02.06.14 Život s kočkou

Kocouři vyhnali vlastního tátu

Mám jednu velkou prosbu, která mi nedá spát. Měli jsme jako koťátka perskou kočičku a obyčejného kocourka. Kočka měla 4 koťátka, jedno se při porodu zadusilo plodovou vodou, a tak jí zbyli dva kocouři a jedna kočička. Dnes je těmto kocourkům rok a o rok staršího kocourka nám vyhánějí z domu. On se chudák chodí najíst jen v noci jako zloděj. Tak se jich bojí, že ho chodím po nocích hledat, aby se najedl. Sní, co mu přinesu, a potom zase jde pryč. Je to můj kocourek, a protože je miluji všechny stejně a mazlím se s nimi, tak mě to trápí. Já ho přes noc i den volám, vysvětluji ročním koťátkům, že je náš, že ho nesmí kousat a vyhánět, ale oni to dodrží, jen pokud jsem s nimi. Jinak stále číhají oba dva, aby se nikdo jiný než oni a jejich maminka neobjevil a nevlezl na jejich pozemek (naší zahradu). Jídla mají 5 druhů od kuřecího masa, přes značkové granule, paštičky a kapsičky, po hovězí maso. Mají své ložnice, každý spí vždy někde jinde, celý domek je pro ně. Co mohu udělat? Strašně mě trápí, že není kocour doma a takto trpí venku za každého počasí. Veterinář poradil dát všechny kocoury vykastrovat, ale já nejsem zastáncem kastrace. Přijde mi to jako umělý zásah proti přírodě. Navíc si nejsem jistá, zda by toto mělo nějaký efekt. Občas k nám chodí na jídlo nebo se projít po zahradě vykastrovaný kocour a také ho vyhánějí. Jak tuto zapeklitou situaci vyřešit?

 

Odpověď:

Kocourek se domů už nevrátí, dokud tam budou ti dva mladší. Je to přirozený vývoj v kočičích vztazích – kočky žijí v rodinných skupinkách. Kočky-samice se snášejí většinou dobře, ale nekastrovaní kocouři pohromadě nevydrží. Většinou odcházejí z domu dospívající kocourci, které jejich táta vyžene. U vás je tomu obráceně, kluci vyhnali tátu. Kastraci všech kocourků i kočičky vřele doporučuji. Nebudou si tolik bránit teritorium a hlavně se nebudou toulat za kočkami a očůrávat sousedům schody a auta. Kočička už má mateřství za sebou, tak bych ji nechala vykastrovat také, aby za ní nepřicházeli nápadníci odjinud a nebyly na zahradě rvačky.

Ale staršího kocourka už asi nepřijmou ani po kastraci. Udělejte mu nějaké bydlení venku na zahradě (v kůlně, garáži, dílně, pod hromadou dříví apod.), aby na něj nepršelo a nefoukalo a aby tam měl stále nachystané jídlo a vodu. Myslete také na pravidelné odčervování a nějakou pipetku proti blechám a klíšťatům. Je možné, že si najde docela jiné bydlení někde u sousedů – poptávejte se kolem, a když tak se za něj přimluvte, ať ho nevyhánějí.

Je mi líto, že vám nedokážu poradit, ale nekastrovaní kocouři většinou spolu žít nedokážou. Myslím, že brzy dojde na šarvátky i mezi těmi mladými a jeden z nich bude muset odejít… Kastrací by se tomu dalo snad ještě zabránit.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz