07.02.15 Život s kočkou

Kočku ano, nebo ne?

Než se rozhodnete pro pořízení kočky, nestačí pouze kouknout na smutné oči vaší ratolesti nebo se podívat na pořád Chcete mě? a říct si, že si tedy kočku pořídíte. Rozhodnutí je třeba promyslet, obzvláště pokud chcete kočku do bytu.

Vedle těch báječných momentů, kdy vám bude aportovat hračky, lízat ruce, mazlit se s vámi, opečovávat vás, když budete mít chřipku, a kdy se na ní budete hodiny dívat, jak roztomile spinká ve svém pelíšku, jsou tu i nějaká úskalí (ostatně jako u všeho).

Kočka venkovní

Možná si řeknete, že jí stačí nasypat občas granule a ona se o sebe už postará. OMYL! I venkovní kočka potřebuje mít zázemí. Musíte jí krmit stejně tak jako kočku bytovou. Kočky sice loví myši a ptáky, ale neloví je kvůli hladu, ale proto, že je to jejich přirozený pud. Když bude kočka odkázána na myši, coby potravu, je velká šance, že spolu s myší sní i nějaký jed, který hlodavec pozřel. Ale platí, že i když bude mít vaše kočka dostatek jídla, nepřestane lovit myši! Stejně tak si někteří lidé myslí, že budou kočku krmit jen zbytky z obědů/večeří. Kočka si sice pošmákne, ale dlouhodobě jí to nepřinese nic dobrého. Kočka venkovní musí mít k dispozici čerstvou vodu, musí mít někde svůj pelíšek nebo místo, kde bude odpočívat. Že to je venkovní zvíře, ještě neznamená, že se nepotřebuje někde ukrýt před mrazy! Taková kočka, která je odkázána sama na sebe, bude hledat pravděpodobně útočiště u někoho z vašich sousedů. Může se stát i to, že ji nějaký soused odmítne krmit, a tak vezme vzduchovku a kočku zastřelí – což bude asi lepší případ, než kdyby ji jen postřelil a ona pak někde „dodělávala“ i několik dní! Další věc je, že i venkovní kočku (nebo spíše PRÁVĚ ty venkovní) musíte nechat očkovat! Kočka přijde do styku s celou řadou různých virů. Většina nemocí není přenosná na člověka, ale třeba vzteklina přenosná je a dokonce je i smrtelná! I když se vzteklina v ČR už řadu let neobjevila, existuje stále reálné nebezpečí jejího zavlečení zpět kvůli psům a kočkám „z dovozu“. A za to riziko neočkování určitě nestojí. Kočku je zapotřebí také pravidelně odčervovat – přece jen jí syrové maso a riziko začervení je velké. Dalším tématem je kastrace! Ano i venkovní kočky se kastrují! A je nutné kastrovat i kocoury. Je mi jasné, že většina lidí argumentuje tím, že to není potřeba, protože kocour nepřijde domů březí, nebo že soused taky nemá kastrovaného kocoura. Soused nesoused, kastrujte! Váš kocourek si sice hezky užije s číčou přes ulici, ale také pravděpodobně zplodí koťata, která nejspíš skončí utopená v kýblu nebo vyvezená na pole. Navíc největší procento sražených koček autem bývá právě z řad nevykastrovaných kocourů, kteří šli za svými choutkami.

Kočka bytová

U kočky bytové si mnoho lidí, jak se tak říká, naběhne. Zkrátka vůbec neví, do čeho jdou. Pokusím se přiblížit úskalí, která se mohou vyskytnout.

Toaleta – ačkoli váš potomek toužící po kočičím kamarádovi bude slibovat, že kočičce bude vybírat bedýnku nejmíň 7x denně, nevěřte mu! Buďte smířeni s tím, že na to vaše děti nebudou až tak myslet. Kočičí toaletu je optimální vybírat 2x denně. V závislosti na druhu používaného steliva je možné, že při zahrabávání (i když má kočka zakrytou toaletu), bude kočkolit létat ven, třeba jen pár granulek. Počítejte s tím, že kromě koupě kočičí toalety, je potřeba kupovat pravidelně i stelivo.

Krmení – vaše kočička by určitě ráda měla celý den k dispozici granulky (ne tu nadrcenou a slisovanou slámu za 100 Kč za 10 kg) a pak vyžaduje alespoň jednou denně konzervu/kapsičku (a opět nemá cenu kupovat nějaké konzervy, co mají značku hypermarketu, zaprvé z nich kočka nic nemá a zadruhé nežerou to většinou ani kočky krmiček). Samozřejmě je důležité, aby měla kočka každý den čerstvou vodu. Opět poznámka pro puntičkáře – některé kočky drobí granule okolo misek. Doma používám kousek lina pod misky, dá se to zvednout a opláchnout, aniž bych musela vytírat celou místnost.

Chlupy – i když budete mít krátkosrstou kočku a budete jí obden vyčesávat, bude pelichat. Smiřte se s tím, že budete muset každý druhý den třeba smést podlahu. Počítejte i s tím, že pokud nebude kočka dostávat pasty na trávení a bude mít delší srst, že najdete občas vyzvracenou hromádku chlupů.

