13.02.11 Život s kočkou

Kterak Čertík pomaličku ke štěstí přichází

V polovině listopadu se nám ozvali přátelé a páníčkové kočičky Neffinky z našeho útulku - Markétka a Petr z Kladna. Zavolali s prosbičkou, zda bychom mohli u nás v útulku ubytovat maličké černé koťátko….

 

Byl to nalezeneček z chatové oblasti Mradice, která se nachází na hranicích Žatecka a Lounska. V okolí jsou rozsáhlá pole, lány i lesy, kraj je to velmi kouzelný. Rodina Markétky v této oblasti budovala chatu a jednoho rána, kde se vzal, tu se vzal, přišel maličký černý vyhladovělý kocourek, který měl očka slepená nánosem hnisu. Najedl se, usnul a dlouho spinkal. Když tito lidé viděli maličkou schoulenou kuličku, nemohli zvířátko ponechat svému osudu, a proto zahájili záchrannou akci.

Markétka s Petrem kocourka přivezli k nám do Vrbičan zrovna ve chvíli, kdy se Michal chystal na veterinu. Na první pohled bylo zřejmé, že má zanedbaná a poraněná očička. Nikdo však netušil, jak rozsáhlá zranění to budou. Maličký kocourek odjel tedy s Michalem rovnou za panem veterinářem. Ten pravil, že o jedno očičko s největší pravděpodobností přijde úplně, protože na něj zřejmě už nevidí a navíc v něm měl srolované třetí víčko. Na druhém očku jsme se pokošeli rozkapat stín na očnici, což ale šlo také jen velmi ztěžka. V hůře postiženém oku byl již navíc zánět, který se nejdříve musel vyléčit, poté se mohlo pokračovat v léčbě dál.

Koťátko nechtělo zpočátku vůbec jíst. Ubytovali jsme ho ve venkovním výběhu, kam jsme ho také chodili každou chvíli kontrolovat. Nastaly obavy, zda je vše v pořádku, neustále jsme mu podstrkovali pod čumáček různé dobroty, na které ale vůbec nereagoval. Nakonec se nám ho podařilo přesvědčit, aby si dal alespoň kočičí mléčko a nám spadl kámen ze srdce. Pojmenovali jsme ho Čertík, kocourkovi již takto říkali i Markétka s Petrem.

Po pár dnech jsme ho ubytovali v hlavní budově v kleci, kde jsme nad ním měli daleko lepší dohled. U kocourka jsme bojovali rovněž s dlouhodobým průjmem, který nakonec naštěstí odezněl. Léčili jsme zánět na jednom z očiček a pokoušeli jsme se méně postižené očičko rozkapat. Kocourek se léčil a mezitím rostl jako z vody. Následovaly kontroly u pana veterináře, první očkování a blížila se kontrola u oční specialistky, aby se tak mohlo definitivně rozhodnout, jaký bude následovat další léčebný postup, zda se bude vyjímat více postižené očičko celé, nebo se provede pouze jeho korekce. V rámci útulkového kolotoče nám Čertík navíc onemocněl kočičí virózou, a tak bylo potřeba nasadit další léčbu. Z virózy se velice brzy otřepal a my jsme mohli postupovat v celkové oční léčbě.

Čas plynul a Čertíka jsme nakonec pustili z karanténní klece mezi vrchní koťátka. Tam se definitivně zabydlel a stal se z něj velmi jemný a milý mazlíček, takové méně zlobivé a více odpočívající koťátko. Čertíček se umí také pořádně rozparádit, ale vesměs jde o kocourka klidnější povahy a patří mezi méně zlobivá a v tuto chvíli již odrostlá koťátka. Většího pohodáře a mazlíčka byste těžko pohledali. Nevíme, čím to je, ale dlouhodobě léčená zvířátka jsou prostě zvláštní a výjimečná. Vůbec u nich nezáleží na vlastnostech, někdy jsou lepší, jindy horší, ale každopádně mají neuvěřitelné charisma.

