Venkovní kočky šplhání po stromech milují. Lezení po výškách je jim vlastní, takže kočka na stromě nikoho nepřekvapí. Jenže co dělat, když tam uvízne a dolů se slézt bojí?
Je pravda, že ne každá kočka na stromě potřebuje zachránit. Některé si zpočátku neví rady a mňoukají, ale po uklidnění a povzbuzení slezou samy. Jestliže je kočka na stromě chvíli, není to ještě důvod k panice. Je velká šance, že to zvládne sama. Kočka musí přijít na správný grif a slézt „couváním“. Obecně se doporučuje dát kočce 24 hodin na slezení vlastními silami a teprve potom volat pomoc. Samozřejmě pokud vidíte, že je zraněná nebo se jedná o malé kotě a venku panují mrazy, volejte pomoc dříve. Evidují se případy, kdy byly zachráněny i kočky, které uvízly na stromech na 9 dní. Proto 24 hodin by zdravá dospělá kočka za normálních okolností měla zvládnout.
Lákejte a povzbuzujte
Nedávno se mi stala stejná věc, naši kočku Gretu jsem večer nemohla najít. Když jsem ji volala, zaslechla jsem slabé mňoukání a s hrůzou jsem ji objevila skoro na vrcholu borovice, která nám roste před domem. Vylézt za ní nešlo, takže nezbývalo než ji nalákat dolů. Naše borovice je hodně rozvětvená, takže kočka měla cestu jednodušší a postupovala po jednotlivých patrech a vždy si na chvíli dopřála pauzu na větvi, než se odhodlala pokračovat. Já ji lákala na krmení a za každý pokrok jsem ji povzbuzovala a chválila, jak je šikovná. Myslím, že jí to dodalo potřebnou odvahu. Spadla bez újmy až z posledních dvou metrů. Naštěstí se jednalo o „kontrolovaný“ pád. Musím říct, že jsem si hodně oddechla a doufám, že se příště podobných dobrodružství vyvaruje.
Zavolejte o pomoc
Když lákání na oblíbené krmení a pamlsky nepomáhá a kočka zůstává na stromě déle než 24 hodin, a záchrana vlastními silami je nemožná, je na čase zavolat pomoc. Jednou z možností jsou hasiči. Zvířata patří ve statistikách hasičů k často zachraňovaným. A právě kočky uvízlé na stromě jsou mezi zachráněnými zvířaty jednoznačně na prvním místě. Jestliže záchrana kočky pro hasiče není z nějakého důvodů možná (nepřípustný terén apod.), pomoci by mohl arborista - odborník v oboru péče o dřeviny. Umí lézt po stromech má na to profesionální vybavení a zkušenosti. Sami se do záchrany raději nepouštějte, pokud to je nebezpečné, nejste moc fyzicky zdatní a nemáte dostatečně dlouhý žebřík a další vybavení. Když si přece jen troufnete, nezapomeňte připravit co největší plachtu pod místem potenciálního dopadu, kterou budou držet další pomocníci. V nouzi stačí i deka nebo prostěradlo. Dotyčný zachránce si musí připravit něco dobrého k snědku a také tašku, do které kočku po odchytu umístí. Pomáhá na kočku vlídně promlouvat a nedělat žádné prudké pohyby.
Souhrnné informace se spoustou užitečných odkazů najdete zde.
Fotka od Karsten Paulick z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.