07.05.11 Život s kočkou

Matýsek hledá nový domov

O kocourkovi Matýskovi se toho napsalo již mnoho. Připomeňme si v úvodu pár důležitých faktů. Kocourek se dostal do našeho útulku nemocný z oblasti Rakovnicka. Postupem času u něj bylo u diagnostikováno více onemocnění, která ho velmi sužovala. Prodělal méně závažné choroby, ale i ty závažnější a mnoho týdnů bojoval doslova o holý život.

 

Jedna z nejvážnějších nemocí, která Matýska bohužel neminula, nese název herpes-virus. Onemocnění, které kočičku různým způsobem poškozuje a mnohdy zanechává na tělíčku “vrásky“, jindy se naopak nikterak zásadně neprojeví.

Čas plynul dál a my jsme měli možnost kocourka postupně sledovat. Zjišťovali jsme, v jakých intervalech a síle se projevy herpes-viru vracejí. Za poslední měsíce kocourek neprodělal nic závažného, neměl rýmu ani kašel, prostě vůbec nic, nad čím by se měl člověk více pozastavit. Kocourkovi však zůstal slzící vzhled a jeho očka se zdají být stále vlhká. Výtoky se zpravidla nevyskytují, jen má výraz, jakoby chtěl začít plakat. Matýskova břišní stěna je slabá, a tak si můžete sem tam všimnout, že v určité poloze mu vystupuje boulička na boku bříška – což je tlusté střevo, které je hmatatelné.

Matýsek časem dokonale vyměnil srst. Z dlouhosrstého oškubaného kocourka se stalo rázem upravené zvířátko s legračním ocáskem, kterému s nadsázkou říkáme „krysí ocásek“.

Jeho imunita zůstává samozřejmě i do budoucna oslabená. Co to znamená? Matýsek musí dostat veškerou péči od A po Z, ale není to o nic náročnější než starost o zdravou kočičku. Jen se k němu musí přistupovat se zvýšenou opatrností, ale nic to nemění na situaci, že Matýsek umí řádit stejně tak jako jeho kočičí vrstevníci. Je jen citlivější a my počítáme s tím, že až dospěje, bude z něj silný a statný kocour, tak jak už jsme to zažili mnohokrát.

 

Lidská krutost

Matýsek musel prodělat tolik hořkosti, příkoří a trápení jen proto, že někdo, kdo si říká “člověk“, ho nechal bezcitně ležet pohozeného kdesi na statku a nedokázal mu poskytnout základní péči. Ten někdo o něm moc dobře věděl, přesto ho nechal osudu, jen tak ležícího, nemocného a bezbranného. Díky slečně, která se náhodou ocitla v jeho přítomnosti a zachovala duchapřítomnost, se ho podařilo zachránit. Kdyby byli lidé citlivější a vnímavější, nemusel by prodělat tolik trápení… Byla bych nejšťastnějším člověkem na světě, kdyby lidé jednou pochopili, že zvířata jsou také živá a citlivá stvoření, která potřebují pomoc. Stejně tak jako lidé, tak i zvířata vnímají bolest a trápení. Tak si říkám, jak je možné, že v dnešním vyspělém světě existuje stále tolik utrpení?

 

Současný stav

Jeho stav je v současné době stabilizovaný. Je na tom ze všech kočiček, které nám útulkem prošly s diagnózou herpes-viru, zdravotně nejlépe. Následky jsou nepatrné a my jsme šťastní, že ze všech sil bojoval a věříme také, že jeho život bude spokojený a dlouhý.

A jaký je vlastně povahově? Je to takový páníčkův mazánek a mazlíček, který se ihned hlásí o pozornost mňoukáním a kňouráním. Rád se tulí, mazlí a usíná páníčkovi na hrudi, nade vše miluje lidskou společnost. Je klidnější povahy, ale to neznamená, že se neumí pořádně rozparádit. Je velmi mazlivý, kontaktní, jemný a úžasný zároveň. Někdy se na nás přisaje a nechce se za žádnou cenu pustit. Každopádně, Matýsek vyžaduje pozornost, o kterou se umí patřičně přihlásit. Je velmi čistotný, rád a dobře papá.

Zde si můžete prohlédnout Matýskovu fotogalerii:

http://srdcemprokocky.rajce.idnes.cz/Matyskova_fotogalerie/

Nastal čas a my bychom mu velmi rádi našli nový a trvalý domov u milujících páníčků, kteří by byli ochotní poskytnout mu bezpečí a jistotu. Myslíme, že nastal pravý čas a Matýsek může odejít do světa. Jen bychom chtěli, aby jeho nový domov byl bezpečný. Hledáme mu láskyplný domov bez možnosti výběhu ven. Měl by přijít do zabezpečeného bytu či domečku, kde by nebyl vystavován nebezpečí okolního krutého světa. Matýsek by chtěl mít v novém domově kočičího kamaráda, aby mu nebylo samotnému smutno.

 

Poděkování

Na závěr bychom velmi rádi poděkovali všem dárcům a milým lidem, kteří ho podporují, jezdí za ním na návštěvy, posílají finanční či materiální dary a starají se o kocourkovo pohodlí a bezpečí. Velké poděkování patří také Nadaci na ochranu zvířat, která Matýska zařadila do projektu – kampaně na podporu týraných zvířat - a dne 29.4.2011 nám vyplatila veterinární náklady na jeho léčbu v hodnotě 14401Kč.

Nadace na ochranu zvířat ve spolupráci se Zapakatel.cz realizovala v období od 1. 1. do 7. 3. 2011 Kampaň pro týraná zvířata, kterou jste mohli podpořit a po celou dobu sledovat na internetových stránkách www.ochranazvirat.cz a www.zapakatel.cz.

Nadace na ochranu zvířat a Zapakatel.cz přerozdělí 70% z vybraných finančních prostředků v celkové výši 179642Kč na konkrétní případy týraných zvířat, jejichž kompletní přehled naleznete zde: http://www.ochranazvirat.cz/275/663/cz/file/

Srdečně všem děkujeme za ochotu pomoci, a také za obrovskou podporu. Děkujeme, že zůstáváte s námi a pomáháte nejen Matýskovi.

 

Za srdíčkového Matýska,

Kristýna Kacálková

www.kocky-utulek.cz

mobil: + 420 777/757 445