S Čertíkem jsme po čase navštívili veterinární kliniku v Kladně www.vetlife.cz, kde jsme již měli smluvenou návštěvu u oční specialistky MVDr. Lénské. Dozvěděli jsme se, že více postižené očičko se vyjímat ven nebude, na druhou stranu byla ale nezbytně nutná korekce srolovaného spodního víčka. Také jsme se dozvěděli, že druhé, méně postižené, očičko již zůstane trvale poškozené, neboť očnice s rohovkou srostla a již nebylo možné jej zcela zachránit. Nakonec jsme se domluvili, že Čertík podstoupí operaci až po dvojím očkování, aby byla kocourkova imunita stabilnější. Přece jen jsme jej před časem přijímali jako maličké nemocné koťátko, a tak bylo dobré počkat, až povyroste a zesílí. Maličký opravdu roste jako z vody. Počítáme, že z něj vyroste nádherný velký kocourek. Nutno také dodat, že sice vidí, ale jeho zrak není vzhledem k poškození očí nejlepší.

Čertík dokonce dorostl některé své kočičí kamarády, navíc přerostl svou milou kočičí kamarádku - o několik měsíců starší kočičku Agátku. Roste z něj milý a krásný kocourek, povahově zcela výjimečný, prostě úžasný mazlíček. Večer nás hřeje jako límec na krku či usíná na hrudi svého páníčka a drží se stále v jeho přítomnosti. Je klidný, rozvážný a velmi milý. Umí rozdávat pohodu a radost, přináší štěstí do domu. Je vděčný za každé pohlazení a oplácí vše páníčkům svou vřelou náklonností.

Zde si můžete prohlédnout Čertíkovy fotografie

- místo nálezu: http://srdcemprokocky.rajce.idnes.cz/Certik_-_foto_z_mista_nalezu/

- listopad 2010: http://srdcemprokocky.rajce.idnes.cz/Certik_utulkovy_kocourek_O.S._Srdcem_pro_kocky/

- aktuální fotografie: http://srdcemprokocky.rajce.idnes.cz/Certik_v_utulku/

 

Před pár dny prodělal Čertík korekci spodního víčka a momentálně se mu daří výborně. Operace se zdařila a sám si dokonce po pár dnech vytahal dva z pěti stehů, tak šikovný je to kocourek, chtěl nám zřejmě usnadnit práci…  Kocourek má již za sebou celý očkovací plán, a tak nezbývá než se pokusit najít tak úžasnému zvířátku trvalý domov, kde by měl své páníčky, kteří by ho nade vše milovali a s láskou o něj pečovali. Rozhodli jsme se tedy Čertíkovi touto cestou najít trvalý domov bez možnosti výběhu ven, aby tak nebyl v ohrožení života, neboť jeho zrak je omezený. Pokud vás jeho příběh oslovil a zaujal, je nám potěšením. Pokud právě vy sháníte kamaráda do nepohody, bytového mazlíčka a svého miláčka, o kterého byste chtěli s láskou pečovat, pak vám vřele doporučujeme právě milého a pohodového kocourka Čertíčka. Může být v rodině jediným zvířátkem, ale moc by ho potěšil kočičí či psí kamarád, aby mu nebylo samotnému smutno. Čertík je velmi čistotný, také velmi rád baští a odpočívá. Je zvědavý, hravý a milý, je naprosto okouzlující a úžasný. Na první pohled se vám může zdát, že jde o obyčejného černého kocourka, ale není tomu tak, je to jen klamné zdání, Čertík je opravdu výjimečný a neobyčejný. Tento úžasný kočičí kluk na vás čeká ve Vrbičanech na Kladensku a těší se na svou další šanci.

 

Za srdíčkového Čertíčka,

Kristýna Kacálková

 

Mobil: + 420 777 757 445, e-mail: info@kocky-utulek.cz

www.srdcemprokocky.cz

www.kocky-utulek.cz