15.02.08 Plemena

Manská kočka

Historie

 Původ tohoto plemene sahá na britský ostrov Man, za který také vděčí svému názvu. Na počátku chovu stála více než před  čtyřmi stoletími genetická mutace, která dala vzniknout prvnímu bezocasému kotěti. Jeho dalším křížením se počet bezocasých koček na ostrově zvětšil. První kočka manx se dostala do Spojených států v roce 1840, do Evropy potom kolem roku 1900. V 50. letech byla na ostrově Man založena chovná stanice, ta však na začátku 90. let  20. století byla uzavřena. V současné době se toto plemeno chová už pouze u soukromých chovatelů a na ostrově Man je tato kočka chráněna. Na ostrově Man je bezocasa kočka považována za samozřejmost a na kočku s ocasem se na ostrově hledí jako na něco zváštního.

Standard

Tělo:Kostra manské kočky působí kompaktním dojmem. Toto plemeno je středně velké a poměrně silné. (Dosahuje hmotnosti 3,5 až 5,5 kg). Zadní nohy jsou zřetelně vyšší než nohy přední a jsou velmi osvaleny. I když se říká, že manx nemá žídný ocas, je toto plemeno rozděleno podle délky ocasů do pěti kategorií: rumpy - bezocasá kočka,

rumpy-rise r– kočka, která nemá více než tři křížové obratle,

stumpy – kočka s krátkým a tupým ocáskem (prakticky neviditelný),

longi – kočka s nekompletně zkráceným ocasem,

a tailed  - kočka s úplným ocasem. První tři varianty mohou být na výstavách, ostatní se používají jen pro chov.

Hlava: Hlava je až nápadněkulatá s malinko prohnutým profilem a uši jsou posazeny vysoko, na základně otevřené a jsou otočené lehce směrem ven. Kulaté oči jsou přiměřeně velké k velikosti.

Srst: Prakticky jsou uznávány dva druhy srsti. Krátkosrstá a polodlouhosrstá. Krátkosrstý manx má dvojitou srst s velmi hustou podsadou což působí na dotek jako nádýchaný polštář.

Barvy: Toto plemeno se chpvá jen v přírodních barvách, které se také velmi hojně vyskytují u normálních evropských koček. Barvy, které můžeme velmi často vidět na jejich srsti je také červená, černá, bílá a modrá. Barva očí, stejně jako barva srsti není moc důležitá. Vyskytují se barvy jako žlutá, zelená a modrá, ale stejně tak není výjimkou kočka různooká.

Charakter

 Z manxů nepocyhbně a přímo už jen z jejich pohledu vyzařuje klidnost a přítulnost. Vlemi dobře se sneou s jinými kočkami a psi a pro svou klidnost a trpělivost jsou výbornými společníky pro děti. Některé kočky tohoto plemene mohou mít v povaze upínavost na jednoho člena rodiny. Jsou velmi inteligentníca prot není problém naučit je například aportovat. I přez to, že je toto plemeno vesměs klidné je i ve vysokém věku až nadměrně hravé a proto Vám Vaše manská kočka bude velmi vděčná, pokud jí zajistíte dostatek hraček a dostatek místa na hraní a šplhání. Manxové jsou velmi zdravé kočky a při dobré péči se mohou dožít věku až 12 let.

Péče

Srst manxů vyžaduje minimum péče. Stačí jednou za týden pročesat kartáčem z prasečích štětin a přetřít semišovým hadříkem pro zvýšení lesku srsti. U čištění a u stříhání drápků postupujte stejně jako u všech ostatních plemen.

Text: Veronika Hůlová