10.05.17 Život s kočkou

Kočičí toulání

Toulání po okolí může mít řadu podob a různé příčiny. Některé kočky na svých obchůzkách zůstávají venku až několik nocí, jiné navštěvují domy, kde dostávají něco dobrého k snědku.

Někdy se stane, že se kočka „zaběhne“. Často se to stává, když se majitelé přestěhují a nedrží svou čtyřnohou kamarádku v novém domově dostatečně dlouho, aby si mohla zvyknout na nové teritorium a přijala ho za svůj domov. K zaběhnutí může dojít i tehdy, když je v jedné domácnosti drženo moc koček či psů. Jedinci, kterým přítomnosti ostatních zvířat nedělá dobře, pak raději odcházejí, aby unikli stresu. Některé kočky mohou mít řadu dalších „domovů“, kde je lidé krmí. Plná mistička je láká, a proto se tam pravidelně vracejí. Nekastrovaní kocouři hledají na toulkách kočky v říji. Jiné kočky zase baví lov, šplhání po stromech a další venkovní dobrodružství...

Nejjednodušší řešení je nepouštět kočku ven

Chcete mít kočku jen jako domácího mazlíčka? Pak ji nikdy nepouštějte samotnou ven, jinak se jí s velkou pravděpodobností výlety po okolí zalíbí. Chcete-li kočce přece jen dopřát trochu venkovního prostředí, můžete ji naučit chodit na vodítku, případně jí dopřát oplocenou voliéru či balkon, kde bude pozorovat ptáčky a dění kolem.

Snažte se eliminovat podněty, které u kočky vyvolávají stres

Máte-li kočku napůl domácí a napůl venkovní, pak ji budete těžko přesvědčovat, aby zůstala jen na vaší zahradě. Musíte doufat, že se jí nic nestane a najde si vždy cestu domů... Jestliže se přestěhujete, je důležité, abyste ji drželi aspoň dva týdny bezpečně uvnitř nového domova, než ji začnete pouštět ven. V ideálním případě ji zpočátku berte ven na vodítku, aby se seznámila s bezprostředním okolí domu a vytvořila si v hlavě svou mapu s orientačními body. Podle stále sebejistějšího chování rozpoznáte, kdy je kočka připravena jít sama ven. Chcete-li omezit toulání, snažte se vyhnout rušivým podnětům, které mohou u kočky vyvolat stres. Některé kočky se špatně vyrovnávají s dalšími zvířaty, novým členem domácnosti, hlukem z rekonstrukce apod. Když se u vás bude kočce líbit, bude se ráda vracet. Aby kočka nebyla považována za toulavou, je vhodné pořídit jí obojek, na kterém bude mít visačku se jménem a vaším telefonním číslem. Ideální je nechat ji čipovat a kastrovat, abyste předešli nekontrolovatelnému množení. Vykastrovaní kocouři obecně zmenší velikost svého revíru a zmenší se i jejich chuť k toulání. Zjistíte-li, že někteří ze sousedů v dobrém úmyslu krmí vaši kočku, je vhodné si taktně promluvit a ujistit je, že kočce se doma dostává dostatek krmiva a překrmování by jí mohlo naopak škodit.

Zdroj: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta

Foto: pixabay.com