05.03.23 Život s kočkou

Kočičí okusování drápků – kdy je normální a kdy už jde o problém?

Kousání a tahání za drápky je u koček většinou zcela normální chování, proto obvykle není důvod k obavám. Kočky jsou velmi čistotné, často se olizují a čistí, a okusování drápků je jen jednou z dalších forem sebepéče. Mohou si okusovat drápky, aby si je zkrátily, a olizovat jejich okolí kvůli očistě uvolněné špíny. Ale pokud se toto chování stane nadměrným a nutkavým, může se jednat o jiný závažnější problém. 

Normální chování
Kočičí drápky se skládají z několika vrstev. Často se stane, že se vnější vrstva roztřepí a poškodí a kočka vrchní vrstvu odkousne, aby odhalila ostřejší vrstvu pod ní. Ujistěte se, že má vaše kočka k dispozici škrabadlo, protože to pomáhá k udržení čistých a ostrých drápků. Důvodem, proč si kočka okusuje drápky, může být nedostatek vhodného škrabacího povrchu. Je ideální, když má k dispozici alespoň dva nebo tři různé typy škrabacích ploch.

Obsedantní chování 
Někdy se může normální sebepéče změnit v obsedantní chování, které se projevuje nadměrným olizováním, škrábáním a okusováním drápků. Obvykle je to důsledek stresu, nudy nebo osamělosti a vaše kočka může okusování tlapek používat jako mechanismus k uklidnění. Stejně jako lidé, kteří si při úzkosti nebo stresu koušou nehty, mohou se stejné příznaky projevit i u úzkostných koček. Zamyslete se, co by mohlo být spouštěčem stresu. Pokud jste se přestěhovali nebo jste si domů přivedli nové zvíře, je důvod zřejmý. Jemnější důvody však mohou vyžadovat trochu detektivní práce. Nadměrné okusování drápků může potenciálně způsobovat také osamělost a nuda, takže možná budete muset se svou kočkou trávit více času, zapojit ji do her a nakoupit nebo vyrobit interaktivní hračky. 

Fyzická příčina
A konečně, kousání drápků může mít fyzickou příčinu, a to buď zranění, nebo nějaké zdravotní potíže. Možná se někde na polštářku tlapky řízla, nebo si nalomila drápek, a to jí způsobuje nepříjemnou bolest. A naopak, nadměrné okusování může být příčinou samotného zranění. Pečlivě tlapky zkontrolujte a případně ji vezměte na prohlídku k vašemu veterináři. Pokud nejsou viditelné žádné vnější známky poranění, může se jednat o skrytou zdravotní příčinu. Bakteriální nebo kvasinkové infekce mohou způsobit, že si kočka tlapky olizuje, případně může být příčinou nějaké starší zranění.

U normální zdravé kočky není kousání drápků obvykle důvodem k obavám - je to prostě normální součást její očisty a péče o sebe. Pokud jste si však všimli, že se toto chování stalo neobvykle častým a je doprovázeno kulháním nebo jinými známkami bolesti a nepohodlí, může se jednat o skrytý zdravotní problém a nejlepší volbou je návštěva veterináře. Nakonec, vy znáte svou kočku nejlépe a určitě si všimnete různých projevů abnormálního chování.

Zdroj: Excited Cats
Foto: Pexels.com