28.10.15 Zdraví a nemoci

Klíšťata se k zimnímu spánku neukládají

Ačkoliv by se mohlo zdát, že s přicházejícím podzimem se těchto nebezpečných parazitů zbavíme, není to pravda. Vlivem klimatických změn jsou klíšťata aktivní po celý rok a je potřeba se před nimi chránit permanentně. Ostražití bychom měli být nejen u sebe a dětí, ale také u našich psů a koček.

 

Napadení parazitem během podzimních měsíců s sebou navíc nese i větší riziko onemocnění, neboť klíšťata jsou v této době více zamořená a infekční. Touto dobou se totiž nacházejí ve svém vyšším vývojovém stádiu, jemuž musí předcházet nasátí krve. Protože parazit musel sát krev jiného zvířete, riziko jeho infekčnosti se zvyšuje. Při úvahách, zda je prevence opravdu nezbytná, je dobré si připomenou pár základních faktů.

Samička klíštěte je schopna snést až 7 000 vajíček a všechna mohou být infikována např. boreliózou. Samotný vývoj klíštěte trvá 4 až 6 měsíců, ale na svého budoucího hostitele může čekat až rok. Nikdy tak nemůžeme mít jistotu, že zrovna nás nebo našeho psa nepotká při procházce lesem klíště přenášející lymskou boreliózu, babeziózu nebo klíšťovou encefalitidu. A přitom stačí pouze zamezit přisátí klíštěte a tím i přenosu infekce.

Kočku i psa před klíšťaty (a zároveň i blechami) dlouhodobě ochrání např. antiparazitární obojek (např. Foresto vhodný i pro štěňata od 7 týdnů věku a koťata starší 10 týdnů věku). Jediné, co je při aplikaci obojku potřeba, je, aby byl nasazen tak, aby byl v kontaktu s kůží zvířete. Z obojku se postupně uvolňují látky, které zvíře před klíšťaty ochrání. Nasazený antiparazitární obojek tak nabízí velmi účinnou, dlouhodobou a pohodlnou ochranu pro vašeho domácího mazlíčka a tím i ochranu zdraví vaší rodiny.

Přehled onemocnění přenášená klíšťaty aneb minimálně tři důvody k dlouhodobé prevenci psů i koček před klíšťaty

Anaplazmóza - je v České republice nejrozšířenějším onemocněním přenášeným klíšťaty. Až 26 % psů u nás trpí tímto onemocněním. Pokud krev takto nakaženého zvířete saje klíště, které se následně přemístí na člověka, je zde reálná šance nákazy tímto onemocněním i u člověka. Příznaky tohoto onemocnění jsou např. horečka, deprese, anémie, ztráta hmotnosti.

Babezióza – je dalším z onemocnění přenášených vektory. I v tomto případě jsou vektory klíšťata. Projevuje se nechutenstvím, horečkami, mezi příznaky se může řadit taktéž zvracení, hubnutí, stomatitidy (zánět sliznice dutiny ústní) s vředy atd.

Borelióza – přisaje-li se infikované klíště na svého hostitele, přenáší do jeho těla spolu se svými slinami také bakterie borelie. Důležité je proto vůbec zamezit samotnému přisátí klíštěte do kůže. Borelióza se projevuje letargií, horečkami a významným kolísáním tělesné teploty. Jeho následky jsou potom artritida, poškození centrálního nervového systému, srdce, ledvin a jater.