22.03.14 Život s kočkou

Klíšťata jsou tu, chraňte svou kočku!

Ačkoli byl první jarní den teprve před pár dny, venku to vypadá, že je jaro v plném proudu. Ale teplé počasí probudilo k životu i nezvané hosty – klíšťata. Jestli máte kočku, která se pohybuje venku, doporučujeme pořídit jí včas účinnou antiparazitární ochranu.

Kočky se v dnešní době řadí mezi plnohodnotné členy rodiny, kterým je věnována ta nejdůkladnější péče. A stejně jako dopřáváte svým mazlíčkům kvalitní krmivo a rozptýlení v podobě různých hraček, měli byste věnovat pozornost i jejich zdraví. Zvláště v jarních a letních měsících je napadají různí parazité. A blechy a klíšťata se stávají nejen zdravotním rizikem, ale také hrozbou pro vaši domácnost. Účinnou prevencí proti nezvaným hostům je používání antiparazitních přípravků.

Spot-on a obojky

Velmi účinnou formou prevence jsou spot-on preparáty nebo speciální obojky. Vybrané spot-on přípravky mají výhodu v počtu různých parazitů, před kterými zvíře chrání. Spot-on přípravky ve formě pipet, které se aplikují zvířeti přímo na kůži, účinkují zhruba jeden měsíc. Mezi osvědčené značky patří například Frontline, Fipron či Flevox. Obojky poskytují zase ochranu až na několik měsíců. Oba druhy antiparazitik jsou volně prodejné u veterinářů, v lékárnách nebo v obchodech s chovatelskými potřebami. Pro psy i kočky je určen například obojek Foresto, který po dobu až 8 měsíců odpuzuje a hubí klíšťata a jejich larvy a nymfy. Působí také proti dospělým blechám ve všech jejich vývojových stádiích. Jako jediný svého druhu působí obojek Foresto repelentně proti klíšťatům. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv. hot foot efekt neboli efekt rozpálené plotny, který znemožní setrvání parazita na kůži psa či kočky. Účinné látky postupně napadají nervový systém škůdce, paralyzují ho, takže není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště vlivem repelentního účinku přípravku uhyne. Díky účinným látkám je zároveň bezpečný i pro štěňata od 7 týdnů věku a koťata od 10 týdnů věku. Obojek je voděodolný a lze jej zakoupit ve dvou velikostech – pro kočky a malé psy a pro větší psy. Výhodou je, že je zcela bez zápachu.

POZOR - NIKDY NEPOUŽÍVEJTE NA KOČKY PŘÍPRAVKY S OBSAHEM PERMETHRINU - LÁTKA JE TOTIŽ PRO KOČKY EXTRÉMNĚ JEDOVATÁ!