Snažte se uspokojit kočičí potřebu šplhání tím, že jí připravíte nějaké místo, kde si bude moct dosyta poškrábat a vylézt na vrchol. Tato aktivita navíc posiluje svaly a pomáhá kočku udržovat v kondici. Kočičí strom pomůže přeorientovat její touhy šplhat po závěsech nebo záclonách.
Abyste vašeho kočičího mazlíčka odradili od šplhání po nežádoucích místech, můžete použít mírné formy trestu. Na plácnutí nebo vytahání za kůži zapomeňte, mnohem vhodnější jsou tzv. nepřímé tresty. To znamená, že kočku postihne něco nepříjemného, třeba hlasitý zvuk, ale ona nepozná, že je to vaše práce. Když kočka začne šplhat po záclonách, udělejte rámus, můžete vedle ní hodit plechovku naplněnou kamínky nebo svazek klíčů. Nebo ji můžete lehce postříká vodou z rozprašovače na květiny. Důležité je, aby vás u toho neviděla. Kočka si brzy spojí tuto aktivitu s nepříjemnými následky a raději od ní upustí. Ale berte v potaz i její individuální povahu, pokud je to neurotická „plašanka“, mohly by ji i mírné formy trestu zbytečně stresovat. Vyplatí se vsadit na pozitivní motivaci. Nezapomeňte proto kočku odměnit za šplhání po škrabadle, které jste jí k tomu vyhradili.
Šplhací hry
Šplhání, balancování a skákání mají naše čtyřnohé kamarádky v krvi. Kočky s přístupem ven si ho trénují na stromech, ale bytoví mazlíčci tuto možnost nemají, proto byste jim měli nabídnout nějakou alternativu. Šplhadlo (kočičí strom) by mělo být vybaveno několik mezipatry. Jde o to, že kočka má při šplhání vzhůru mnohem lepší stabilitu, je to dáno stavbou jejích drápků, které jsou ohnuté směrem dozadu. To kočce při šplhání vzhůru pomáhá udržovat stabilitu. Při sestupuj jí drápy moc nepomáhají, kočka se proto musí naučit „couvat“. Když je to však aspoň trochu možné, dává přednost odvážnému skoku z výšky. I proto se na kočičí stromy instalují různé kukaně nebo desky potažené plyšem, které jsou umístěné v různých výškách. Tyto mezistanice slouží na odpočinek a dobrý rozhled po místnosti, navíc představují i jakýsi bezpečnostní prvek, aby kočka neskákala na zem z velké výšky. Samozřejmě šplhací strom lze také vyrobit z dřevěných trámů, které potáhnete sisalem, vhodná jsou i různá silná lana. Kočičí drápky potřebují oporu, ale přitom by se neměly zachytávat, aby kočka nezůstala někde viset. Strom můžete obohatit o různá lanka s hračkami či peříčky. Důležité je, aby šplhadlo bylo stabilní. Pokud by se kymácelo, hrozí riziko úrazu. Také všechny přidělané hračky by měly být bezpečné. Dejte si pozor i na ostré hrany, o které by se kočka mohla zranit.
Jak ji povzbudit?
Pokud se kočce nechce šplhat na kočičím stromu, zkuste ji motivovat, aby se vydala vzhůru. Můžete použít kočičí mávátko, se kterým pohybovat na vrcholu. Další možností je pokládat pamlsky na různé úrovně stromu. Když kočka pochopí, že čím výš vyleze, tím lákavější je odměna, chuť šplhat se zvýší. Kočičí strom umístěte do místnosti, ve které se často zdržujete a kde bude mít kočka dobrý výhled, ideálně z okna i po místnosti, pak je úspěch zaručen.
Zdroje: Bruce Fogle, Kočka hravá společnice, příručka pro chovatele, Knižní klub, 2006
Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012
Foto: pikrepo.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.