21.12.22 Život s kočkou

Kočky vs. pokojovky: jak vybrat rostliny pro bezpečný domov?

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a zútulní, když ale máte kočku, vybírejte pokojovky velmi obezřetně. Některé totiž mohou být jedovaté.

Kočkám se snažte přizpůsobit domácnost, aby pro ně byla co nejbezpečnější. Kočky s oblibou pokojovky okusují, zvlášť pokud nemají přístup k trávě. Potřebují ji totiž k lepšímu trávení. 

Proradné krásky
Pokojovky se dělí na ty pro mazlíčky zcela neškodné, a na ty, jež mohou nadělat pěknou neplechu. Stinnou stránkou mnohých pokojových krásek totiž bývá vyšší obsah nebezpečných látek, jako třeba alkaloidů nebo saponinů. Pokud se do nich zvíře zakousne, hrozí jim nevolnost, zvracení nebo otoky. K takto zákeřným okrasám domovů patří spousta běžných a oblíbených pokojových květin, jako třeba monstera, dračinec, zamiokulkas, břečťan, oleandr, brambořík, klívie, tchýnin jazyk, dracéna a celá řada dalších. Pro zvířata je jedovatá dokonce i aloe, kterou lidé využívají jako léčivku, nejen k hojení kožních neduhů. Jiné pokojové rostliny zase při utržení vylučují látky, které dráždí kůži, naskakují po nich puchýře a můžou vyvolat alergickou reakci. Řadí se mezi ně třeba šeflera, pokojové fíkusy nebo vánoční hvězda.

Superhrdinové mezi pokojovkami
Na které pokojovky se tedy zaměřit? Existuje spousta zajímavých a zároveň zcela bezpečných pokojových rostlin, které neohrozí zdraví vaší kočky. Patří k nim třeba pokojový bambus, kytka s exotickým šmrncem. Když mu vyberete světlé stanoviště a budete ho pravidelně a dostatečně zalévat, bude vám dělat radost dlouhou dobu. Svými zajímavě tvarovanými a vybarvenými listy vám domov ozdobí kalátea, tahle kráska je k dostání v nejrůznějších podobách. Odolný a bezpečný je i pepřinec, květina s bonusem – je nejen nádherná, ale dokáže navíc vyčistit vzduch v místnosti. Stejnou superschopnost vám nabídne i na první pohled nenápadný a celkem běžný zelenec. Ze vzduchu dokáže odstranit toxické látky a díky velkým listů zvlhčuje vzduch v místnosti. Lehce se přenese přes vaše případné pěstitelské omyly a ozelení i tmavší kouty. Líbit se bude i vaší kočce, ráda si ho občas oždíbne, aby se zbavila srsti uvízlé v trávicím traktu. K tomuto účelu jí můžete pořídit také šáchor neboli papyrus. Ten jen nemá rád přímé slunce, ale pokud ho budete pravidelně zalévat, bude trpělivě snášet všechny kočičí vrtochy.

Ledviník, bromélie nebo fialka
Bezpečná je taky africká fialka.  Kvete nespočtem barev a na ochmýřených listech zachytává prach, takže ho pak méně poletuje ve vzduchu. Další přírodní čističku ovzduší si pořídíte s jemným a půvabným ledviníkem, který patří mezi kapradiny. Dekorativní bromélie trochu připomíná ananas a v závěsných květináčích mimo přímé sluneční světlo se zase bude vyjímat skvělá voskovka. Každého zaujme nevšední pilea, sukulentní rostlina, kterou potěšíte světlým stanovištěm a dostatkem vody. V chladnějších místnostech se zase bude dařit roztomilé drobnolisté pokojovce jménem domácí štěstí.

Přírodní hnojení
Pokojovky se také neobejdou bez pravidelného a správného přihnojování. V domácnosti se zvířaty sáhněte vždy jen po přírodních, organických hnojivech, jako je třeba kompost nebo sypké organické hnojivo weiki bohaté na fosfor pro bohatší kvetení a zdravý růst. Tedy po takových, které neublíží nikomu, kdo by se případně rozhodl ošetřenou květinu olíznout či ochutnat. Organická hnojiva pak doplňte probiotickou zálivkou plnou užitečných mikroorganismů. „Probiotika rostlinám pomáhají lépe vstřebat živiny a dobře rozvinout kořenový systém. Díky tomu jsou pokojovky vitálnější, lépe rostou a bohatěji kvetou,“ objasňuje Michala Brabcová, zahradnice weiki.

Foto: publicdomainpictures.net