Kočka je jako lovec při vyhledávání kořisti závislá na dokonalosti svých smyslů. Nejlépe vyvinutým smyslem je u kočky rozhodně zrak. I v přírodě si kočkovité šelmy vyhledávají svou kořist převážně díky svým dokonale vyvinutým očím. Jistě jste si povšimli, že kočka umí pomocí očí dávat najevo i to, jak se zrovna cítí.
Vidí kočky ve tmě?
Oko kočky je konstruováno obdobně jako oko člověka, ale i zde nacházíme určité modifikace. Jednou ze zvláštností kočičích očí je přítomnost lesklých buněk v cévnatce, které tvoří lesklé políčko (tapetum lucidum). Toto "zrcadlo" je umístěno za světločivnou sítnicí, skládá se z 15 vrstev odrazových buněk. Lesklé políčko dokáže odrážet i ty nejmenší světelné paprsky dopadající na oko. Často se říká, že kočka vidí tmě, ale není to pravda. V dokonale zatemnělé místnosti nevidí kočka nic, stejně jako člověk. Ale i ty nejmenší paprsky, které vniknou do oka a podráždí světločivné buňky sítnice, odrazí lesklé políčko tak, že čípky a tyčinky jsou podrážděny podruhé. Takto znásobená dávka světla ohromně zvětší možnosti nočního vidění. Odraz světla od tohoto políčka můžeme pozorovat jako tzv. světélkování očí koček v šeru. Lidem oči "nesvítí", ale červený lesk zorničky, který někdy můžeme vidět na fotografiích pořízených bleskem, způsobuje prokrvená sítnice oka, od které se světlo odrazí zpět směrem ke zdroji světla.
Barva očí
Barva očí je jedním z důležitých znaků jednotlivých plemen a zásadním způsobem ovlivňuje hodnocení kočky na výstavách. Barvu očí způsobuje především uložení pigmentu v duhovce. Barvu může částečně ovlivnit i silně zaoblená rohovka oka a úhel, pod kterým oči pozorujeme. Je-li pigment usazen v přední části oka, vzniká dojem měděné nebo žluté barvy. Je-li většina pigmentu uložena v zadní části oka, duhovka má zelený odstín. Pokud není barvivo v duhovce uloženo vůbec, prosvítá zadní část pigmentové sliznice a barevný odstín oka je modrý. Koťata mají nejprve modré oči a pigment se jim do duhovky ukládá postupně mezi prvním až třetím měsícem života. Žádný pigment neobsahuje duhovka albínů, duhovka je růžová od prosvítající cévnaté vrstvy za sítnicí.
Třetí víčko
Ve vnitřním koutku oka se u koček nalézá tzv. třetí víčko (mžurka). Mžurku tvoří jemná vychlípenina kůže, její funkcí je ovlhčit povrch oka a čistit jej od prachu. Díky mžurce nemusí kočky tak často mrkat, jako například člověk. Trvalé nebo velké posunutí třetího víčku do středu oka vyjadřuje zhoršený zdravotní stav. Objevuje se, například když je kočka dehydratovaná nebo když ji trápí nějaká infekce. Je to určitá forma varování, kdy je dobré kočku prohlédnout a pozorovat, zda žere a pije, není apatická, nemá průjem atd. Třetí víčko se občas přechodně posouvá, je-li kočka unavená, podrážděná nebo je vystavena ostrému světlu.
Kočičí zrak
Pozoruhodná je schopnost koček stahovat a roztahovat zorničky. Kočičí zornice mění svou velikost podle množství světla. V šeru je velká a kulatá, při ostrém světle se zornička dokáže rychle proměnit v úzkou štěrbinku a chránit tak citlivou sítnici. Proti lidskému oku má kočičí oko více tyčinek a méně čípků. Tyčinky přispívají k dobrému vidění za šera, čípky zajišťují rozlišovací schopnost oka. Kočka proto lépe vidí za šera, ale není schopná rozlišovat takové detaily jako člověk. Kočky patrně nemají schopnost ostře vidět nepohybující se blízké předměty. Podle stavby rohovky se usuzuje, že vidí nejlépe předměty ve vzdálenosti 2-6 metrů. Mají široké zorné pole, které jim umožňuje dobře se uzpůsobit lovu a odhadnout vzdálenost. Vidí zřejmě barevně, ale není to pro ně podstatné. V životě koček nehrají barvy velkou roli, pro lov je mnohem důležitější pohyb.
Text: redakce
Foto: Květa Tomanová
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.