01.03.18 Život s kočkou

Kočka s námi komunikuje i tlapkami

Kočičí tlapka je důmyslný a multifunkční nástroj. Kromě toho, že své majitelce umožňuje pohybovat se s lehkostí a elegancí, slouží i jako prostředek pro komunikaci.

Kočka pomocí svých tlapek zanechává na předmětech pachové značky, při škrábání navíc přidává i optické signály. Důmyslná anatomie tlapek kočce zajišťuje téměř bezhlučný pohyb. Umožňuje jí odrazit se, aniž by hrozilo uklouznutí. Polštářky brzdí a tlumí přistání na zem. Vytažené drápky jsou zase nepostradatelné při lovu, šplhání i při potyčkách s ostatními kočkami, psy nebo neodbytným člověkem.

 

Šťouchání tlapkou - Haló, tady jsem!

Věděli jste však, že kočka pomocí tlapek vyjadřuje své nálady a požadavky? Dotyky pomocí tlapek jsou pro kočky přirozené už od narozením. Malým koťatům kontakt s matkou a sourozenci zajišťuje teplo a pocit bezpečí a jemné šťouchání tlapkou posiluje vzájemné vazby. Jedná se o důvěrné gesto. které kočka používá i vůči své lidské rodině. Šťouchnutí tlapkou se na sebe snaží kočka upozornit. V kočičí řeči znamená něco jako „Haló, jsem tady.“, nebo „Mám tě ráda“, nebo třeba „Člověče, mám chuť na svou oblíbenou kapsičku, tak šup šup.“

 

Odtlačení tlapkou – Tak tohle tedy ne!

Tlapka kočce také pomáhá udržovat určitý distanc, když už se jí něčí blízkost nelíbí. Když jí například držíte v náručí a přehlédnete první jemné náznaky nespokojenosti, odtlačí se od vás tlapkou. A dá do toho pořádnou sílu. Vše je doprovázenou staženýma ušima, divokým pohledem, ocasem mávajícím ze strany na stranu a vrčením. To jsou jasné projevy, že tady už končí veškerá legrace a na řadu přijdou zuby a drápky. Tlapka zvednutá do výšky zase signalizuje varovný signál „Ani o krok dál se nepřibližuj!“

 

Mléčný krok – Hmmm, je mi dobře!

Když se kočka cítí velmi příjemně, projevuje to předením a rytmickým pohybem předních nohou a tlapek, kdy vytahuje a zase zatahuje drápky střídavě na jedné a pak na druhé tlapce. Tomuto instinktivnímu chování se říká „mléčný krok“. Už novorozená koťátka při kojení jeho prostřednictvím stimulují tvorbu mateřského mléka. V dospělosti mléčný krok kočka uplatňuje nejen na lidech, ale i předmětech (nejlépe z měkké látky). Zároveň tak své lidi, spřátelená zvířata nebo předměty označuje jako svůj „majetek“. Na spodní straně tlapek má totiž pachové žlázky.

 

Pravá, nebo levá?

Nejen lidé, ale i kočky a psi se rozdělují na praváky a leváky. Kočky také upřednostňují jednu tlapku, kterou například loví nejchutnější sousta z misky, hrají si s míčkem nebo plyšovou myškou, případně udílejí výchovný „pohlavek“ dalším kočkám. Stačí kočku průběžně pozorovat a zjistíte, jestli máte doma kočku pravačku, nebo levačku.

 

Zdroj: Gerd Ludwig, Kočičí řeč, Euromedia, edice Esence, 2017

Foto: pixabay.com