06.06.10 Život s kočkou

Když na kočku přijde stáří

I když si to možná nechceme připustit, i v životě naší kočky nastane jednou období, kdy začne stárnout. Pro majitele koček není zrovna moc potěšující zprávou, že kočky stárnou o hodně rychleji než lidé. Na stárnutí se podílí řada faktorů. Neovlivnitelným faktorem jsou dědičné dispozice, které si každá kočka nese po svým předcích. Dalšími faktory, které mají vliv na délku života, a které již ovlivnit můžeme, jsou kvalitní strava a péče, kvalita života a dostatek pohybu. Délka života se liší i dle jednotlivých plemen, sklony k dlouhověkosti mají zejména birmy a siamské kočky, to však neznamená, že by se ostatní plemena nemohla dožít úctyhodného věku.

 

Kdy kočka začíná stárnout

Stárnutí u koček obecně začíná od osmého roku života, ve věku deseti let je kočka považována za starou. Poslední odchovy mívají kočky kolem sedmého roku, kocouři kryjí déle. V průměru se kočky dožívají 15 let. Známe však i případy, kdy se kočky dožívají i 20 let a více. V Guinessově knize rekordů z roku 2007 najdeme záznam o kočce Creme Puff, která se dožila neuvěřitelných 38 let. Je nutné podotknout, že co pro jednu kočku znamená takřka hraniční věk, pro jinou kočku nepředstavuje až tak výrazné omezení.

 

Porovnání věku kočky a člověka

Jeden rok života kočky se v průměru počítá za sedm let života člověka. Koťata se však vyvíjejí daleko rychleji než děti, takže první rok života kočky odpovídá patnácti lidským rokům. Dva roky života kočky odpovídají věku 25 let u člověka, 6 let kočky odpovídá 45 rokům člověka a 10 let kočky je jako 60 let člověka. Čtrnáct let života kočky představuje 70 let života člověka a případná dvacítka u kočky se rovná lidské devadesátce.

 

Prodlužování průměrného věku

Se zlepšující se veterinární péčí a s kvalitou stravy se průměrná délka života prodlužuje. Během posledních padesáti let se délka života koček téměř zdvojnásobila. Na prodloužení průměrného věku má vliv i chov v bytě, čímž se kočky vyhýbají nebezpečím, která by na ně číhala ve venkovním prostředí, ať již v podobě projíždějících aut, šarvátek s jinými kočkami nebo v podobě napadení psem. Podle statistik se vyššího věku dožívají kastrované kočky, což souvisí právě s výše uvedeným faktorem vnějšího nebezpečí, neboť kastrované kočky se více drží doma a nemají tolik potřebu se toulat.

 

Láskyplná péče a trpělivost jsou základ

Stejně tak jako staří lidé potřebují stálou a láskyplnou péči, potřebují ji i stárnoucí kočky. S přibývajícím věkem bývají často nevrlé a nervózní, neboť hůře snášejí ruchy běžného života. Stárnoucí kočce bychom měli poskytnout bezpečné útočiště, kde nebude nikým rušena a kde najde klid pro svůj odpočinek. Je důležité upozornit návštěvy a malé děti na to, aby kočku nechaly v klidu a vyčkaly, až si sama přijde pro pohlazení.

Vyhněme se náhlým změnám

Starší kočky jsou velice citlivé na změny, proto se tyto změny v jejich životě snažíme omezit na nezbytné minimum. Pro starší kočku může znamenat velký stres i nový kus nábytku, natož potom nově příchozí kočka nebo kotě. Nemusí to tak být samozřejmě ve všech případech, ale většina starších koček se vyrovnává se změnami obtížně. Pokud je to možné, s kočkou necestujeme. Pro běžné očkování si zjistíme kontakt na veterináře, který by mohl přijet k nám domů. V době naší dovolené zajistíme kočce hlídání, a to nejlépe od osoby, kterou zná, a která k nám bude docházet.

 

Ztráta pohyblivosti

S přibývajícím věkem přicházejí problémy s klouby a artritidou a kočky ztrácí mrštnost. Pokud kočka chodí ven, bude se ve stáří více držet doma a procházky do venkovního prostředí omezí na kratší dobu. Měli bychom její přání respektovat a být k ní trpěliví. Kočka už nemůže skákat do výšek stejně mrštně jako v mládí, proto bychom jí měli pelíšky a nejrůznější domečky umístit na zem, na klidné místo bez průvanu. Ve stáří potřebuje kočka více odpočívat a spí déle než v mládí. Pelíšek by měl být teplý, v zimě je nejlépe umístit jej do blízkosti krbu nebo ústředního topení. Na nejnižší stupeň podněj můžeme zapnout elektrickou dečku.

 

Stáří a venkovní kočky

Stárnutí má nejmarkantnější dopad na život koček bez domova. Tyto kočky si musí denně obstarávat potravu a potýkat se s případnými nepřáteli. Ztráta zraku, ubývající sluch a omezená hybnost má za následek nedostatek ulovené potravy, a tím i strádání kočky. Také při potyčkách s nepřítelem může starší kočka utržit nepříjemné šrámy. Zajímavým úkazem u koček je to, že pokud kočka ztratí funkci některého ze smyslových orgánů, posílí se tak funkce jiného smyslového orgánu.

