14.11.16 Výživa

Kočičí jídelníček

Na otázky - čím krmit a jak vybírat granule - odpovídá specialistka na výživu značky Fitmin, Adéla Palacká.

Proč je pro kočku důležitý obsah masa v granulích?

Kočky jsou i přes svou domestikaci masožravé šelmy, základem jejich jídelníčku by tedy mělo být maso. V přirozeném prostředí představují více než 40 % jejich jídelníčku myši a další hlodavci, zbytek tvoří jiné malé druhy savců a ptáků, plazi, obojživelníci, ale i hmyz. Chcete-li se co nejvíce přiblížit jejich přirozené potravě, krmte je kvalitními produkty s vysokým zastoupením masa.

Podle čeho vybírat krmivo?

Kvalitní granule by neměly obsahovat zbytečná dochucovadla, kterými někteří výrobci uměle zvyšují atraktivitu krmiva. Tyto přídavky mohou zatěžovat trávení a další funkce organismu. Důležité je sledovat procentuální obsah živočišných surovin (masa). Při výběru krmiva doporučuji zohlednit také to, zda kočku chováte uvnitř nebo venku, jak je stará, zda je kastrovaná, nebo o jaký typ kočky se jedná (dlouhosrstá atd.).

Jaké bývají potíže spojené s potravou?

Některé kočky mohou mít dispozice k trávicím obtížím, jako je zvracení a průjem. Zvracení mohou vyvolat různé důvody, jako je pozření něčeho jedovatého nebo nepoživatelného, infekce, zbavování se chomáčků chlupů. Jestliže je stolice kočky řídká až tekutá a kočka má znečištěnou srst v okolí řitního otvoru, může být příčinou nadměrný příjem potravy, změna krmiva, vnitřní parazité, nebo i jiná závažnější choroba. Pokud by tyto problémy přetrvávaly delší dobu, je vždy nutné konzultovat zdravotní stav kočky s veterinářem.

Na co si dávat pozor v případě problémů s močovými cestami?

Záněty močových cest jsou častým problémem, který kočky trápí. Někteří jedinci jsou k těmto problémům náchylnější, proto jsou na trhu různá krmiva, která se na tuto problematiku zaměřují a snaží se problémům předcházet. Například krmivo Fitmin Purity Urinary obsahuje speciální suroviny, jako jsou brusinky, vojtěškové úsušky a bylinný komplex s heřmánkem, kopřivou a lípou, které mají blahodárný vliv na močové ústrojí a působí preventivně. Zároveň nezapomínejte na dostatečný příjem čerstvé vody.

Co říkáte na obsah brambor a luštěnin v granulích?

Lidé se často obávají krmiva, které je založené na luštěninách či bramborách. To je ale chyba, grain free produkty s obsahem těchto surovin neobsahují obiloviny, a tím pádem snižují riziko výskytu alergických reakcí (např. na pšeničný lepek a kukuřičný gluten). Navíc snižují glykemický index krmiva, díky čemuž pomáhají v prevenci proti obezitě a cukrovce. Hrášek obsahuje vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení. Je bohatým zdrojem bílkovin a přispívá tak k prevenci vzniku močových kamenů. Nejinak je tomu i u brambor, které často bývají vnímány jako nevhodná surovina kvůli obsahu solaninu v zelené části a u klíčků. Solanin je ale po tepelné úpravě znehodnocen, a tím pádem nijak neovlivňuje kvalitu krmiva. Naopak, brambory jsou velmi dobře stravitelnou složkou krmiva a vhodným zdrojem rychlé energie.