31.01.18 Život s kočkou

Kočky necítí sladké, rozeznávají ale pátou chuť umami

Mlsný kočičí jazýček je přímo pověstný. Vybíravost v jídle však souvisí především s jejich citlivým nosem. Potravu v misce přijmou teprve v momentě, kdy projde jejich čichovým testem. Když jim krmivo nevoní, tak se ho ani nedotknou.

Obecně lze říci, že chuť mají kočky vyvinutou spíše méně. Může za to menší počet chuťových pohárků, která se nacházejí na špičce, u kořene a po stranách jazyka, a které informaci o chuti potravy přenášejí dále do mozku. Člověk je na tom o poznání lépe, na lidském jazyku se nachází okolo 9000 chuťových receptorů, kdežto kočka jich má jen okolo 500.

Na sladkosti je neužije

Kočky rozeznávají slanou, hořkou a kyselou chuť. Příliš kyselá nebo hořká potrava jim moc nechutná. Proto některé kočky nesní šunku, která je otevřená dva dny, je totiž více cítit. Ačkoli se v chuťových pohárcích na jazyku nacházejí i receptory pro sladkou chuť, nejsou funkční, proto kočky sladkou chuť vůbec neregistrují. Příčinou je určitý genový defekt.

Tajemná umami

Podobně jako člověk, dokážou kočky rozeznávat také chuť umami. O co se jedná? Umami je tzv. pátou chutí. Název je odvozený z japonštiny a znamená chutný nebo delikátní. Specifický chuťový receptor pro umami byl objeven v roce 2000 a vnímá v jídle obsaženou aminokyselinu kyselinu glutamovou nebo její soli (glutamáty zvýrazňující chuť daného pokrmu). Chuť umami je typická pro potraviny bohaté na bílkoviny (např. maso, ryby, plody moře, sýry). Bývá někdy popisována také jako chuť masová. Je však obsažené také v některé zelenině a mateřském mléku.

Zdroj: Gerd Ludwig, Kočičí řeč, Euromedia, edice Esence, 2017

Foto: pixabay.com