20.07.21 Aktuality

Mazlíčci adoptovaní během pandemie

Období lockdownu a koronavirových restrikcí bylo pro mnoho lidí velmi stresující. Jednou z mála výhod byl větší zájem o zvířata z útulků. Víc volného času a klidnější životní styl motivoval lidi k péči o psy a kočky a k jejich adopci.

Tento trend byl patrný po celém světě. Útulky společně s chovatelskými stanicemi potvrzovaly enormní zájem o zvířata. Nejvíc lidi chtěli štěňata, mladé psy a fenky menších velikostí. Ale zůstanou mazlíčci v rodinách i po návratu do běžného života? V USA provedla organizace ASPCA (The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) na toto téma průzkum. Z dat získaných od 5020 respondentů vyplynulo, že téměř jedna z pěti domácností si pořídila kočku nebo psa během pandemie covidu. Drtivá většina těchto domácností má nového domácího mazlíčka stále doma (90 procent u psů a 85 procent u koček). A v blízké budoucnosti neuvažují, že by zvířeti hledali nový domov nebo ho odložili zpátky do útulku. Psi a kočky svým rodinám stále poskytují radost bez ohledu na změny okolností a milující majitelé nadále oceňují zásadní roli, kterou v jejich životě zvířata hrají. Ačkoli někteří majitelé vyjádřili všeobecnou obavu, zda budou mít na zvíře dostatek času a že cestování s mazlíčkem bude omezující, přesto 87 procent respondentů uvedlo, že jsou odhodláni pečovat o své kočky a psy i nadále. 

Situace u nás
V Česku zatím podobný průzkum neproběhl, ale podobnou zkušenost pro TV Polar potvrdila i Dagmar Polaková, vedoucí havířovského útulku Max. V rozhovoru uvedla, že během toho roku u nich v regionu proběhlo zhruba 400 odchytů pejsků, do adopce jich šlo přibližně 200 a původním majitelům 245. Pár se jich vrátilo do útulku, ale jen zanedbatelné množství. Opravdu ti pejsci zůstávají v rodinách. 
Budeme doufat, že situace zůstane všude takto optimistická. Přece jen provozovatelé útulků mají strach, aby se k nim nevracela zvířata, které si lidé během pandemie pořídili „z nudy“.

Jarní vlna koťat
Obecně je problém vždy v jarních a letních měsících, kdy se útulky plní množstvím nechtěných koťat. Bohužel toulavé kočky, ale i venkovské kočky mající majitele, zůstávají ve velké míře nekastrované, takže jarní vlna malých přírůstků je v adoptivních centrech každoročně problém. A nic na tom nezměnila ani pandemie. Provozovatelé útulků proto apelují na chovatele, aby kočky nechávali kastrovat. A to nejen kočky, ale i kocoury. Péče o opuštěné, nemocné či zraněné kočky zůstává většinou na bedrech útulků. A soukromá zařízení jsou odkázána na drobné dárce a dobročinné spolky.

Foto: Maxpixel