Sezóna klíšťat je v plném proudu a nebezpeční paraziti ohrožují kromě lidí také domácí mazlíčky. Klíšťata, která mohou psy nakazit například lymskou boreliózou nebo babeziózou jsou podle odborníků neobvykle aktivní už v tomto období – příčinou je teplejší klima. Zdraví psů ochrání antiparazitika. Jaká zvolit?
„Klíšťata začínají být aktivnější už v únoru a březnu. Před více než deseti lety přitom hlavní sezóna začínala až v květnu. Vzhledem ke změně klimatu tak psi čelí útokům parazitů prakticky celý rok,“ říká veterinářka a farmaceutka MVDr. Mgr. Kateřina Návojová Horáčková. Klíšťata mohou na psy přenést lymskou boreliózu, která se projevuje horečkou, nechutenstvím a otokem lymfatických uzlin i kloubů. Psi se mohou od klíšťat nakazit také babeziózou. Zvíře má při této infekci, která napadá červené krvinky, horečku, trpí nechutenstvím a celkovou skleslostí. Může se u něj objevit krev v moči, žloutenka, anemie nebo postižení nervové soustavy. „Ohroženi nejsou pouze ‚vesničtí‘ psi, kteří jsou stále venku, ale také zvířata, která žijí v bytech. Klíšťata na ně mohou nalézt i při venčení na sídlišti,“ vysvětluje MVDr. Návojová Horáčková.
I blechy jsou problém
Blechy zase mohou psa nakazit tasemnicemi, kterými může onemocnět i člověk. Větší riziko nákazy je podle veterinářů v rodinách s malými dětmi, které se se psy mazlí a dávají si pak ruce do pusy. Jediným způsobem, jak mazlíčky i děti před nebezpečným parazitem ochránit, je používání antiparazitik. A co se týče vnitřních parazitů, tak pravidelné odčervování. V lékárnách, obchodech s chovatelskými potřebami a u veterinárních lékařů jsou k dispozici antiparazitární obojky, pipety za krk i tablety.
Když máte děti a kočku, vybírejte pečlivě
Některé typy ochrany ale představují riziko pro další členy domácnosti. „Určité látky, které bývají součástí například obojků pro psy, jsou nevhodné pro kočky. Při úzkém kontaktu, třeba ve společném pelechu, může být kočce špatně,“ popisuje rizika MVDr. Návojová Horáčková. Je proto nutné vybírat přípravky, které jsou vhodné pro oba druhy zvířat. Přípravky použité na srst zvířete nemusí vyhovovat ani dětem. Při kontaktu se zvířetem u nich hrozí alergické a kožní reakce. Další nevýhodou ochranných obojků a pipet je podle odborníků jejich omezená účinnost. „Především u větších psů je problém, že přípravek nemusí účinkovat po celém těle. Navíc zvíře nesmíte nějakou dobu po aplikaci antiparazitika na srst koupat,“ říká veterinářka s tím, že v takovém případě jsou pro zvířata nejvhodnější antiparazitické tablety, které rychle účinkují v celém těle. Při jejich použití nehrozí dětem ani čtyřnohým členům domácnosti nežádoucí reakce. „Vhodné je zvolit takové přípravky, které psům dáme postupně, například v měsíčních intervalech. Takové tablety jsou vhodné i pro štěňata,“ upozorňuje MVDr. Návojová Horáčková. Prodávají ve formě žvýkacích tablet, které zvíře považuje za pamlsek. „Systémová antiparazitika fungují tak, že se blecha nebo klíště na zvíře přisaje a účinná látka, která koluje v krvi psa, parazita usmrtí. Doba potřebná k přenosu například babeziózy je často delší než usmrcení parazita. Zvíře je tak chráněné,“ uzavírá MVDr. Návojová Horáčková.
Foto: Pexels.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.