17.11.15 Zdraví a nemoci

Kočičí urologický syndrom

Tento syndrom syndrom, zánět dolních močových cest, postihuje až 1% všech koček. Nejčastěji se projevuje u kastrovaných kocourů, kteří mají relativně nejužší močovou trubici, a proto jsou nejnáchylnější ke vzniku potíží.

Z výzkumů vyplynulo, že častěji jsou postižena zvířata žijící pouze doma. Onemocnění se nejčastěji objevuje mezi 2 až 6 lety stáří. Nejčastějším komplikujícím faktorem je obezita.

Jak onemocnění vzniká?

Ze zásadité a koncentrované moči vznikají močové kamínky. Nejčastějším typem krystalů jsou struvity. Za normálních podmínek je pH moči u kočky kyselé, tedy menší než 7. Jestliže se zvýší do zásadité oblasti – nad 8 až 9, začínají se vytvářet krystaly. Tento „písek“ pak dráždí sliznici močového ústrojí, která v reakci produkuje hlen. Ten pak spolu s odloupanými buňkami a krví vytváří „zátku“ močové trubice. Při dlouhodobém dráždění a nedostatečném odtoku moči může vzniknout i bakteriální zánět močových cest.

Jaké jsou příznaky?

Neklid, časté močení po kapkách nebo s krví. Časté hrbení a pokusy o močení bez efektu, mňoukání nebo dlouhé hrabání v kočičí toaletě. Růžové zbarvení moči svědčí o přítomnosti krve. Namáhavé močení je alarmujícím příznakem, je proto nutné rychle vyhledat pomoc veterináře. Nemocné zvíře si často olizuje genitálie. Je apatické, může se schovávat a má citlivé břicho. V pokročilejších stádiích odmítá jídlo, zvrací, je oslabené. Snižuje se tělesná teplota, kočka může rychleji a namáhavě dýchat a náhle uhynout. Ihned po objevení příznaků, kdy kočka se snaží močit, ale nejde jí to a mňouká, je třeba navštívit veterinárního lékaře. Pokud se tak nestane, problém se může prohlubovat až k úplnému ucpání močové trubice. Bez okamžité pomoci může dojít až k prasknutí plného močového měchýře, případně k prudkému zhoršení ledvinných funkcí.

Preventivní opatření?

Velmi důležité je udržovat kočce optimální hmotnosti. Vhodné je nechat zvířeti několikrát do roka stanovit kyselost moči a případně ji okyselovat. Důležitý je i dostatečný příjem tekutin. Kočku motivuje k pití často tekoucí voda ve speciálních kočičích fontánkách. Nemocná zvířata by měla být celoživotně krmena veterinární klinickou dietou proti vytváření močových kamenů. V mírnějších stádiích postačí k normální stravě přidávat okyselující pastu, která kontroluje kyselost a zabraňuje vytváření kamínků.