02.02.13 Výchova a výcvik

Motivace se vyplatí

Při nácviku povelů nebo při různých sportovních aktivitách je velmi důležité psa správně motivovat. Jde pak do práce s mnohem větším zápalem a nadšením. Poradíme vám pár triků, jak ho dostat do správné nálady…

 

Startovní povel – Jestliže se psem trénujete nějaký kynologický sport, dopředu si promyslete nějaký povzbuzující povel na začátek každé lekce. Krátkým a stručným „Jdeme na to!“ nebo „Do akce“ apod. dáváte psovi najevo, že teď začíná nějaká zajímavá aktivita. Povel vyslovte hlasitě a zřetelně s optimistickým tónem, který by měl znít vždy stejně. Když budete psa správně motivovat, bude pro něj cvičení velmi vzrušující a bude se na něj plně soustředit.

 

Pauza na hru – Během tréninku, ale třeba i na soutěžích, když čekáte, než přijdete na řadu mezi jednotlivými koly, je dobré zkrátit si čekání nějakou zajímavou hrou. Váš pes pak bude stále pozorný a čiperný. Můžete mu chvíli házet míček, nebo se s ním přetahovat o jeho oblíbený uzel. Krátké hry byste měli stále obměňovat, aby byl v napětí, co přijde dál a plně na vás soustředil svou pozornost.

 

Výborné pamlsky – během cvičení mějte u sebe připravený nějaký obzvlášť lákavý pamlsek (kousky sušeného masa, domácí masové sušenky apod.). Když váš pes ví, že pro něj máte nachystanou nějakou speciální odměnu, nadšení mu vydrží spíš, než když mu nabídnete jen obyčejnou granuli, kterou dostává každý den k večeři.

 

Buďte přítomní – Když si se psem mezi jednotlivými úkoly hrajete, plně se na něj soustřeďte. Například pokud psa vyšlete hledat schovaný předmět a mezitím se bavíte s jinými pejskaři, pozná, že se mu plně nevěnujete, což pro něj není moc motivující. Dejte mu najevo, že má vaši plnou pozornost, zatímco provádí zadaný úkol. Pouze tak můžete poznat, kdy ho cvičení či hra přestávají bavit a můžete tak trénink ukončit, nebo ho motivovat jinou hrou.

 

Hra by měla být napínavá – psi reagují na pohyb, je to jejich přirozený instinkt. Využijte toho a stanete se tak pro psa zajímavými. Pokud vám má například něco přinést, ale nerad to odevzdává, vzdalujte se od něj pozpátku a přivolejte ho k sobě. Jestliže chcete, aby svou pozornost zaměřil na určitý předmět, vezměte si tu věc do ruky a hrajte si s ní, tak se stane zajímavým objektem i pro vašeho čtyřnohého přítele.

 

V nejlepším přestaňte – Uvědomte si, že velký dril a moc časté opakovaní určitého cviku je přímo zabijákem veškeré motivace. Samozřejmě záleží i na konkrétním plemenu, například německým ovčákům opakování stejných cviků tolik nevadí, ale od svéhlavého čau čau to nečekejte. Ukončete proto trénink v pravý čas, aby si k němu pes nevypěstoval nechuť. Je určitě lepší cvičit častěji a kratší dobu, kdy bude pes provádět vše s nadšením, než přetěžovat psa dlouhými a únavnými lekcemi.

 

Zdroj: Pes - výcvik hrou a sportem, Kirsten Wolf, vydalo nakladatelství JAN VAŠUT v roce 2010, www.vasut.cz