03.04.22 Život s kočkou

Kočičí pohodlnost

Když dáte kočce na výběr, jestli si zvolí snadno dostupné krmivo předložené na talířku, nebo si ho musí vyšťourat z jednoduchého hlavolamu, hádejte, čemu dá přednost.

Asi tušíte... Kočky jsou zkrátka pohodlné a studie Kalifornské univerzity publikované v časopise Animal Cognition to potvrdila. Když mají kočky na výběr mezi krmivem „zdarma“ a krmivem za plnění úkolů, dávají přednost jídlu, jehož získání nevyžaduje velké úsilí. Ačkoli to milovníky koček asi nepřekvapí, pro odborníky na chování zvířat to bylo zajímavé zjištění. Většina zvířat totiž při získávání potravy dává přednost „práci“. Studie potvrdila, že kočky raději jedí z talířku se snadno dostupnou potravou, než aby krmivo dobývaly z jednoduchého hlavolamu. „Existuje celá řada výzkumů, které ukazují, že většina druhů zvířat včetně ptáků, hlodavců, vlků, primátů a dokonce i žiraf - dává přednost práci při získávání potravy. Překvapivé je, že ze všech zkoumaných druhů se kočky zdají být jediné, které to tak nemají,“ uvedla hlavní autorka Mikel Delgadová, výzkumná pracovnice a odbornice na chování koček. 

Jak experiment probíhal?
Výzkumníci poskytli 17 kočkám kočičí hlavolam s krmivem umístěným uvnitř a tácek s krmivem. Potrava ve skládačce byla snadno viditelná, její získání však vyžadovalo od koček jednoduchou manipulaci (vysunutí tlapkou). Některé z testovaných koček měly s interaktivními hračkami podobného typu dokonce předchozí zkušenosti. Potrava na tácku ale u koček bodovala. „Nebylo to tak, že by kočky během experimentu nikdy nepoužívaly kočičí hlavolam, ale více krmiva snědly z tácku, strávily u něj více času a častěji k němu přistupovaly jako první,“ uvedla Delgadová.

Není to jen o lenosti
Kočky, které byly součástí studie, nosily monitory aktivity. Studie odhalila, že i zvířata, která byla aktivnější, si stejně raději vybírala volně dostupné krmivo. Delgadová doplnila, že studie rozhodně neznamená, že kočky interaktivní hlavolamy nemají rády. Naopak předchozí výzkum ukázal, že kočičí hlavolamy mohou být pro kočky důležitým zpestřením života, ačkoli tolik nestimulují přirozené lovecké chování, které obvykle zahrnuje číhání a přepadávání kořisti.


Zdroj: https://www.ucdavis.edu/news/cats-prefer-get-free-meals-rather-work-them
University of California - Davis 

1. Mikel M. Delgado, Brandon Sang Gyuc Han, Melissa J. Bain. Domestic cats (Felis catus) prefer freely available food over food that requires effort. Animal Cognition, 2021; DOI: 10.1007/s10071-021-01530-3

Foto: hippopx.com