26.12.13 Aktuality

Klinika vstřícná ke kočkám

Veterinární praxe v Pražských Vršovicích získala jako první v České republice mezinárodní akreditaci od Mezinárodní společnosti pro medicínu koček (ISFM) coby "Klinika vstřícná ke kočkám".

Že kočka není pes chápe asi každý, ale přizpůsobení veternirní praxe jejich specifickým potřebám není bohužel zatím standardem. Z tohoto důvodu Mezinárodní společnost pro medicínu koček (International Society of Feline Medicine) na základě svých více než 55 letých zkušeností stanovuje mezinárodní standardy, jakým způsobem má fungovat veterinární praxe, má-li být maximálně přizpůsobená svým kočičím pacientům. Dodržování stanovených kritérií co do šetrného a citlivého zacházení s kočkami, vybavení, diagnostických postupů i informačního servisu pro majitele, pak osvědčuje certifikát "Klinika vstřícná ke kočkám" (Cat friendly clinic).

První veterinární praxi, která v České republice získala tuto certifikaci, najdeme na rozhraní pražských Vršovic a Vinohrad. "Specifikům medicíny koček se věnujeme již roky, sama je chovám celý život a nesnesla bych, aby je někdo po ordinaci honil koštětem", komentuje majitelka veterinární praxe MVDr. Martina Načeradská a dále dodává: "Získání certifikace považuje náš tým za uznání své dosavadní práce a inspiraci pro další zlepšování, medicína se neustále vyvíjí a držet krok s moderními trendy je práce na plný úvazek."

Žádný zodpovědný majitel kočky se někdy nevyhne návštěvě veterinární ordinace. Každý z nás zřejmě již slyšel "hororové" příběhy o kočkách, které se z přítulného klubíčka v ordinaci veterinárního lékaře změnili v nezvladatelnou šelmu, ke které se nebylo možné přiblížit bez újmy na zdraví. Méně známá je již skutečnost, že zodpovědnost za takové chování kočky nenese vždy pouze majitel, ale též veterinární lékař, který ke kočce přistupuje nevhodným způsobem. "Moderní veterinář nemůže vystačit jen se znalostí medicíny, ale musí rovněž porozumět chování a potřebám jednotlivých druhů zvířat. Přistupujete-li ke kočce s ohledem na její kočičí duši, můžete i z vřískající koule udělat někdy sice pěkně nabručeného, ale spolupracujícího pacienta", komentuje MVDr. Martina Načeradská.

Kočky vždy platily za nepochopené bytosti, ale i v tomto oboru moderní věda hodně pokročila a zájemci z řad veterinárních lékařů i zvídavých majitelů se mají možnost seznamovat s nejnovějšími zkušenostmi a znalostmi o tom, jak se kočky chovají a proč. "Je smutné, když se lidé snaží kočce pomoci, ale ve skutečnosti ji kvůli své neznalosti jen více stresují. Snažím se dělat maximum pro zlepšení povědomí u odborné i laické veřejnosti. Například na konec ledna jsem do Prahy pozvala přednášet expertku z Velké Británie", uzavírá MVDr. Martina Načeradská.

Doplňující informace:

Mezinárodní společnost pro medicínu koček (International Society of Feline Medicine) je veterinární sekcí britské International Cat Care, dříve působící pod názvem Feline Advisory Bureau (FAB) – http://www.icatcare.org/vets

Veterinární ordinace MVDr. Martiny Načeradské – bližší informace na www.naceradska.com