Plánujete si na jaře pořídit zvíře, ale nemůžete se rozhodnout, jestli zvolit kočku, nebo psa? Je do malého bytu vhodnější štěně? Je opravdu kočka samostatnější a má s ní člověk méně starostí? Odpovědi nejsou jednoduché. Abychom vám usnadnili rozhodování, přinášíme několik rad a tipů, které vám s výběrem mohou pomoci.
Ať už si vyberete kočku nebo psa, měli byste vzít na vědomí, že to není „věc“, kterou odložíte, když vás přestane bavit, ale je to závazek na mnoho let. Nesmí jít o lehkomyslné rozhodnutí, pořizujete si živého tvora, který se stane součástí vašich životů a který bude vyžadovat vaši péči. Důkladně si proto promyslete, jestli máte na zvíře dostatek volného času a finančních prostředků. V rodině by rovněž měla panovat na pořízení psa nebo kočky shoda, jinak bude vždy někdo trpět.
Kočka
trávíte hodně času v práci
chcete přítulného společníka
jste spíše introvertní
nemáte čas na dlouhé procházky a výcvik
nebude rušit sousedy
roční výdaje zhruba 9 000 Kč
Pes
chcete trávit volný čas nejen doma, ale i venku
máte dostatek času na výchovu a výcvik
jste spíše extrovertní
hledáte věrného přítele
chcete mít pocit, že jste chráněn/a
preferujete zvířecí poslušnost
roční výdaje zhruba 13 000 Kč
Pes vás bude chránit, ale potřebuje svůj prostor a péči
Pokud jste se rozhodli pro psa, zřejmě hledáte především věrnost, přátelství, ale také parťáka na výlety. To vše vám pes dá, když mu i vy na oplátku budete věnovat svůj volný čas, vycvičíte ho a poskytnete mu dostatek prostoru a pohybu. Poslední nezbytnou ingrediencí je láska. Důležité je uvědomit si, že není pes jako pes. Každý sice potřebuje pravidelné vycházky, ale je jasné z povahy plemene i ze stavby těla, že například teriéři a další lovecká plemena potřebují více pohybu než čivavy. Proto si u výběru plemene dejte záležet a zjistěte si, co který pes vyžaduje a v jakém prostředí se bude cítit nejlépe.
Průkaz původu?
Výběrem plemene to ale nekončí. „Zpočátku by si měl každý budoucí chovatel ujasnit, zda chce psa s průkazem původu, nebo z útulku. Říká se, že štěně s PP si většinou pořizují lidé, kteří touží se psem chodit na výstavy nebo se účastnit vrcholových sportů či soutěží. Opak je ale pravdou. Lidé spíše chtějí mít doma štěně, které vyroste v typického jedince dané rasy,“ říká MVDr. Dominika Kališová z Royal Canin. Vybrat si ho můžete dle jeho předků a díky tomu lze předvídat vzhled, povahu a také možné nemoci či nedostatky. Na druhou stranu vám nikdy průkaz původu nezaručí 100% zdraví zvířete. A důležitou stránkou je také ta finanční. Pes s průkazem původu vyjde na tisícové, často i desetitisícové položky. Chovatel by s vámi měl podepsat řádnou kupní smlouvu, případně dát štěněti malý „startovací balíček“ – granule, na které je zvyklé a oblíbenou hračku. Měl by vám také poradit s prvními kroky ve výchově zvířete a upozornit vás na další očkování, odčervení a celkovou zdravotní péči. U psů bez průkazu původu je důležité znát rodiče a prostředí, ve kterém štěně vyrůstá.
S průkazem původu
vysoká cena
častá dlouhá čekací doba na štěně
můžete absolvovat výstavy, soutěže
jistá záruka standardu plemene
kontrola zvířat a jejich životních podmínek v chovatelské stanici
velké závazky CHS vůči zvířatům – zdravotní vyšetření, očipování, očkování, odčervení, socializace
Bez průkazu původu
nižší cena, někdy i nulová
krátká čekací doba na štěně
možná častější onemocnění – nečekané finanční výdaje za léčbu
žádná záruka standardu plemene
chovatel není zavázán ke kompletní péči o zvířata – zdravotní vyšetření, očipování, očkování, odčervení, socializace
Výběr štěněte
Dalším důležitým aspektem, který byste měli vzít v potaz, je výběr štěněte. „Hned zpočátku byste se měli domluvit s chovatelem, zda upřednostňujete fenku, nebo pejska. Pes je mohutnější, má stabilní povahu a může být tvrdohlavější. Oproti tomu fenu snadněji vychováte, v dospívání se však může povaha měnit, ale stále je mírnější než u psa,“ vysvětluje Kališová.