Veterinární péče – i kočka v bytě potřebuje veterinární péči. Nepotřebuje zrovna očkování na vše, co je možné (o tom se poraďte se svým veterinářem), ale je potřeba ji odčervit a je potřeba zajistit kastraci, i když nemá přístup ven. Nekastrovaná kočka trpí psychicky – ráda by uspokojila své pudy, ale co budete pak dělat s pěti koťaty? A mrouskající se kočka vydává zvuky o stejné intenzitě jako dětský pláč. Váš kocourek, pokud nebude kastrovaný, se pokusí vzít roha. A je velká šance, že se mu něco na toulce přihodí. Je i možné, že třeba v postarším věku vaši kočku, stejně jako lidi, překvapí nějaké onemocnění. Jste schopni financovat jí veterinární péči?

Stejně jako lidé i kočka má své nálady – pokud se kočce něco nelíbí, umí dát najevo svůj protest (např. Značkováním). Pak je potřeba zjistit příčinu.

Větrání – pokud jste byli přes léto zvyklí větrat od úsvitu do soumraku s oknem dokořán, tak na to zapomeňte. Jestliže nemáte v oknech a na balkóně sítě, budete se muset naučit větrat na ventilačku (kde i tady je možnost, že se kočka škvírou protáhne) nebo budete muset kočku separovat do jiné místnosti. Většinou se naše kočky jen sluní na okně, ale také mají rády hmyz. Stačí aby jejich pozornost upoutala třeba moucha a kočka se za ní rozhodne skočit, i kdyby to v tu chvíli znamenalo skočit z okna.

Nechcete dítě? Pokud si pořizujete kočku, je to asi dlouhý závazek. Kočka žije i déle než 18 let! Rozmyslete si, jestli nebudete hysterickou matkou, co hned vidí toxoplazmózu, zalehnutého kojence nebo jiné katastrofické scénáře.

Uvědomte si, že kočka je živá bytost a za těch X let, co ji máte, je členem vaší rodiny a ona sama vás bere jako rodinu! Každou chvíli vidím na internetu inzeráty, kde budoucí matka a otec inzerují kočku v pokročilém věku. V horším případě je kočka celý život jedináčkem (o to těžší je její přechod do útulku nebo hledání nové rodiny, kde by byla opět sama).

Někteří lidé šílí s toxoplazmózou. Ano toxoplazmózu lze chytit od kočky, z jejích exkrementů. Její exkrementy ale začnou být „nebezpečné“ po 48 hodinách ležení v toaletě. Pokud tedy kočce vybíráte toaletu 2x denně, můžete být v klidu. Mnohem větší šanci nakažení toxoplazmózou máte ze špatně omyté zeleniny!

Další fakt je, že vaše kočka se nesnaží zabít vaše dítě! Kočky sice rády leží v postýlce a i když je šance, že si lehne zrovna na vašeho drobečka není to důvod, proč se chtít kočky zbavit! Co třeba zavírat dveře do pokoje, kde je mimčo a používat chůvičky? Nebo třeba nainstalovat síť do dveří, abyste své mimnko slyšeli a viděli na něj?

A pak je tu ta hrozitánská alergie! Nikdy jsem neslyšela, že by dítě, které se po narození setkalo s kočkou, dostalo na kočky alergii! Většina dětí, které trpí alergiemi, jsou z prostředí, kde by se dalo jíst i ze země.

Pokud nejste „hysterická matka“ a rozhodnete si kočku nechat, počítejte s tím, že bude potřeba jí věnovat více pozornosti, aby se necítila odstrčená.

Kočka má drápky – ano opravdu je má! I ta kočka v katalogu je má! I když vaší kočičce pořídíte škrabadlo, občas se může stát, že se neovládne a drápne si do vaší sedačky nebo se protáhne o skříň! Počítejte s tím, že když si Váš Petřík bude hrát s kočičkou, že ho taky možná škrábne. A opět – pokud nejste hysterická matka, vydesinfikujte a hotovo! Prostě se to stane, stejně jako Petřík spadne z kola. Kočka ho neškrábla z úmyslem, aby Petřík vykrvácel, ale bylo to v zápalu hry, stejně jako když si Váš Petřík s Aničkou házejí míčem a shodí vázu.

Kytky – některé kočky květináče ignorují, na jiné působí jako magnet. Zažila jsem kočku, která je občas použila místo toalety, jiná je opravdu úplně ignoruje a moje kočka sežere i květinu z plastu. Je možné, že bude stačit pořídit kočce květinu vlastní – a to sice šantu kočičí (je to nenáročná rostlina). Počítejte raději s tím, že se budete muset rozhodnout, kam květiny přemístíte.

Úklid – kočka je velmi čistotné zvíře. Ráda uklízí i váš „bordel“. Některé kočky milují cupování třeba toaletního papíru nebo vám ukořistí mašlovátko nebo se vám budou snažit procházet po kuchyni (stačí kočku od začátku upozornit, že to nesmí a ona si to brzy vštípí – a pak už to bude dělat jen v době vaší nepřítomnosti :-)

I když si koupíte čistokrevnou micinu s rodokmenem delším než Karel Schwarzenberg bude mít stejné potřeby a choutky jako kterákoliv jiná kočka! Kočka je úvazek na mnoho let, dobře zvažte vaše možnosti.

Článek byl s laskavým svolením přejat z www.kocicidomovslunicko.cz