12.07.14 Zdraví a nemoci

Mastitida - šetrná pomoc

Zánět mléčné žlázy se může objevovat jak při laktaci a kojení mláďat, tak při falešné březosti, i když ta se u koček skoro neobjevuje. Lze nějak šetrně podpořit léčbu a hojení mastitidy?

Jak se nemoc projevuje? Zčervenáním, otokem, bolestivostí mléčné lišty nebo jen úseku kolem jednoho struku. Mléko, které lze ze struku vytlačit, mívá změněnu barvu, nebo se objeví hnis, případně i krvavá tekutina.

 

Jaký lék vybrat?

 

Apis meliffica

Podává se při počínajícím zánětu mléčné žlázy, charakteristický je i otok, kdy po stisknutí zůstává v pokožce důlek po prstu. Úlevu samici přináší chlad. Venkovní kočky si často lehají do orosené trávy, také si olizují struky, což jim ulevuje. Ředění 15 CH 5krát denně i častěji.

 

Belladonna

Objevuje se zčervenání a bolestivost, postižené místo je teplé a také velmi citlivé na dotek. Charakteristické je i kulhání, samice se ani nemůže zasaženého místa dotknout a opatrně si lehá. Často se objevuje i horečka. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

Bryonia alba

Lze pozorovat zarudnutí a bolestivost, ale samice raději leží a stlačuje si postižené místo. Raději by ani nechodila. Ředění 15 CH 2-5krát denně.

 

Lachesis mutus

Na mléčné žláze lze pozorovat namodralou, nachově červenou pokožku, ze struku teče krvavý sekret. Místo je velmi citlivé na dotyk. Ředění 5-9 CH 2-5krát denně.

 

Phytolacca decandra

Zduření mléčné žlázy, které postihuje místní uzliny, zvláště viditelné je v tříslech. Ředění 9 CH 2-5krát denně.

 

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada