Krmení jen jednou denně?
Snad ve všech chovatelských publikacích se můžete dočíst, že kočka by se měla krmit několikrát za den menšími porcemi potravy, že je to lepší pro trávení. Podle nového kanadského výzkumu ale krmení koček jednou větší porcí za den může lépe kontrolovat pocity hladu.
Máte kočku, která je stále hladová? Nový výzkum vědců z University of Guelph naznačuje, že možná by pomohlo snížit frekvenci
krmení. Výzkum publikovaný v časopise PLOS One odhalil, že kočky, které byly krmeny jen jednou denně, byly spokojenější, což by mohlo mít za následek menší chuť k jídlu. Výsledky také naznačují, že snížení frekvence krmení by mohlo pomoci snížit riziko obezity. Tato studie jako první využívá komplexní přístup zkoumající účinky na hormony potlačující chuť k jídlu, dále fyzickou aktivitu, výdej energie a využívání energetických zdrojů.
Jak studie probíhala?
Studie zahrnovala osm bytových koček (čtyři kocouři a čtyři kočky) ve věku 1-4 roky se zdravou hmotností. Každá kočka byla vystavena oběma režimům krmení. Každý režim probíhal po dobu tří týdnů, přičemž stejné krmení ve stejném množství bylo nabízeno buď v jedné porci ráno, nebo ve čtyřech menších porcích během dne. Kočky byly vybaveny monitory na postrojích, které snímaly jejich dobrovolnou fyzickou aktivitu. Příjem potravy byl denně zaznamenáván. Kočky se vážily každý týden a vědci také měřili jejich metabolismus (krev, dýchání).
K čemu dospěli?
Fyzická aktivita byla vyšší u koček krmených čtyřikrát denně, ale celkový výdej energie byl mezi skupinami podobný. Hmotnost koček v obou skupinách se během studovaného období nezměnila, bez ohledu na to, v jakém režimu krmení byly. Kočky, které se krmily jen jednou denně, měly po jídle vyšší hladiny tří klíčových hormonů regulujících chuť k jídlu, což naznačuje, že byly spokojenější. Tyto kočky také vykazovaly nižší respirační kvocient nalačno, což signalizuje, že spalovaly tukové zásoby. Te je klíčem k udržení optimální tělesné hmotnosti. Kočky, které jedly pouze jedno jídlo denně, měly také větší nárůst hladiny aminokyselin v krvi, což znamená, že měly k dispozici více bílkovin pro tvorbu svalů. To je důležité zjištění vzhledem k tomu, že mnoho koček ve stáří ztrácí svalovou hmotu.
Přerušovaný půst
Podobným způsobem i divoce žijící velké kočkovité šelmy ve volné přírodě přirozeně aplikují přerušovaný půst. Zabijí kořist, hodují a pak se postí před dalším úlovkem.
Individuální potřeby
Než se však přepíšou obecně zažitá stávající doporučení, je potřeba provést další studie. Přece jen v této studii bylo zkoumáno pouze 8 koček. Při plánování krmného režimu proto berte v potaz individuální potřeby vaší kočky. I když by tento přístup mohl být užitečný k podpoře sytosti u některých koček, jiným nemusí pomoci. V případě nejasností ohledně kočičího jídelníčku se poraďte s veterinářem, který zná zdravotní stav a fyzickou konstituci vašeho mazlíčka.
Zdroj: Alexandra Camara, Adronie Verbrugghe, Cara Cargo-Froom, Kylie Hogan, Trevor J. DeVries, Andrea Sanchez, Lindsay E. Robinson, Anna K. Shoveller. The daytime feeding frequency affects appetite-regulating hormones, amino acids, physical activity, and respiratory quotient, but not energy expenditure, in adult cats fed regimens for 21 days. PLOS ONE , 2020; 15 (9): e0238522 DOI: 10,1371 / journal.pone.0238522
Fotka od kalachairina z Pixabay