Lámete si hlavu nad častým drbáním svého čtyřnohého kamaráda, i když jste blechy ani jiné parazity nenalezli? Zbystřete, na vině může být alergie! Psi totiž mohou trpět alergiemi stejně jako my. Nejčastěji se hlásí přecitlivělost na trávu, pyl, prach, roztoče či parazity, ale výjimkou není ani potravinová alergie. Nemáte doma také náhodou psího alergika?
Stejně jako u lidí se psí alergie mohou objevit v jakémkoliv věku, nejčastěji se však přihlásí již během prvního roku. Odhalení správné diagnózy může být leckdy oříšek, neboť příznaky různých alergií bývají velmi podobné. Zpozorovali jste, že má váš psí kamarád začervenalé oči či uši, zarudlá místa nebo skvrny na pokožce, kýchá nebo hůře dýchá, vnímáte, že se častěji olizuje a škrábe, ztrácí srst, nebo si ji dokonce vykusuje? Objevuje se u něj průjem, zvracení, nebo se vám zdá, že ubývá na váze? Pak si to namiřte rovnou k veterináři, o slovo se totiž může hlásit právě alergie.
Kde hledat příčinu?
U některých plemen, jako například u labradorského či zlatého retrívra, boxera, dalmatina, jezevčíka nebo třeba německého ovčáka, může sehrát významnou roli genetika, která značně zvyšuje předpoklady pro vznik alergií. Další možností je složení podávaného krmiva.
Test
S objasněním běžných alergenů či jejich kombinace pomůže test, při kterém se alergeny injekčně vpraví pod kůži zvířete a sleduje se alergická reakce. Nejčastěji stojí za výskytem alergií blechy, roztoči, prach či různé vzduchem šířící se alergeny. V poslední době ovšem přibývá také zvířat alergických na určité složky potravin. Stejně jako u lidí se rozlišuje intolerance a alergie.
Intolerance vs. alergie
„Alergie se od potravinové intolerance liší tím, že její projevy jsou reakcí imunitního systému, u intolerance se jedná o čisté podráždění organismu,“ píše veterinářka MVDr. Eva Štercová, PhD. v psí kuchařce Neštěkej a jez!. V případě alergie imunitní systém vyhodnotí určitou složku potravy jako škodlivou, začne vyrábět protilátky a začne vašeho psa zkrátka „bránit“. Mezi nejčastější alergeny patří například hovězí maso, kravské mléko, pšenice, vejce, kuřecí maso a kukuřice. Při intoleranci může být na vině vyšší koncentrace umělých látek v krmivu, jako jsou konzervační látky, barviva a ochucovadla, které mohou též vyvolat imunitní reakci. „Důvodem může být i dlouhodobě jednotná strava – například jen granule. Kvalitní granule jsou sice kompletní krmivo, které obsahuje všechny potřebné živiny, ale pes si časem může vypěstovat resistenci na některou ze složek. Proto je lepší i granule střídat,“ dodává veterinářka.
Restrikční dieta
V případě potravinové alergické reakce bývá psovi naordinována tzv. restrikční hypoalergická dieta, která je složena z látek, se kterými se pes doposud nesetkal, a tělo na ně tedy reaguje. Následně pak bývá tělo postupně vystavováno podezřelým antigenům. Strava musí odpovídat přesnému zadání, ať už je připravována chovatelem, či odborníkem. Hotová krmiva z obchodu nejsou k odhalení alergie příliš vhodná, neboť mohou celkový obraz zkreslovat možné reakce na konzervační látky a jiné složky, které bývají jejich běžnou součástí.
Zmírnění příznaků a prevence
Po rozklíčování potravinových alergenů je v lepším případě nutné se smířit s dlouhodobou úpravou jídelníčku, v tom horším pak přichází na řadu stejně jako u lidí užívání léků. Pro zdravé zažívání a zároveň i jako prevence před projevem možné intolerance některých látek je dobré krmit pejsky pestrou, pokud možno vyváženou stravou. Pokud není dostatek času na pravidelné psí vyvařování, je třeba volit kvalitní granule a snažit se mazlíkovi alespoň přimíchávat nějakou tu přidanou hodnotu pro zpestření jídelníčku. V žádném případě ale není vhodné dávat psovi zbytky lidského jídla. Žaludek psů snáší odlišné věci než ten náš. Kvalita krmiva je jednou z nejdůležitějších věcí, která přímo ovlivňuje zdraví našich domácích mazlíčků i jejich chuť do života. S nápady na domácí dobroty může pomoci psí kuchařka s názvem Neštěkej a jez!, která obsahuje 78 receptů pro pejsky i jejich páníčky. Navíc 15 % z prodeje knihy putuje na pejsky v nouzi.
Fotka od boxerdogmadness z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.