13.01.21 Aktuality

Kočky a lockdown

Kvůli koronavirové krizi jsme v průměru mnohem více doma, než jsou naše kočky zvyklé. Lockdown zkrátka mění denní režim nejen nás, ale také našich zvířecích mazlíčků. Může to mít pozitivní efekt, protože se jim dostává více pozornosti, ale některé kočky mohou mít s touto změnou problémy. A co se stane, až se život zase vrátí k normálu? 
Odbornice na kočky Sonja van Leeuwen dává pár tipů. Pro začátek: je to nová situace pro všechny a nikdo přesně neví, jak se bude dál vyvíjet, proto je obtížné radit. Ale samozřejmě se pokuste připravit kočku na změny co nejlépe.
Ještě nemáte kočku?
Období lockdownu, kdy většina z nás má více volného času a je častěji doma, může být ideálním okamžikem pro osvojení kočky z útulku. Můžete dát kočce veškerou pozornost a naučit ji, co je a není v novém domově povoleno. To zní skvěle! Ale nezapomeňte, že toto období nebude trvat věčně. A váš nový chlupatý přítel bude stále potřebovat pozornost a bude se muset přizpůsobit novému rytmu vaší rodiny. Pro kočky mohou být tyto změny velmi stresující, takže zvykání si na nový režim vyžaduje čas. 
Zvládnu to?
Nejprve si položte několik zásadních otázek. Máte dostatek času, prostoru a financí na domácího mazlíčka? Jste dostatečně zodpovědný, aby se péče o kočku stala každodenní součástí vašeho života? Nejen nyní, ale i i v následujících letech. Pořídit si zvíře totiž není jen tak. V prvních týdnech karantény jsme viděli, že majitelé trávili více času se svými zvířaty, ale čas budete muset kočce věnovat i potom. Počítejte s tím, že kočky se v průměru dožívají patnácti let. Doufejme, že koronavirus a jeho dopady budou v té době už dávno za námi.
Máte už kočku?
Pak jste si možná všimli, že si váš mazlíček musel zvykat na to, že jste častěji doma. Mnoho majitelů říká, že jejich kočky hodně spí. To je ale naprosto normální, kočka spí v průměru šestnáct až osmnáct hodin denně. Možná jste zpozorovali, že se u vaší kočky rozvinuly nové návyky. Některá zvířata se mohou víc schovávat, zatímco jiná těší větší pozornost. Každá kočka je prostě osobnost s individuální povahou.
Máte kotě?
Pak máte vlastně štěstí i smůlu dohromady. Štěstí v tom ohledu, že budete mít více času věnovat se vztahu se svým novým chlupatým přítelem. Ale také smůlu, protože existuje méně příležitostí, jak kočku trénovat na odloučení, na které si kvůli bezproblémovému budoucímu soužití nutně potřebuje zvyknout.
Tipy pro socializaci během lockdownu
  •  Kotě potká méně nových lidí. Ale to nemusí být nutně špatná věc, protože pokaždé neproběhnou kontakty bezproblémově. Ne vždy jsou ideální podmínky pro setkání se s jinými lidmi nebo domácími zvířaty. Takže se můžete utěšovat tím, že se vlastně vyhnete případným nepříjemným zážitkům, které mohu kotě stresovat. Samozřejmě tolik potřebnou sociální interakci se snažte kotěti vynahradit hraním a mazlením.
  • Aby si kočka na něco nového zvykla, nemusí s tím být v přímém kontaktu. I z dálky může vaše kotě nasávat nové pachy, sledovat dění za oknem a tak získávat spoustu informací z vnějšího světa. Nechte ho zvykat si na různé zvuky, jako je projíždění aut, díky otevřenému oknu. 
  •  Množství různorodých podnětů, které kotě zažije, mu může pomoci k správné socializaci a rozvoji mozku. Tím se vytvoří lepší schopnost vyrovnávat se s novými situacemi a kotě bude lépe zvládat nové vjemy.
  • Také uvnitř domácnosti máte spoustu možností, jak si kotě může zvyknout na všechny druhy podnětů. Postupujte pomalu, krok za krokem. Hlavní snaha spočívá v tom, že si vaše kotě bude postupně zvykat na nové věci, neměly by ho ale vyděsit. Vydávejte různé zvuky, cinkejte nádobím, roztáhněte deštník, vedle můžete nasypat pár pamlsků. Nasaďte si bláznivý klobouk, přehoďte si přes hlavu ručník, předstírejte, že kulháte, nechte kotě očichat různé druhy ovoce, šustěte prázdným pytlem na odpadky, nebo zapněte kuchyňský mixér.
  •  Simulovat zvuky z vnějšího světa je v dnešní době velmi snadné. Hledejte na internetu videa s různými druhy zvuků, s nimiž se vaše kotě může setkat v reálném životě: ječící děti, ohňostroj, štěkající pes…Vše lze najít online!
Nyní víte, jaké to je …
Po dlouhém lockdownu na vlastní kůži víte, jaké to je zůstávat dlouho sám doma. Nyní máte lepší představu, jaké to pro kočku musí být. Kočka během vaší přítomnosti má pravděpodobně některé činnosti zakázané. A možná je tajně dělá, když je sama bez dozoru: třeba leží na posteli nebo v koši s čerstvě vyžehleným prádlem, prochází se po kuchyňské lince nebo zažívá různá kočičí dobrodružství na terase. 
Učiňte svou kočku šťastnou!
Zamyslete se, jak můžete kočce udělat radost. Stačí provést pár úprav a váš byt se stane útulnou kočičí oázou. Vždyť bytová kočka doma tráví celé dny, tak jí je zpříjemněte.
  • Pořiďte jí vlastní deku na gauč. Nejlepší je přikrývka z měkké látky, která bude podobná té vaší. Počítejte však s tím, že bude celá od kočičích chlupů.
  • Vyhraďte jí místo v domě nebo na balkoně, odkud může pozorovat okolí. Bezpečný kočičí strom umístěte vedle okna, aby mohla pozorovat zahradu nebo ulici a sledovat, co se děje kolem domu.
  • Dejte kočce hračku, míč na pamlsky nebo jednoduše prázdnou krabičku, v níž jsou ukryté kočičí dobroty nebo granule.
  • Kupte jí interaktivní hračky, které trénují mozek, nebo si vyrobte vlastní hračky. Tvoření bude zábava i pro vaše děti.
Stres
Kočky milují řád, proto své čtyřnohé kamarádce poskytněte nejen dostatečné rozptýlení, ale také čas na odpočinek. Snažte se dodržovat denní režim (čas krmení, her) v podobném rytmu, jako plánujete v budoucnu, až skončí karanténa. Tím zabráníte zbytečnému stresu. Nejenže je stres špatný pro celkovou kočičí pohodu, ale může způsobit i různé problémové chování (např. značkování). Proto je lepší mu předcházet.