Existuje několik tipů a návodů, jak si užít Vánoce bez stresu. K celkové pohodě a radostné atmosféře přispěje ohleduplné a vstřícné jednání. Záleží samozřejmě na tom, jak se chováme ke svým blízkým a domácím mazlíčkům v průběhu celého roku, ale svátky klidu a míru jsou výbornou příležitostí k mimořádné péči a utužování dobrých vztahů s těmi nejmilejšími. Vstřícnost a obdarovávání dokáže zahřát lidskou i zvířecí duši. Vánoce patří i kočkám, proto svému mazlíčkovi dopřejte hezké svátky a hlavně nezapomeňte na pěkné dárky.
Kočky vzbuzují příjemné pocity, jejich hlazení dodává člověku energii a optimismus. Mnohdy jsou právě ony nejoblíbenějšími členy rodiny, kteří nezkazí žádnou legraci. Kočky se do vánočních příprav bez vyzvání samy rády zapojí. Nejsou sice pomocníky v pravém slova smyslu, ale rády s námi „pečou“ cukroví, „zdobí“ vánoční stromeček a s oblibou „balí“ vánoční dárky. Vždyť nechat ozdoby na stromečku v klidu nebo šustivý balicí papír jen tak bez povšimnutí by byl kočičí hřích.
Hračky – nové, staré, hlučné a voňavé
Pro inspiraci nemusíte chodit daleko – stačí si vzpomenout, jaké radovánky a předměty v domácnosti kočičku v poslední době zaujaly a máte vyhráno. Zaručeným úspěchem bude také dárek hlučný – třeba pískající myška nebo míček s rolničkou. Navíc nemusíte vždy za každou cenu shánět nové modely kočičích hraček, potěší i předměty z domácnosti (např. špunt, papírové kuličky, brčko, starý kus oblečení aj.). Jedním z nejdůležitějších a nejvyvinutějších smyslů kočky je čich, kterým intenzivně vnímá své okolí. Hračky naplněné kozlíkem lékařským (Valleriana officinalis) jsou velice oblíbené zejména u kocourů. Kozlík lékařský totiž stejně jako šanta kočičí (Nepeta cattaria) obsahují éterické oleje, blízce příbuzné látkám, které vylučuje v moči říjná samice. Přitažlivost této rostliny se projevuje tím, že se o ni kocouři otírají a rádi se v jejich trsech válejí. Naplněním kozlíku do polštářku nebo hadrového míčku lze vytvořit velmi atraktivní hračku pro kocoury. Pytlíky či hračky naplněné šantou kočičí neboli catnipem potěší téměř každou kočku bez rozdílu pohlaví. Své škrábací touhy mohou kočky ukojit na speciální vánoční desce.
Sváteční menu pro kočku
S předstihem řešíme, co uvaříme o Vánocích dvounohým členům rodiny. V něčem ctíme tradice, zároveň máme chuť experimentovat a vyzkoušet nové recepty. V souvislosti s tím bychom měli myslet i na pochoutky připravené speciálně pro kočičí mazlíčky… Kočičce můžeme uvařit kapra, ale pozor – rybu nikdy nesolíme!!! Pokud se nám zrovna nechce vařit, můžeme dát přednost průmyslově připravovaným krmivům. Příprava i skladování je jednoduché. Krmiva kvalitních značek mají navíc pozitivní vliv na zdraví našich domácích mazlíčků, protože obsahují všechny správné živiny ve vyváženém poměru. Kromě obligátních granulí můžete jako hlavní chod kočce nabídnout další velice chutné pochoutky, například kapsičky. Krmivo v kapsičkách neprochází tak dlouhým sterilizačním procesem jako krmivo v konzervách, proto je chuťově bohatší, šťavnatější a lákavě voňavé. Díky nim může být jídelníček kočky bohatší a rozmanitější, protože si každý den může pochutnat na něčem jiném. I nejnáročnější kočičí gurmány jistě potěší speciální řada kapsiček Whiskas Supreme. Například sardinkové jsou mezi kočkami opravdovým hitem. Aby štědrovečerní kočičí večeře měla tu správnou sváteční atmosféru, můžete ji své kočičce servírovat ve vánoční misce.
