Aby si pes mohl co nejdéle užívat radostných chvil plných pohybu, vyplatí se občas mu dopřát preventivní kúru pomocí kloubní výživy. Při výběru kloubního doplňku je však vhodné sledovat složení a zamyslet se nad použitím protizánětlivých složek, jako je např. methylsulfonylmethan – MSM a boswellie u psů, kteří ho užívají pouze preventivně, nikoli z důvodu řešení problémů s pohybovým aparátem.
Jak poznat, že má pes problém s pohybovým aparátem?
Psa, kterého trápí bolest, poznáme tak, že není „ve své kůži“. Může odmítat potravu nebo nechce provádět oblíbenou činnost, může být skleslejší, unavený, podrážděný, může se schovávat se na neobvyklých místech, stranit se kontaktu s lidmi a ostatními psy. Při problémech s pohybovým aparátem nemusí pes vykazovat příznaky stále. Mohou se vyskytovat jen v určitých chvílích a při určitých aktivitách. Pes může projevovat neochotu skákat, vykazovat neobvyklý pohyb pánve při chůzi, obtížně vstávat, být nejistý při chůzi, mít oteklé klouby, sníženou pohyblivost kloubu, odlehčovat postiženou končetinu aj.
Je vhodné hledat kloubní doplňky s obsahem MSM, nebo lze volit i ty bez něj?
Většina kloubních doplňků obsahuje v různém zastoupení „základní stavební složky“ chrupavky, jako jsou hydrolyzovaný kolagen, kolagenní peptidy, glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kyselina hyaluronová. Tyto složky pomáhají k výživě kloubů a obnově chrupavky. Vedle již zmíněných ingrediencí lze v kloubních přípravcích nalézt například i MSM a boswellii (Boswellia seratta). Tyto dvě suroviny hrají významnou roli při působení proti bolesti a zánětu. Je tedy vhodné volit jejich použití s rozmyslem. Nejenže si organismus na tyto složky může navyknout a v době, kdy bude potřeba, bude účinek těchto složek nižší, ale zároveň mohou tyto suroviny potlačit prvotní příznaky nějakého vznikajícího problému. Zvířata sama o sobě nedávají bolest moc znát (projevila by tím svou slabost a stala se lehkou kořistí pro predátory). Proto si ani bedlivý majitel nemusí případného vzniklého problému ihned všimnout. Navíc, pokud pes užívá protizánětlivé přípravky (kam spadá i MSM a boswellie), je pravděpodobné, že si prvních příznaků ani nevšimne (nemusí se totiž viditelně projevit). Tím pádem ani majitel nenastaví klidový režim, nezmění způsob tréninku, který by mohl pomoci, ale bude pokračovat dále v započatých aktivitách (tréninkovém plánu). Končetina bude stále zatěžována, až ji nakonec pes začne odlehčovat, ale tento stav může nastat mnohem později, než by tomu bylo bez protizánětlivých složek v krmivu. V důsledku namáhání končetiny, která není úplně v pořádku, bude i léčba trvat delší dobu.
Kdy naopak přípravky s MSM použít?
Samozřejmě přípravky s MSM a boswellií mají nenahraditelné místo v kloubních přípravcích a jsou situace, kdy je vhodnější použít produkt právě s jejich obsahem. Do této skupiny můžeme zařadit všechna bolestivá kloubní onemocnění, jako jsou vyšší stupně dysplazie kyčelních a loketních kloubů, osteoartrida (degenerativní onemocnění kloubní chrupavky), přetržené křížové vazy (doplňková léčba) a další kloubní onemocnění. V převážné míře do této skupiny spadají staří psi, avšak problém tohoto typu se může vyskytnout i u mladších zvířat. Vhodné je ulevit pomocí MSM a boswellie i zvířatům, kdy bolestivý problém pohybového aparátu vznikl úrazem. Je však důležité mít na paměti, že všechny doplňky výživy jsou pouze podpůrné a při výskytu příznaků pohybových problémů je prvotně důležité navštívit veterinárního lékaře.
Na otázky odpověděly specialistky na výživu značky Fitmin Ing. Adéla Palacká a Ing. Michaela Paulíčková.
Foto: pexels.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.