06.11.11 Zdraví a nemoci

Kmenové buňky ve veterinární medicíně

Zlatý retrívr Morgan nemohl ještě před 11 měsíci téměř chodit. Dnes se s radostí pustí za hozenou větví a pohyb mu nedělá žádný problém. Morgan je živým důkazem účinků léčby autologními kmenovými buňkami, kterou v prosinci 2010 podstoupil.

 

V Praze se 1. listopadu konala tisková konference, kde byl představen tento unikátní způsob léčby. Metodu léčby pohybového aparátu kmenovými buňkami představili novinářům Mgr. Daniel Bezděk, jednatel společnost EponaCell, s.r.o., která jako jediná v České republice nabízí léčbu pomocí vlastních kmenových buněk, Doc. MUDr. Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny při AV ČR, MVDr. Zdeněk Žert, CSc. z Kliniky chorob koní Fakulty veterinárního lékařství v Brně a MVDr. Blanka Neumannová z Veterinárního centra PAC, která s sebou Morgana přivezla.

 

Daniel Bezděk upozornil na přednosti této léčby: „Metoda využívá pouze základní stavební kameny těla pacienta k tomu, aby se sám uzdravil. Poškozené tkáně a orgány se díky kmenovým buňkám dokáží samy „opravit“, a to bez nebezpečí nežádoucích účinků. Podle dosavadních zkušeností z výzkumů i z praxe samotné přitom tato metoda dosahuje značné účinnosti.“ Léčba zvířete vlastními kmenovými buňkami přijde asi na 20000 korun. Možné je také kmenové buňky odebrat, rozmnožit a poté je použít k léčbě.

 

Po etapě experimentální léčby nyní společnost EponaCell, s.r.o. rozšiřuje síť veterinárních pracovišť, se kterými bude spolupracovat. Zároveň se jí podařilo dokončit laboratoř speciálně vybavenou pro výrobu přípravků na bázi kmenových buněk.

 

Podle Evy Sykové jsou dobré výsledky této metody ve veterinární medicíně dobrým znamením i pro budoucí použití v humánní medicíně.

 

Výkon samotný sestává z odběru kostní dřeně, případně tukové tkáně. U koní se kostní dřeň odebírá speciální punkční jehlou z hrudní kosti, zvíře je pouze lehce utišeno, odběr absolvuje ve stoje a zvládá ho bez problému. U psů se využívá kostní dřeň, která se získává většinou z kyčelní kosti, nebo se využívá malé množství tukové tkáně získané liposukčně nebo malým chirurgickým řezem z oblasti břicha, případně slabin. Tkáň se poté transportuje do laboratoře, kde ve speciálních čistých prostorech probíhá izolace a případná kultivace kmenových buněk. Takto připravená léčebná dávka je transportována zpět do veterinární ambulance a je zvířeti injekčně aplikována do postižené tkáně. Celý proces netrvá déle než jeden den. V případě léčby kultivovanými buňkami hovoříme o cca 14 dnech.

 

Morganovi hrozilo ještě před 11 měsíci utracení nebo totální endoprotéza – zdlouhavá, nepříjemná a pro zvíře stresující záležitost, prozradila Blanka Neumannová, v jejíž ordinaci se Morgan vyléčil.

 

Zkušenosti s léčbou poškozených šlach koní má i Zdeněk Žert. Klasická léčba je podle jeho slov dlouhá a zůstává po ní nepružná jizva, takže kůň může mít trvalé následky. Léčba kmenovými buňkami je oproti tomu rychlejší a bez následků.

 

Unikátní metoda léčby, kterou společnost EponaCell nabízí, vrací zatím do hry jen psi a dostihové koně, ale už nyní je jisté, že kmenové buňky najdou ve veterinární medicíně mnohem širší využití. I to je předmětem zájmu společnosti do budoucna.