05.09.22 Život s kočkou

Máte alergii na kočky? Brzy to už nemusí být problém.

Pokud celý život sníte o tom, že si pořídíte kočku, ale překážkou je vaše alergie, vědci možná brzy přijdou s účinným řešením...

Zhruba 15 % lidí má na kočky nějakou alergii, od slzení očí až po extrémní svědění. Tyto reakce jsou způsobeny především bílkovinou zvanou Fel d1, kterou kočky vylučují prostřednictvím kůže, slinných a perianálních žláz. Alergen se pak dostává na srst, a tím i na jejich majitele.

Některá plemena koček produkují méně tohoto proteinu než jiná - a často jsou označována jako "hypoalergenní plemena" - všechny kočky však tento protein v určitém množství vylučují, a dokonce i bezsrsté kočky mohou u lidí vyvolat alergické reakce.

Naděje pro alergické milovníky koček
Vědci využívající technologii CRISPR jsou velmi blízko vytvoření skutečně hypoalergenní kočky. Biotechnologická společnost InBio se sídlem v USA našla způsob, jak zablokovat geny, které u majitelů koček vyvolávají alergické reakce. Technologie CRISPR dokáže odstranit, nahradit nebo přidat určitou část DNA do chromozomu. Stručně řečeno, vědci pomocí této technologie odstraňují gen, který u koček způsobuje alergické reakce - Fel d1.

Přestože úspěšná editace tohoto genu se odhaduje v horizontu několika let, společnost InBio již dosáhla významného pokroku. Fel d1 se skládá ze dvou různých podjednotek a za kódování každé z nich jsou zodpovědné dva geny - CH1 a CH2. Výzkumný tým nejprve odstranil gen CH1 nebo CH2 z kultivovaných kočičích buněk pomocí editace genomu CRISPR. Poté tým odstraní všechny kopie těchto dvou genů najednou, aby potvrdil, zda to skutečně brání buňkám v tvorbě proteinu Fel d 1. Jakmile se to podaří, teprve poté tým vytvoří kočku, které tyto geny budou chybět.

Jak však uvádí veterinářka webu ExcitedCats.com Dr. Paola Cuevasová, Fel d1 není jediným problémem, který je v tomto procesu důležitý. "K dnešnímu dni Světová zdravotnická organizace rozpoznala osm potenciálních alergenů vylučovaných kočkami. Ostatní jsou sice méně časté, a proto jsou považovány za sekundární alergeny, ale kterýkoli z nich může vyvolat reakci a někteří lidé jsou alergičtí na více než jeden z kočičích alergenů."

Tajemství histaminu
CRISPR není jedinou metodou, která se používá k odstranění proteinu Fel d1 u koček. Tým z Kalifornské univerzity v Los Angeles vytvořil částečně kočičí a částečně lidskou sloučeninu, která pomáhá zastavit alergické reakce - kousek Fel d1 připojený k lidské protilátce IgG Fcg1. Kočičí alergen se naváže na protilátky na imunitních buňkách produkujících histamin a lidská část zabrání tomu, aby se vůbec spustil.

Tým ji pojmenoval GFD neboli "gamma Feline domesticus" a zjistil, že v kulturách obsahujících GFD je o více než 90 % méně histaminu. To ukazuje, že GFD možná úspěšně zastavil reakci imunitních buněk s kočičím alergenem a mohl by potenciálně pomoci i lidem, kteří trpí jinými alergiemi.

Postupná tolerance
Další vědci pracují na možném řešení pomocí injekčního podávání proteinu Fel d1 lidem trpícím alergií, což může pomoci časem vybudovat toleranci na tento protein. Bohužel je tato léčba zatím velmi nákladná a nemusí být trvalá nebo stoprocentně účinná. Jiný tým pracuje na vytvoření hypoalergenní kočky očkováním proti vlastnímu Fel d1, aby se protein zastavil ještě předtím, než se dostane k lidem.

Speciální krmiva
Jako možné řešení alergií u koček se uvádí také krmivo. Společnost Nestlé Purina nyní vyrábí krmivo pro kočky potažené protilátkou, která kočičí alergen neutralizuje. Krmivo Pro Plan LiveClear údajně snižuje koncentraci Fel d1 v kočičích chlupech a srsti o 41 %. To sice nemusí být dostatečná pomoc pro velmi citlivé alergiky, ale pro mnoho milovníků koček by to mohl být velký rozdíl.

Existují samozřejmě i další způsoby, jak si alergici mohou užít vlastnictví kočky, a Dr. Paola Cuevasová připomíná budoucím majitelům koček, že "i mezi jednotlivými kočkami stejného plemene mohou být velké rozdíly v množství produkovaných alergenů, stejně jako v různých životních fází téže kočky."
Přestože ještě neexistují skutečně hypoalergenní kočky, díky výběru "správných" plemen a díky různým opatřením je možné, aby alergici vlastnili kočku bez závažných vedlejších účinků.

Zdroj: ExcitedCats 
Foto: Pixabay