10.02.20 Život s kočkou

Máte kočku stromovou, nebo křovinovou?

Kočičí psychologové rozdělují kočky na dva typy – kočky stromové a kočky křovinové. První typ miluje výšky, druhý se drží spíš při zemi. V domácnostech s více kočkami je důležité, abyste rozuměli preferencím svých mazlíčků a přizpůsobili prostředí oběma typům.

Zjistit, jaká je vaše kočka typ, můžete s jistotou až v dospělosti, tedy po prvním roce života. Kočky stromové preferují vertikální prostory a obecně je jich více než koček křovinových. Rády skáčou na kuchyňskou linku, odpočívají na ledničce, šplhají po záclonách, procházejí se po vysoko položených policích, kde mají přehled. Naopak kočky křovinové raději zůstávají nízko nad zemí. Mají sklon hledat skrytá místa, například pod pohovkou nebo pod postelí, mají rády různé úkryty a kukaně, kde na ně není vidět.

Co milují kočky stromové?
Kočičí stromy, police a vyvýšená škrabadla. V domácnostech s více kočkami umožňují tyto plochy sdílet území na více než jedné úrovni, aniž by do sebe kočky „narážely“ a vznikaly konflikty. Kočky stromové ocení různé schůdky nebo vyvýšené police, na kterých budou moci odpočívat a pozorovat dění za oknem Stávající nábytek můžete ještě doplnit o pohodlné dečky, kde se budou moct uvelebit. Základem je stabilní škrabadlo, které poslouží nejen pro kvalitní obroušení drápků, ale také pro odpočinek a výhled po teritoriu.

Co milují kočky křovinové?
Úkryty, doupata a kukaně. Aby byly spokojené, potřebují skrýše, kde se budou cítit bezpečně. Své území si procházejí spíše při zemi. Kromě použití stávajícího nábytku, jako jsou třeba konferenční stolky a pohovky, pořiďte ještě kočičí tunely a kryté pelíšky. Jsou to často plaché kočky, které mohou během konfrontace reagovat agresí. Tím, že kočka bude mít své útočiště, kde se bude cítit v bezpečí, nebude na ni působit tolik stresových faktorů. Vyhnete se konfrontaci nebo přesměrování agrese na jinou kočku nebo člověka v domácnosti.

Zvlášť jestli máte doma víc koček, myslete na to, že by měly mít k dispozici oba typy úkrytů a horizontální i vertikální škrabadla.

Fotka od Dave Francis z Pixabay