Kočičí drápky

Z vývojového hlediska se řadí drápy ke kůži a srsti, jsou totiž původem z ektodermu. Pro kočku jsou kromě zubů nejdůležitějším loveckými i obrannými nástroji.

Díky nim může kočka lovit, bránit se, šplhat nebo jemně nabírat do tlapky plyšovou myšku. Dokonce některé kočky používají drápky při jídle, sousto si nejprve napíchnou na dráp a pak si ho podají do tlamy. Drápek místo vidličky :-) Ačkoliv toto chování není obvyklé, přece jen se s ním můžeme občas setkat.

Škrábání je přirozené

Jistě víte, že drápky kočce neustále dorůstají a ona si je obrušuje pravidelným škrábáním do předmětů. Venkovní kočky k tomuto účelu používají většinou kmeny stromů, domácí kočka by měla mít k dispozici speciální škrabadlo, jinak poškrábe nábytek. (A čím dražší kousek, tím lepší. Náš kocour si oblíbil například koženou sedačku.) Ovšem nemá cenu snažit se kočku odnaučovat škrábat, protože se jedná o pudovou záležitost. A instinkty jsou prostě instinkty. Škrabadlo si můžete také sami vyrobit, když omotáte kmen sisalovým provázkem. Abyste ho kočce ještě zatraktivnili, můžete ho potřít kozlíkem lékařským nebo šantou kočičí. Více se o těchto bylinkách dočtete zde.

Zatažitelnost

Kočky mají na rozdíl od psů drápy zatažitelné, kdy poslední dva články prstů jsou spojené vazy, které drápy zatahují do vazivové pochvy. Ven drápek vysunují šlachy, jež jsou umístěné na spodní straně tlapky. Pokud chcete drápek ostříhat, musíte ho nejprve vytáhnout jemným tlakem na polštářek. Stříhání drápků je pro většinu koček velmi nepříjemné, proto se vyplatí zvykat je na tento úkon už od kotěcího období.

To je moje teritorium

Mimo to mají drápy také funkci při označování kočičího teritoria. Toto instinktivní chování lze pozorovat nejen u koček domácích, ale i u velkých kočkovitých šelem. Pochopitelně jejich značky jsou mnohem výraznější. Kromě těchto vizuálních označení zanechávají kočky na stromech a dalších místech své pachové signály. Na polštářcích tlapek mají totiž potní a mazové žlázy, které vylučují jejich osobní pach.

Výjimka, která potvrzuje pravidlo

Jak už to tak chodí, v evoluci (nejen savců) se vždy najde určitá výjimka. Tu představuje v kočičí říši gepard, který má drápy nezatažitelné. Používá je totiž jako nástroj k mohutným odrazům na tvrdé půdě savany, kde žije a loví. Drápy mu navíc pomáhají vyvinout při běhu velkou rychlost (až 120 km/h), díky níž byl pasován za nejrychlejšího suchozemského savce.

Zdroj: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007, www.grada.cz