14.11.16 Život s kočkou

Kočičí pružnost

Čím to, že je kočičí tělo tak pružné? A proč kočky vždy dopadnou na všechny čtyři?

  • Obratle kočičí páteře spojují svaly, na rozdíl od člověka kde převládají vazy. Tyto svaly dodávají páteři velkou pružnost.

  • Ramenní klouby umožňují kočce otáčet přední nohy do každého směru.

  • Pružnost těla zvyšuje i skutečnost, že kočky mají oproti lidské páteři až o 26 obratlů více.

  • Kočka nemá klíční kosti, zůstal z nich jen malý zbytek kostní tkáně, který je uložený hluboko v prsních svalech. Klíční kosti by kočkám rozšířily hrudník, což by pro ně bylo nevýhodné. Omezily by totiž možnost protáhnout se úzkými štěrbinami a také by zkrátily její krok. U člověka klíční kosti umožňují zdvihnout paži. Vzhledem k tomu, že kočka tento pohyb nepotřebuje, jsou pro ní tyto kosti zbytečné.

  • Při každém pádu z výšky je u koček aktivován reflex správného dopadu. Toto instinktivní chování kočkám zajišťuje souhra několika faktorů - ostrost zraku, pružnost svalů, ohebnost páteře a celková mrštnost těla. Když kočka letí vzduchem, přenášejí její oči a specializované orgány ve vnitřním uchu do mozku informace o poloze hlavy vzhledem k zemi. Pokud se mění poloha hlavy nebo rychlost pádu, působí to na krystalky, které plavou v tekutině rovnovážného orgánu vnitřního ucha, a ty podráždí brvy smyslových buněk. Ve zlomku sekundy se signál přenese do mozku a ten vyšle pomocí nervů neobyčejně rychlý povel, který vrátí hlavu do správné polohy. Zbytek těla se řídí podle hlavy, proto kočka padá v poloze perfektně připravené k přistání. Země se dotknou nejdříve přední končetiny, kdy pružné ramenní klouby utlumí náraz. Následně dopadnou zadní končetiny a v tu chvíli se tělo prohne do oblouku. Měkké polštářky tlapek a pružné kočičí klouby také efektivně tlumí náraz.

    Zdroj: Velká kniha o kočká, David Taylor, Gemini, 1992