Kočičí pamlsky
Ideální odměnou a zpestřením kočičí stravy jsou různé kočičí pamlsky, vyvinuté speciálně pro potěšení a zdraví kočičích miláčků. Využitím krmiv či pamlsků od renomovaných světových značek, které spolupracují s veterinárními výzkumnými institucemi, nejen svoji kočku potěšíte, ale navíc budete mít jistotu, že potrava, kterou jí dáváte, obsahuje vše potřebné. Můžete si vybrat například různé dobrůtky, například křupavé plněné polštářky nebo mlíčko pro kočky. Dentální pochoutky jsou také oblíbené, navíc napomáhají snižovat tvorbu zubního plaku a kamene a redukovat nepříjemný zápach z tlamičky. Speciální tvar granulí a jejich jedinečná abrazivní struktura společně podporují žvýkání a tím odstraňování zubního plaku. Velmi originální je také kočičí adventní kalendář!
Co radí veterinář? Pozor na lidské dobroty
Kočky, kocouři, koťata milují dobroty, neohlížejí se na pravidla slušného chování a ochutnají cokoliv. Jsou velmi zvídavé a strkají čumáček do táců s cukrovím, tlapkou si na zem shazují kolečka salámu nebo arašídové křupky. O Vánocích jsou stoly obtěžkány voňavými dobrotami, které je třeba před kočkami uchránit v zájmu jejich zdraví.
Proč kočce nedávat vánoční cukroví?
MVDr. Leoš Železný, veterinář a odborník na výživu psů a koček, varuje před podáváním lidských laskomin kočkám: „Lidské cukrovinky kočkám škodí, nebezpečná je především čokoláda, která obsahuje theobromin a kofein, což jsou pro kočky jedovaté látky. Existují samozřejmě i zdraví prospěšné pamlsky, kterými můžete zpestřit kočce jídelníček. Na trhu jsou různé pochoutky určené přímo pro kočky. Můžete zkusit různé novinky, které se prodávají ve specializovaných obchodech s chovatelskými potřebami a u veterinářů.“
Proč ne kravské mléčko?
Lidé často chybují ve volbě kočičí stravy; častým prohřeškem je podávání kravského mléka. MVDr. Leoš Železný vysvětluje, proč kočce kravské mléko škodí: „Kravské mléko obsahuje vyšší hladiny laktózy (mléčný cukr) než mateřské mléko kočky. Na trávení kravské laktózy nemá kočka patřičné enzymy, laktóza je pro ni těžce stravitelná a často způsobuje průjem. Většina koček miluje kravské mléko a velmi ochotně jej přijímá, bohužel jim to působí zažívací problémy. Kočkám je vhodnější podávat mléko se sníženým obsahem laktózy, ale musí se jednat o speciálně upravené mléko určené pro kočky. Pro kočky si zachovává přirozenou chuť, ale díky úpravě hladiny laktózy u nich nevyvolává průjem a kočky jej jsou schopné normálně strávit. Stává se pro ně tak přirozeným zdrojem vápníku a vitamínů. Doporučená krmná dávka pro dospělou kočku je 50 ml za den.“
Proč nevařit?
Vaření a pečení je projevem lidské lásky, ale ze zdravotního hlediska je lepší kočkám nevařit. Nemusíte mít výčitky, protože jak říká MVDr. Leoš Železný: „Výhoda průmyslově připravovaných krmiv je nesporná. V porovnání s doma vařenou stravou se zde snoubí výhody hygienické s jednoduchostí skladování a přípravy a u kvalitních značek, s výzkumným centrem v pozadí, hlavně garance kvalitních vstupních surovin namíchaná v množstvích a poměrech odpovídajících posledním poznatkům na poli výživy koček. Krmiva kvalitních značek mají navíc pozitivní vliv na zdraví našich domácích mazlíčků.“
Krásné Vánoce s kočkami!
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.