17.01.14 Výživa

Mlsný jazýček

Některé kočky dokážou být velmi vybíravé, co se týče jejich jídelníčku. V domácnosti pak může nastat boj „kdo s koho“, kdy majitel servíruje kočce určitý typ potravy, ale ona se ho ani nedotkne.

Říká se, že kočka raději umře hlady, než by pozřela něco, co jí nechutná. (Ovšem tak dlouho žádný milující páníček nevydrží :-)) Podstata tohoto tvrzení vychází z úzké preference potravy, kterou si kočky osvojí coby koťata. Kočky v přirozeném prostředí přijímají všechno, co jim nosila jejich matka, když byla malá. Z toho vyplývá, že preferují především to, co jedla jako mláďata.

Že vaše micka jednou za čas odmítne večeři, je úplně normální, a nemusíte se tím nijak znepokojovat. Pokud však vaše kočka nemá obvykle s krmením potíže, ale najednou začne ztrácet na váze a chybí jí chuť k jídlu, raději s ní hned zajděte na veterinární kontrolu, protože se může jednat o problém s ledvinami nebo jinou zdravotní komplikaci. U starších koček sledujte „tloušťku“ podél páteře a také hlídejte ztrátu váhy doprovázenou slintáním – může se jednat o infekci dásní a ztrátu zubů. Kočku mohou postihnout i různá onemocnění, která ovlivňují čich, důsledkem čehož je pak úbytek na váze, protože kočka nejdřív ze všeho posuzuje potravu pomocí čichu.

Pár tipů:

  • Potravu nikdy nedávejte do blízkosti kočičí toalety, protože by to kočku mohlo od krmení odradit.

  • Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu. Nepodávejte potravu přímo z lednice (studenou potravu nemají rády). Navíc teplejší potrava je voňavější a atraktivnější. V průběhu vývoje se kočky přizpůsobily přijímání potravy o teplotě těla (37 stupňů Celsia) a tuto teplotu stále upřednostňují.

  • Konzerva, kapsička nebo domácí strava, která je ponechaná delší dobu nepřikrytá, může nepříjemně oschnout (navíc přitahuje mouchy) a kočka se jí pak bude vyhýbat. Raději proto kapsičku rozdělte na půl, pokud doma máte kotě nebo malého jedlíka.

  • Suché krmivo může mít kočka k dispozici celý den. Je lepší si vždy obstarat vzorek krmení nebo koupit menší balení a vyzkoušet, jestli bude kočce chutnat.

  • Kočky můžete přivyknout na novou potravu přimícháváním čím dál většího podílu nového krmiva do potravy, která jim chutná nebo ji aspoň akceptují.

Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta