26.02.23 Výživa

Mohou kočky jíst játra? 

Kočky jsou známé tím, že jsou v jídelníčku vybíravé a často preferují jen některé značky krmiv. Mnoho majitelů se jim pak snaží jednotvárnou stravu trochu zpestřit  a "na přilepšenou" jim dávají různé potraviny, například játra. Jsou pro kočku bezpečná?

Játra jsou bohatým zdrojem železa, vitaminu B12, zinku a dalších živin, které jsou pro kočky důležité. Nicméně játra také obsahují velké množství vitamínu A, který je pro kočky nebezpečný v příliš velkém množství. Nadbytek vitamínu A může může mít toxické účinky, které mohou vést až k poškození kostí a jater.
Čeho se jednoznačně vyvarujte, jsou syrová játra. Ta nejenže vyvolávají u koček průjmy, ale pokud se jimi krmí dlouhodobě, může nadbytek vitaminu A obsažený v játrech způsobovat závažné pohybové potíže počínající ztuhlostí krku (kočky zaujímají polohu sfingy) a pokračující omezenou hybností kloubů končetin v důsledku patologických kostěných výrůstků. 
Proto by kočky měly jíst játra pouze v malých množstvích, pokud vůbec. Ideální je poradit se s veterinářem ohledně množství a četnosti konzumace jater, aby byla zajištěna správná výživa vaší kočky. 
Například syrová játra z divočáka v sobě mohou obsahovat virus způsobující Aujeszkyho chorobu. Jelikož vysoké teploty virus spolehlivě ničí, je nutné tepelné ošetření masa určeného ke krmení domácích mazlíčků.  
I když jsou játra pro kočky bohatým zdrojem živin, mohou být pro ně také nebezpečné v příliš velkém množství. Pokud se rozhodnete kočce dávat pravidelně játra, měli byste se poradit s veterinářem a dodržovat doporučené množství. Důležité je také sledovat příznaky jakýchkoli nepříjemných reakcí, jako je zvracení, průjem nebo ztráta chuti k jídlu, a případně se neprodleně poradit s veterinářem.

Foto: Pexels.com