08.07.17 Život s kočkou

Kočky a horko

S nástupem letních teplot se více potíme. Vedro však není jen nám, ale i našim čtyřnohým mazlíčkům. Jak se ochlazují kočky?

Předci dnešních koček žili v pouštích, proto se s vysokými teplotami uměli vypořádat. Dnešní domácí kočky žijící venku se také dokážou vysokým teplotám přizpůsobit. Když je jim vedro, samy si najdou stín. Pravdou však zůstává, že se neumí na rozdíl od člověka efektivně ochlazovat pocením. Jejich organismus využívá jiné mechanismy, kterými se brání přehřátí. Kočky se ochlazují tím, že začnou rychleji dýchat s otevřenou tlamičkou. Přitom dochází k odpařování vody na jazyku a v dutině ústní. Také kočičí uši umí rozptylovat teplo. Potní žlázy se u koček nacházejí pouze v oblasti tlamy, na konečníku, kolem struků a především na polštářcích tlapek.

Kočky pravidelně kartáčujte

Na začátku jara začne kočkám růst lehčí letní srst. Je zvlášť důležité, aby se u dlouhosrstých koček urychlovala výměna srsti pravidelným kartáčováním. Když se bude kočka čistit jen sama, spolyká mnoho chlupů, které pak mohou ucpat trávicí trakt ve formě trichobezoárů. V obchodech s chovatelskými potřebami jsou k dostání speciální pasty, které pomáhají odvádět chomáčky chlupů z trávicího traktu. Prevencí tvorby trichobezoárů je kromě pravidelného kartáčování i přístup kočky k trávě, kterou může okusovat. Někdy si kočky ve velmi horkých dnech olizují kožíšek s větší intenzitou, tím se zvlhčují a ochlazují.

Dostatek vody a stín

Když je horko, kočky spí více než kdy jindy. Stejně jako lidé, tak i naše čtyřnohé kamarádky vyhledávají stinná a klidná místa. Odpočívají například v keřích nebo na chladných dlaždicích. Je velmi důležité, abyste jim kromě místa k odpočinku zajistili i dostatečné množství pitné vody. Mističky s vodou rozmístěte na různá místa, aby se kočka mohla napít co nejčastěji. Aby se podpořil pitný režim, lze do vody přidat kostku ledu vytvořenou z neslaného masového vývaru. Konzervu či kapsičku před podáním smíchejte ještě s malým množstvím vody. Připravit doma můžete i lavor s vodou, do kterého hodíte hračky (např. pingpongový míček). Kočky si budou s vodou hrát a tím se budou i ochlazovat. V případě potřeby ochlaďte kočku vlhkým hadrem, nebo jí lehce potřete vodou z dlaně. 

Pozor na auta

Nebezpečná z hlediska přehřátí je přeprava autem. Nikdy nenechávejte kočku samotnou v nevětraném autě zaparkovaném na slunci. I při jízdě je vhodné chránit skla auta nejrůznějšími fóliemi, aby sluneční záření nebylo tak intenzivní.

Co dělat při úžehu či úpalu se dočtete zde.