenturou NMS Market Research v květnu 2023 na vzorku 1004 osob.