29.03.21 Výživa

Kvalitní krmivo a hry snižují lovecké touhy koček

Někteří majitelé jsou rádi, když jim jejich venkovní kočka loví myši, jiní z této aktivity nadšení vůbec nejsou. Ať už kvůli riziku pozření parazitů, tak i z důvodu, že kořistí koček se mohou stát i zpěvní ptáci, ještěrky nebo veverky. Nový výzkum ukazuje, že domácí kočky loví méně, pokud si s nimi majitelé denně hrají a podávají jim kvalitní, na maso bohaté krmivo.

Nová studie vědců z univerzity v Exeteru zjistila, že zavedení prémiového komerčního krmiva, kde bílkoviny pocházejí z masa, snížilo množství kořisti, které kočky ulovily a přinesly domů o 36 %. A zajímavé bylo i zjištění, že pět až deset minut každodenní hry kočky s majitelem vedlo k 25 % snížení počtu kočičích úlovků. Předchozí výzkumy v této oblasti se zaměřovaly především na potlačení schopnosti koček lovit, a to buď tím, že je majitelé chovali pouze doma a nepouštěli je ven, nebo jim dávali speciální obojky (např. Birdsbesafe) a různé rolničky, které kořist vyplašily. Nový výzkum ukázal, že i díky společným hrám a změně stravovacích návyků mohou majitelé koček snížit jejich dopad na životní prostředí. A to i bez omezení kočičí svobody. 

Lovecké hry
Studie probíhala po dobu dvanácti týdnů s 355 kočkami ve 219 anglických domácnostech. Účastnili se jí majitelé, kteří simulovali lov pohybem hračky (peříčka na hůlce nebo provázku), aby kočky mohly „kořist“ pronásledovat a vrhat se na ni. Po každém „lovu“ pak dali kočkám hračku, se kterou si zvířata mohla dosyta vyhrát a napodobovat skutečné zabíjení kořisti. Mentální a fyzická stimulace prostřednictvím hry pomáhá udržet kočky v dobré kondici a poskytne jim vhodnou alternativu jejich lovecké vášně. 

Kvalitní krmení
Co se týče krmení, není zcela zřejmé, jaké prvky masité potravy vedly ke snížení lovu. Výzkumníci uvedli, že některá krmiva pro kočky obsahují bílkoviny z rostlinných zdrojů, jako je sója, a je možné, že i přes snahy o plnohodnotnou stravu tato krmiva zanechávají u některých koček nedostatek jedné nebo více mikroživin, což je nutí k lovu. Kvalitní krmivo bohaté na bílkoviny živočišného původu u koček snižuje lovecké touhy. Kombinace stravy a her bude mít efekt pravděpodobně ještě výraznější, čímž mohou majitelé koček snadno podpořit pohodu a zdraví svých kočičích mazlíčků a zároveň před nimi uchránit volně žijící zvířata, zejména ptáky, uvedl server Science Daily. 

Zdroj: Martina Cecchetti, Sarah L. Crowley, Cecily E.D. Goodwin, Robbie A. McDonald. Provision of High Meat Content Food and Object Play Reduce Predation of Wild Animals by Domestic Cats Felis catus. Current Biology, 2021; DOI: 10.1016/j.cub.2020.12.044
Fotka od rihaij z Pixabay