Chladné počasí, které v posledních dnech sevřelo naše území, má vliv i na toulavé kočky bez domova. Jak jim pomoci, aby přečkaly mráz ve zdraví?
Kočky milují teplo, takže jim třeskuté mrazy posledních dní nedělají dobře. Obzvlášť nemocné kočky a slabá koťata jsou na tom mnohem hůř. Aby „kočky tulačky“ krutou zimu přežily, jsou nutné dvě věci:
1. Dostatek potravy - jen tak se jim vytvoří dostatečně hustá zimní srst a ochranná zásoba podkožního tuku.
2. Místo, kam může zalézt a zahřát se (aniž by tam nasněžilo nebo napršelo).
Boudičky
Zajistit kočičkám vhodnou skrýš může být občas problém. Pokud nemají přístup do krytého přístřešku, existuje levné a jednoduché řešení – polystyrenové boudičky. Jestliže nejste manuálně zruční, můžete si je jednoduše koupit od Pražského spolku ochránců zvířat (objednat lze přes email psoz@seznam.cz). Jeden box s víkem a kulatým vstupním otvorem stojí 170 Kč (délka: 59,5 cm, šířka: 39,5 cm a výška: 36,5 cm). Do něj se pohodlně schovají dvě kočky, takže je vhodné instalovat jich zhruba poloviční počet, než je počet zvířat, o něž se v dané lokalitě staráte. Boudičku je nutné vystlat senem nebo slámou (cca jeden balíček do jednoho boxu). Seno načechráte a kočka si v něm vyleží pelíšek. Pozor - nenahrazujte seno dečkami! V textilu se totiž drží vlhkost a množí se tam plísně. Dobře promyslete, kam boudičku instalujete. Ideální jsou místa, kde bude box krytý před povětrnostními vlivy, ale kočky ho snadno objeví (přitom by měl být nenápadný, aby ho nepřející lidé nezničili). Vzhledem k tomu, že je velmi lehký, je nutné ho zatížit, jinak ho odnese vítr (ideálně čtyřmi cihlami v rozích horní plochy). Aby bylo kočkám opravdu teplo, můžete boudičku shora a zespodu ještě doizolovat tlustší polystyrénovou deskou. Za teplo a střechu nad hlavou vám budou kočky opravdu vděčné.
Voda a pití
Zdraví koček během zimních měsíců ovlivňuje také krmivo. Mělo by být energeticky bohatší než v létě, aby kočku „vyzbrojilo“ na nepříznivé počasí. Vždyť na samotné zahřívání spotřebuje mnohem větší množství energie. Kočkám, které jsou zvyklé na jídlo pravidelně chodit, můžete zalít granule teplou vodou nebo vývarem z kostí. Nejenže jim krmivo bude víc chutnat, ale získají tak teplou potravu do žaludku. Velkým problémem bývá voda. Jedním z řešení jsou nezamrzající misky, ve kterých se díky elektrickému ohřevu udržuje voda v kapalném stavu. Je to však finančně náročnější (miska stojí přibližně 1700 Kč) a jejich pořízení se vyplatí spíš na oplocený pozemek, kde nemohou být ukradeny. Další možností je chodit vodu pravidelně vyměňovat. Osvědčil se také jednoduchý trik: do silné vrstvy polystyrenu vydlabat díru, na spodek dát misku s horkou vodou, na ni misku s vodou na pití.
Tlapky
Pokud máte domácí kočku, kterou pouštíte na venkovní pochůzky, nezapomeňte jí po návratu ošetřit tlapky, zvlášť v případě, že se u vás používá posypová sůl (tlapičky po ní nepříjemně pálí a svědí). K tomuto účelu dobře poslouží obyčejná vazelína z lékárny.
Závěrem
Najdete-li promrzlé zvíře, poskytněte mu pomoc nebo veterinární ošetření, případně se ho pokuste umístit do útulku. Vždyť na každém životu přece záleží…
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.