02.01.08 Výživa

Krmení podle období života kočky

V průběhu života kočky se mění její nároky na potravu, obsah živin a liší se i počet denních krmných dávek. Správný růst a vývin kočky zajistíme podáváním kompletního a vyváženého krmiva, které je speciálně vytvořeno pro konkrétní životní fázi a stupeň aktivity. Tím jí umožníme dlouhý a kvalitní život.

Březí kočka

Březost kočky trvá průměrně 58 dní. U březí kočky se zvyšuje tělesná hmotnost již od prvního týdne březosti. I když má velkou chuť k jídlu, zvyšování denních krmných dávek musí být postupné a opatrné. Až v druhé polovině březosti dochází k výraznému růstu plodů a kočka má v průměru o třetinu vyšší tělesnou hmotnost. Březí kočka potřebuje asi 1,25x větší množství krmiva než normálně. Hlavní podmínkou je, aby byla strava vyvážená a poskytla kočce při březosti vše potřebné.

Kojící kočka má největší spotřebu živin a to až čtyřnásobně oproti běžnému stavu. Podáváme jí nejen dostatek kvalitní potravy s vysokým obsahem vápníku, ale také dostatek tekutin. Množství potravy v tomto období neomezujeme. Během laktace kočka hubne, protože v podstatě všechny živiny dává do mléka pro koťata. Po odstavu koťat by se kočka měla dostat brzy na svou původní hmotnost.

Kotě

Období růstu je snad nejnáročnější období. Kotě má velké nároky na množství živin, zejména bílkovin, tuků, stopových prvků i vitamínů. V krmivu kotěte by měl být dostatek vitaminu A a taurinu. Žaludek kotěte je ještě malý, metabolismus kotěte je velmi rychlý, a proto musí dostávat krmení ve více denních dávkách. Porodní hmotnost koťat je v průměru 80 – 140 g. Do čtvrtého týdne jim většinou postačuje mateřské mléko, pokud se nejedná o nadpočetný vrh. O nadpočetném vrhu mluvíme, jedná-li se o šest a více koťat. Kojená koťata začínáme pravidelně přikrmovat kolem 3. - 5. týdne, podle toho, zda-li má kočka dostatek mléka. Kočky většinou kojí až do osmi týdnů, někdy i déle.

Ze začátku krmíme až 6x za den mléčnými výrobky nebo masem. Namleté kuřecí nebo naškrábané hovězí je velmi vhodným krmivem pro malá koťata. Koťatům můžeme podávat i konzervy a kapsičky s vyšším obsahem masa. Postupem času, kdy už budou moci koťata jíst i tužší stravu, podáváme kvalitní granule pro koťata, které mohou být ze začátku namáčené v masovém vývaru nebo vodě. Kočky nesmějí dostávat kravské mléko, protože nedokáží trávit laktózu a toto mléko jim způsobuje zažívací potíže. Koťata krmíme tedy mlékem připraveným smícháním vody a sušeného kočičího mléka, které je běžně k dostání ve zverimexech. Můžeme použít i neslazené zahuštěné Tatra mléko, které zředíme vodou v poměru 1:1. Tato mléka lze přisladit ovocným cukrem - glukopurem. Ve stáří 4 týdnů se porodní hmotnost ztrojnásobí. Každé kotě během růstu pravidelně vážíme a váhu si zaznamenáváme, abychom měli přehled o jeho růstu. Do 4 měsíců krmíme 5 – 6x denně, počet dávek postupně snižujeme. Po šestém měsíci věku krmíme 3x denně. Při krmení se snažíme dodržovat časovou pravidelnost. Hmotnost koťat v 6 měsících je zhruba 2,4 – 3,2 kg, větší plemena jsou samozřejmě těžší.

Dospělá kočka

Říká se, že dospělá kočka by se měla krmit 2x denně. Kočka však ráda přijímá potravu během celého dne, mnoho chovatelů proto nechává své kočce neomezený přístup ke granulovanému krmivu. Měli bychom však kočce připravit jen takové množství krmiva, které ji vystačí na jeden den. Musíme hlídat, aby se nepřejídala, orientační množství denní porce najdete v informacích na obalu krmiva. Kočky však vyžadují také pestrost stravy, jelikož jsou vybíravé. Pestrost souvisí i se zdravím, např. při krmení pouze měkkou stravou (konzervami) zvyšujeme riziko vzniku zubního kamene a zánětu dásní. Kočka potřebuje také stálý přísun čerstvé vody. Spotřebuje asi 35 – 50 ml vody na 1 kg hmotnosti.

Senior

Ve věku sedmi let se kočka dá nazvat seniorem, mezi 7. a 10. rokem života přichází pomalu stárnutí. Nemusí to být zřetelné na pohled, protože se jedná hlavně o vnitřní změny metabolismu. Ledviny zmenšují účinnost při čištění odpadních produktů těla. Snižuje se činnost střev. Pro podporu funkce střeva je potřeba, aby krmivo obsahovalo více vlákniny. Časté zácpy jsou také díky tomu, že starší kočky málo pijí. A proto se doporučuje trošičku krmení přisolit, aby měly větší pocit žízně. Pomalým ztrácením čichu a chuti u staré kočky slábne požitek z krmení. Zuby už také neslouží jako dřív a bývají ve špatném stavu. Pokud krmíme masem je vhodné je namlít nebo najemno nakrájet. Vybíráme dietnější bílá masa, hlavně kuřecí, zcela vynecháme vnitřnosti. Staré kočky nutně potřebují potravu s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin živočišného původu. Bez bílkovin dochází k úbytku svalové hmoty a k oslabení imunitního systému zvířete. Proces stárnutí organismu se tudíž urychluje. Stará kočka by se měla krmit ve 3 – 4 denních porcích, neboť toho najednou tolik nesní. Můžeme jí také nechat k dispozici jídlo po celý den. Je běžné, že spousta koček je díky projevům stárnutí vyhublá.

Text a foto: Pavla Šimáčková

Chovatelská stanice britských krátkosrstých koček Noblesse Charm.cz

www.noblessecharm.xf.cz