29.10.11 Zdraví a nemoci

Močové kameny

Obrovský vzestup výskytu močových kamenů psů i koček nastal se zkrmováním granulí. Zejména těch levných, nekvalitních, s vyšším obsahem nestravitelných látek  solí. Postiženy jsou především kočky, ale narůstá i výskyt u psů.

 

Jak vznikají?

Na počátku stojí tzv. krystalizační centrum, což bývá kousek odloupnuté sliznice močového měchýře. Sliznice se odlupuje podobně jako horní vrstvička kůže přirozeně, e zvýšené míře k tomu dochází při zánětu. Do močového měchýře z ledvin přitéká moč, která obsahuje rozpuštěné minerální látky. Pokud je dostatečně kyselá a minerálů je přiměřené množství, nic se neděje. Jestliže však moč svou kyselost ztratí, nebo je minerálů příliš, začnou v močovém měchýři krystalizovat a usazovat se na odloupnutých kouscích. Tak vzniknou nejprve zrníčka (močový písek), pak kamínky až kameny. Záleží především na tom, kolik minerálů je v moči obsazeno, jak je moč kyselá a hlavně – jak dlouho v močovém měchýři zůstává.

Močové kameny začnou vadit v okamžiku, kdy jsou příliš velké na to, aby odcházely společně s močí. U psů a kocourů dokážou ucpat močovou trubici a v poměrně krátké době hrozí prasknutí močového měchýře a otrava krve. U fen a koček se v močovém měchýři hromadí a způsobují zánět, který stav nadále zhoršuje, protože přítomné bakterie mají na svědomí ztrátu kyselosti moče, což tvorbu dalších kamenů urychluje.

 

Co dělat?

Ucpaná močoví trubice je akutní stav, který musíte neprodleně řešit. Neodkládejte návštěvu veterináře.

Přítomnost krve v moči může být známkou zánětu i přítomnosti kamenů. Někdy je nutné pouze přeléčení, jindy rozpouštění kamenů speciální dietou, nebo dokonce operace. Návštěvu ordinace neodkládejte, i když je zvíře na pohled v pořádku.

 

Rady

Krmíte-li kočku granulemi, používejte kvalitní značku s optimálním obsahem minerálů. Uvědomte si, že váš mazlíček dostává každý den to samé po celý svůj život, proto se šetřit na výživě nevyplácí.

Kočky krmte krmivy, která dokážou udržet vhodnou kyselost moči. Je jedno, zda jde o běžné „myšilovy“ nebo ušlechtilé plemeno, náklady na jejich výživu se i při používání značkových krmiv pohybují denně v korunách. Kastráti jsou tvorbou kamenů ohroženi více.

Kočky většinou málo pijí, neboť jsou jako bývalá pouštní zvířata zvyklé většinu tekutin přijímat potravě. Krmíte-li suchými granulemi, musíte kočku přimět, aby pila více. Třeba tím, že z pití uděláte zábavu. Bytová fontánka je lepší dárek než pytel hraček. Čím více zvíře pije, tím více vody vylučuje močí. Minerály se pak mohou zahustit natolik, aby krystalizovali. Kočka by měla vypít asi 40 ml vody denně na každý kilogram hmotnosti (běžná kočka váží 3,5 kg, což znamená 150 ml denně), pes nejméně 50 ml na každý kilogram hmotnosti (10 kg = 500 ml). Při námaze nebo zvýšené teplotě prostředí spotřeba vody úměrně stoupá.

Kočky, které nemají k dispozici vhodnou toaletu, mohou také moč zadržovat po delší dobu. Vhodnou se myslí čistou, umístěnou na klidném místě, přístupnou podle potřeby. Pokud máte v domácnosti větší počet koček, každá by měla mít svou vlastní.

Průběžně sledujte, zda je moč v pořádku. I nepatrné množství krve může být známkou zánětu, při kterém se kameny tvoří mnohem rychleji. Každý zánět močového měchýře je nutné přelíčit. V případě opakovaných potíží si v ordinaci vyžádejte pH papírky a měřte kyselost moči. Jakmile je moč neutrální nebo zásaditá, hrozí rychlá tvorba kamenů.

Dodržujte pokyny veterinárního lékaře ohledně délky léčby a následná dietní doporučení. Často je nutná doživotní výživa speciálními granulemi. Bez nich se kameny tvoří znovu

 

Zdroj: Renata Popelářová, Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Grada, 2011, www.grada.cz