16.04.11 Plemena

Munchkins

Kočičí ekvivalent jezevčíka? Číča s krátkýma nohama? Možná se vám to zdá podivné, ale takové plemeno opravdu existuje…

 

V první řadě je nutné podotknout, že Munchkin (čti mančkyn) je plemeno, které organizace FIFE neuznává. Jeho dominantním znakem jsou velmi krátké nohy.

 

Historie

Munchkin je vlastně „mutace“ kočky pocházející z Louisiany (USA), která se objevila roku 1983. Ale nepředbíhejme... „Krátkonohost“ vlastně není žádná novinka. Kočky s nezvykle krátkýma nohama byly zaznamenány v průběhu staletích po celém světě. Například v britské veterinární zprávě z roku 1944 Dr. Williams Jones popsal čtyři generace krátkonohých koček, včetně zdravé osmileté černé kočky. Ve zprávě se uvádí, že její matka, babička stejně tak jako její potomci vypadali podobně a jediný rozdíl mezi nimi a normálními kočkami byly krátké nohy. Tato linie zmizela během druhé světové války. Typický znak krátkých končetin byl také viděn i u Stalingradu v roce 1956, v Nové Anglii v roce 1970 a Louisianě v roce 1980. V roce 1983 našla Sandra Hockenedel březí krátkonohou kočku, která se posléze stala zakladatelkou plemene Munchkin. Sandra ji pojmenovala Blackberry. Jednoho z jejích potomků – kocoura Toulouse – věnovala své přítelkyni Kay LaFrance. Tato dvě zvířata byla použita jako základ chovu plemene (samozřejmě docházelo k přikřižování domácích koček z důvodů různorodého genofondu).

Organizace TICA přijala plemeno Munchkin do programu „New breed development“ v září 1994 a v roce 1995 mu poskytla status „nové plemeno”. Program New breed development slouží k vytvoření nových plemen a zároveň kontroluje chov, rodokmeny koček a statistiky. Plemeno se také vyvíjí pod dohledem genetického výboru. Data dokazují, že krátkonohost se dědí jako dominantní znak, podobně jako u psů (jezevčíci, velškorgi).

Jaké jsou?

I přes krátké nohy se jedná o rychlé a hbité kočky. Bylo také dokázáno, že nejsou nijak zvlášť náchylné k bolestem zad jako tomu bývá u krátkonohých plemen psů. Kočičí páteř je totiž stavěna jinak než psí, a proto kočka i s krátkýma nohama může skvěle běhat i šplhat. Munchkin má spoustu energie a při běhu dokáže vyvinout překvapivě velkou rychlost (zejména v zatáčkách). Kdo ji nezná, považuje krátké nohy za tělesný nedostatek, ale není to tak docela pravda. Vždyť krátkonohá zvířata najdeme i v přírodě - ať už jsou to jezevci, fretky, vydry či mývalové. Všichni mají krátké nohy, které jim výborně slouží k pohybu a potažmo i k přežití… Kočky Munchkin jsou stejné jako každé jiné plemeno koček až na to, že mají krátké nohy. Ke svým páníčkům se chovají stejně přítulně a projevují jim stejnou lásku a oddanost.

Povaha
Jsou to velmi společenské a hravé kočky. Milují nejrůznější honičky a hračky. Mají rády společnost včetně dětí, psů a jiných domácích zvířat… Jsou extrémně zvědavé! Je velmi roztomilé, když sedí na zadních nohách jako králíci, aby získaly lepší přehled. Jsou sebejisté a nenechají žádný kout domácnosti bez povšimnutí, musí vše prozkoumat. Ačkoliv nemohou v jediném skoku zdolat vzdálenost od podlahy na horní části knihovny, předvedou vám akrobatické kousky i s menšími skoky. Jsou velmi inteligentní takže si spolehlivě najdou cestu, jak se na vyvýšené místo dostat.

Vzhled

Jedná se o malé až středně velké kočky, které váží 2,25 až 4 kg. Až na krátké nohy vypadají jako normální kočky. Zkrácení dlouhých kostí v nohou vzniklo přirozenou mutací, která se dále upevňovala záměrným šlechtěním. Munchkin kočky se vyskytují ve dvou varietách – krátkosrsté (středně dlouhá plyšová srst) a dlouhosrsté (hedvábná delší srst). Chovají se ve velké paletě barev a vzorů.

 

Péče
Péče je snadná. Krátkosrstá varieta by měla být důkladně pročesána jednou za týden. Dlouhosrsté kočky vyžadují kartáčování častější

 

Zdroj: www.tica.org

Na aportujícího munchkina se podívejte na http://www.youtube.com/watch?v=Ezx5qeo3tVw

Kočičky si hrají: http://www.youtube.com/watch?v=I3c05Od6hk8