 

Kočičích toalet není nikdy dost

Abychom se vyhnuli nehodám, znásobíme doma počet kočičích toalet, ke kterým musí být zajištěn dobrý přístup. Kočka už není tak rychlá jako dříve, a tak když si náhle potřebuje ulevit, nemusela by stihnout vyhledat vzdálenou toaletu. Proto záchůdky rozmístíme na různá místa po domě, a to zejména poblíž míst, kde kočka ráda odpočívá.

 

Změna chování kočky

Starší kočky často vyžadují více pozornosti svého člověka. Více touží po fyzickém kontaktu, proto do denního programu zařadíme hlazení, opatrné masáže nebo jemné kartáčování kožíšku. Na kočku během hlazení či kartáčování vlídně mluvíme, utužíme tak vzájemný vztah. Stárnoucí kočky se mohou projevovat hlasitěji než v mládí, zejména v noci můžeme zaslechnout hlasitější výkřiky. Pokud je ze zdravotního hlediska vše v pořádku, není zapotřebí se příliš znepokojovat. Kočku slovy a hlazením uklidňujeme.

 

Jak krmit starší kočku

Kočičí důchodci potřebují stravu rozdílnou od koťat nebo kočičích dorostenců. Strava by měla být chutná a dobře stravitelná a zároveň by měla obsahovat vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků, stejně tak vitamínů a minerálů. Pro dobré trávení je důležitá také vláknina, která zlepšuje pohyblivost a funkci střev a tím předchází vzniku zácpy. S výběrem krmiva pro kočičí seniory by nám měl pomoci veterinář. Starší kočce necháváme potravu k dispozici po celý den, neboť potřebuje jíst v menších dávkách a častěji. U koček se sklony k obezitě (především u koček kastrovaných) je nutné krmné dávky hlídat, případně upravit podle denní aktivity. Krmiva by měla mít sníženou energetickou hodnotu, protože u starších koček dochází ke snížení metabolických pochodů, redukuje se svalová hmota a množství fyzické aktivity. Samozřejmostí je stálý přístup k vodě. Pro správnou funkci ledvin se doporučuje potravu mírně (opravdu mírně!) solit, nebo do vody přidávat trochu kondenzovaného mléka, čímž podpoříme pitný režim. Kočky podněcuje k pití fontánka na vodu, neboť tekoucí vodu milují. Obsah vody v krmivu může zvýšit podáváním vlhkého krmiva nebo přidáním vody do krmiva.

 

Nemoci doprovázející stáří

Nezapomeňme na to, že stáří doprovázejí nejrůznější nemoci, ať už jsou to potíže s pohybovým aparátem, močovými cestami nebo chrupem. Pravidelně proto provádíme kontrolu kůže, srsti a chrupu. Při stárnutí dochází ke žloutnutí zubů, výraznějšímu tvoření zubního kamene a dokonce k vypadávání zubů. Nekvalitní péče by v tomto případě mohla znamenat snížený zájem kočky o potravu. Při ztrátě chrupu je zapotřebí potravu předem rozmělnit. Stárnutí kočky je také možné pozorovat na očích, které jsou často zakalené, a to v důsledku šedého zákalu. Srst starší kočky není tolik lesklá a hustá jako dříve, proto se doporučuje krmit krmivem obsahujícím rybí tuk. Některé starší kočky mohou trpět zácpou, v tomto případě do stravy zařadíme mléčné výrobky a poradíme se s veterinářem.

 

Důležité návštěvy u veterináře

Nezapomeňme na pravidelné návštěvy veterináře, které mohou včas odhalit známky nemoci a pomohou včas nasadit účinnou léčbu. Jak už jsme si řekli výše, ideální je si pro stárnoucí kočku vybrat veterináře, který může na nezbytné očkování docházet k nám domů. Do veterinární ordinace se tak budeme dostavovat pouze na vyšetření, při kterých jsou zapotřebí přístroje. Pokud u kočky propukne vážná nemoc, u které není šance na její vyléčení a život kočce přináší více utrpení než spokojenosti, je na zvážení každého majitele, zda nenechat svého mazlíčka uspat. I když je to velice bolestné a těžké, pro nemocnou kočku to může znamenat vysvobození z jejího trápení. O takovém rozhodnutí se musíme samozřejmě vždy poradit s veterinářem. Při uspání dostane kočka injekci, která působí podobně jako celková anestezie na člověka.

 

Hrou a pohybem k dlouhověkosti

Aby naše kočka zůstala do vysokého věku aktivní a v dobré fyzické kondici, je pro ni důležitý pohyb. Pokud kočka chodí ven, má pohybu pravděpodobně dostatek, ale pokud se jedná o kočku čistě bytovou, měli bychom jí k pohybu podněcovat. Hrajme si proto s ní s kočičím mávátkem, házejme jí myšky nebo míčky, využijme hry v kočičím tunelu. Aktivní a spokojená kočka má větší šanci dožít se požehnaného věku.

 

Text: Iva Kaprálková

Chovatelská stanice britských koček SweetNozzles, CZ

www.sweetnozzles.unas.cz