08.03.21 Výživa

Které potraviny kočce nikdy nedávejte?

Kočky umí být v jídle velmi vybíravé. Ale i jejich mají mlsný jazýček má někdy chuť na lidskou potravu. Čeho byste se měli vyvarovat? 

Alkohol a kynuté těsto
Snad nikoho by napadlo dávat své kočce alkohol, ale je důležité zmínit, že může být pro kočky fatální. Jeho požití v mnoha případech způsobuje zvracení, průjem, třes, dezorientaci, potíže s dýcháním i kóma. Velmi nebezpečná je u koček také konzumace kynutého těsta, které díky činnosti kvasinek a cukru uvolňuje etanol. Zvířeti tak hrozí otrava alkoholem. Kynuté těsto navíc bolestivě a nebezpečně nafukuje střeva a žaludek. 

Xylitol
Pro kočky je ze sladidel nebezpečný především Xylitol, který je často ve žvýkačkách, nápojích či bonbonech. Xylitol zvyšuje u kočky hladinu insulinu v krvi, což vede k rychlému snížení hladiny glukózy, které může způsobit hypoglykemický šok nebo poškodit játra.

Čokoláda 
Čokoláda je toxická nejen pro psy, ale také pro kočky. Kvůli obsahu alkaloidů je u zvířete životu nebezpečná, protože může způsobit i zástavu srdce. V menší míře pak poruchy močení, zvracení či dezorientovanost. Obecně platí, že tmavší čokolády jsou nebezpečnější než mléčná a bílá čokoláda. 

Rozinky a hrozny
Majitelé koček by si ve své kuchyni měli dobře zabezpečit také rozinky či hrozny, protože obsahují nebezpečné toxiny, které ovlivňují především funkci ledvin. Při požití většího množství mohou způsobit jejich selhání.

Cibule a česnek
Cibule, česnek a jarní cibulka mohou způsobit poškození červených krvinek a vést u kočky k anémii. Tyto potraviny jsou obvykle toxické, pokud se konzumují ve velkém množství. Kočky s příznaky letargie, slabosti, snížené chuti k jídlu, bledých dásní a oranžové až tmavě červené moči je třeba okamžitě přivést k veterináři.

Prevence
Skladujte potraviny mimo dosah vaší kočky
Nenechte svou kočku na kuchyňské lince, když vaříte nebo jíte.
Nekrmte ji zbytky od stolu.

Když víte nebo máte podezření, že vaše kočka jednu z těchto potravin snědla, informujte se u veterinárního lékaře, jak postupovat. Zatímco některé z těchto krmiv mohou vaší kočce způsobit jen mírné obtíže, jiné mohou být ve větším množství fatální. 

Fotka od Adina Voicu z Pixabay