Kočka potřebuje prostor
Kočka na vás nebude zdaleka tak závislá jako pes. Pro někoho je tato vlastnost předností, jiný raději zvolí psa. Zároveň kočka potřebuje prostor, pokud bude zavřená v jedné místnosti a čekat, až se vrátíte z práce, bude strádat. Proto, než se rozhodnete si kočku pořídit, všechno dobře promyslete.
Tipy pro správnou volbu kotěte
S výběrem kočky to není tak složité jako se psem. Avšak i mezi různými plemeny koček můžou být velké rozdíly. Zřejmě největší rozdíl je v délce srsti. O krátkosrsté kotě se musíte starat jinak než o dlouhosrsté, a to ještě existuje bezsrsté plemeno sphynx, které má svá specifika. Stejně jako u psů tedy platí, že jednotlivá kočičí plemena mají své požadavky, které byste si měli před pořízením pečlivě nastudovat.
První podstatné rozhodnutí se týká výběru původu či rasy kočky. Chcete-li kočku, která s vámi bude trávit večery na gauči, pak je jasnou volbou kočka domácí. Jestliže ale toužíte po účasti na výstavách, pak je na místě vyhledání chovatelské stanice.
Bydlíte-li v domě se zahradou a chcete, aby vaše kočka pobývala většinu času venku, důkladně popřemýšlejte, jestli si pořídíte kočku s rodokmenem, protože ji může nakrýt cizí kocour a můžete mít nechtěná koťata.
Pokud chcete, aby vám kočka věnovala co nejvíce pozornosti, zvolte kočku siamskou nebo orientální. Právě tato plemena jsou nejživější a vyžadují nejvíce lidské pozornosti. Během říje však bývají poměrně hlučná.
Říká se, že kocouři jsou mazlivější a oddanější než kočky, cože je do jisté míry dáno i kastrací, které se časem nevyhnete, pokud neplánujete vrh. S kocourem vám odpadnou starosti se značkováním a u kočky se vyhnete mrouskání či nečekanému narození koťat.
Výběr chovatele neberte na lehkou váhu
Kotě si můžete pořídit z chovatelské stanice, kde dostanete průkaz původu, který dokládá rodokmen - seznam předků zvířete. Díky PP se můžete účastnit výstav a soutěží, a zároveň máte záruku, že z kotěte vyroste jedinec odpovídající standardu daného plemene. „Před rezervací kotěte je dobré chovatele navštívit, promluvit si s ním a prohlédnout si prostředí, kde kočky žijí. Správný chovatel by se měl zajímat o to, do jakých rukou půjde jeho zvíře a navíc by vám měl poradit v prvních krocích o péči,“ dodává MVDr. Dominika Kališová.
Správné krmení u štěňat i koťat je klíčové pro jejich vývoj
Ať už jste si vybrali štěně, nebo kotě, u obou je období, kdy zvíře roste, naprosto stěžejní v jeho vývoji. Proto byste měli klást co největší důraz na kvalitní a kompletní stravu, která mu dá správný základ do života. Jak kočka, tak pes potřebuje nejen v mládí vyváženou hladinu proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. „Pokud si kotě nebo štěně vytvoří správné návyky a budete jej krmit kompletní stravou, můžete mu prodloužit život i o několik let. Zapomeňte na často vídaný jev, kdy majitelé psům i kočkám dávají zbytky svých jídel s myšlením, že jim dávají něco speciálního. V naprosté většině případů jim škodí. Pokud si nevíte rády s krmením, obraťte se na veterináře, který vám poradí, co přesně vaše plemeno potřebuje pro zdravý růst a vývoj,“ radí Dominika Kališová.
Nevíte jaké plemeno? Navštivte útulek!
Pokud nemáte vybrané plemeno, nebo nemáte tip na dobrého chovatele, od kterého byste si chtěli konkrétní plemeno pořídit, nebojte se navštívit zvířecí útulky. Pracovníci útulků vám ochotně poradí, který pes nebo kočka by se k vám mohli na základě povahových vlastností hodit. A dobrý pocit z toho, že poskytnete živé duši nový domov, je k nezaplacení. „Nemusíte se bát, že psi nebo kočky z útulku vám přinesou domů nějakou nemoc. Všichni psi v útulcích jsou vyšetřeni veterinárním lékařem a očkováni proti psince, hepatitidě, parvoviróze a vzteklině. Samozřejmostí je odčervení a odblešení. Za to, že dáte zvířeti nový domov, jste jako majitel osvobozen na dva roky od placení poplatků za psa,“ říká Kališová a doplňuje: „Podobné je to u koček. Ty jsou rovněž očkovány proti kočičím nemocem a vzteklině, stejně jako psi jsou odčerveny. Nový majitel zvířete, ať už si pořizuje kočku nebo psa, uhradí pouze kompletní očkování, odčervení a veterinární prohlídku.“
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.