11.04.15 Život s kočkou

Kdy si s kočkou hrát?

I kočky, které nejsou moc mazlivé, mohou být velmi hravé. V takovém případě jsou to právě společné hry, které utužují pouto s člověkem.

Kočky jsou obecně považovány za více aktivní za úsvitu a soumraku. Nedávný výzkum také prokázal, že jsou pozornější a raději si hrají ráno a v podvečer. Kolem polední hodiny a pozdě večer většinou spí. Vzhledem k tomu, že se kočky snaží přizpůsobit našemu životnímu stylu, měli bychom udělat totéž pro ně a vybízet je ke hře spíš ráno nebo večer po příchodu z práce. Přece jen bychom však měli být tolerantní a spící kočku nebudit, i když je zrovna „hrací čas“.

Krátce, ale intenzivně

Možná jste si všimli, že kočky nejsou moc vytrvalé a často je společná hra začne po chvíli nudit. V takovém případě přestaňte a zkuste to zase za chvíli. Kočku se nevyplácí do něčeho nutit, stejně byste neuspěli. Zařazujte spíš častější hrací chvilky, při kterých se budete svému mazlíčkovi intenzivně věnovat. Například když sledujete televizi, můžete využít čas, kdy běží reklama. Tak zůstanou hry krátké a časté, jak to mají kočky rády.

Jaké hračky?

I v domácích mickách, které nikdy neviděly myš, jsou ukryty lovecké pudy. Proto je nejoblíbenější kočičí hrou právě lov a hra by měla poskytovat podobné pocity jako při stíhání kořisti. U koček jsou velmi oblíbené takové hračky, které jsou o velikosti myši nebo malého ptáčka, lehké, které mají chlupatý nebo měkoučký potah. Některé kočky zbožňují, když hračky vydávají zvuk. S hračkou naplněnou catnipem (šantou kočičí) nebo kozlíkem lékařským určitě také uspějete. Vděčnými hračkami jsou i obyčejná ptačí pírka (nejprve je dobře vyperte). Úspěch slaví také různé míčky nebo mávátka s peřím. Ale buďte opatrní, například hra s provázkem by měla vždy probíhat pod vaším dozorem, protože kočky mají někdy tendenci provázek polykat. Například lamety z vánočního stromečku s chutí pozřou.

Aby kočku hra bavila, často ji obměňujte. Střídejte pohyby, můžete s hračkou na provázku třeba trhaně pohybovat po podlaze, jinou zase můžete zavěsit. Houpavý pohyb kočku vybízí ke hře. Využít můžete i nábytku, schodů apod. Popusťte uzdu vaší představivosti, vaše kočka vám bude vděčná.