01.07.23 Pomůcky

Může umělá inteligence rozpoznat, že kočku něco bolí?

Díky instinktům mají kočky tendenci dobře skrývat, když je něco bolí. Důvod je zřejmý, aby před konkurenty nebo potenciálními predátory nevypadaly jako slabé. Převést to na moderní domácí kočky a poznat, zda kočka trpí bolestí, může být přinejmenším obtížné.

Rozvoj umělé inteligence zaznamenal v posledních letech obrovský růst, což se týká i domácích zvířat a jejich zdraví. Nové aplikace založené na umělé inteligenci slibují, že nám pomohou zbavit se nejistot při zjišťování, zda naše kočičí kamarády něco bolí.

Tably:

Tým Sylvester.ai vyvinul aplikaci s názvem Tably, první aplikaci s umělou inteligencí na světě, která se snaží zjistit, jak se kočka cítí, na základě jemných náznaků ve výrazu tváře a k posouzení používá stupnici bolesti schválenou veterináři. Technologie je založena na stupnici Feline Grimace Scale, což je účinný nástroj používaný vědci k určování bolesti u zvířat na základě výrazu tváře. Pomocí aplikace majitelé jednoduše vyfotí tvář kočky a mohou získat hodnocení na základě modelů umělé inteligence a integrovaných klinicky ověřených veterinárních škál bolesti. Michelle Priest, senior produktová manažerka společnosti Tably, pro Wired uvedla: "S kvalitním a celoplošným snímkem tváře kočky je přesnost měření u dospělých koček většiny plemen 97 %, s čímž jsme nesmírně spokojeni." Model umělé inteligence se stále učí číst koťata a některá neobvyklá plemena, ačkoli s přibývajícími fotografiemi v databázi by se umělá inteligence měla naučit číst tyto výrazy stále lépe.

Dr. Dolittl-E:

Podobně jako Tably vyvíjí tým výzkumníků v laboratoři Tech4Animals z Haifské univerzity aplikaci založenou na umělé inteligenci - Dr. Dolittl-E - pro detekci pocitů neklidu nebo nemoci u zvířat a doufá, že bude technologie pomáhat ve veterinární péči. Tým také použil hluboké učení AI a analýzu rozpoznávání tváře k identifikaci koček, které trpí bolestí, s úspěšností přes 70 %. Výzkum byl založen na studii 29 koček plemene britská krátkosrstá a vědci pořídili fotografie tváří koček před a po sterilizaci, když byly ještě pod vlivem léků proti bolesti, a znovu po odeznění účinků léků proti bolesti. (https://www.nature.com/articles/s41598-022-13348-1)

Co to znamená pro majitele koček?

Může být tato technologie pro majitele koček skutečně užitečná? Podle interní veterinární lékařky webu Excitedcats.com Dr. Lorny Whittemore (BVMS) by to potenciálně mohlo být možné: "Veterinární medicína je neustále se vyvíjející obor a umělá inteligence bude pravděpodobně stále užitečnější. Využití lidských znalostí, a zkušeností spolu s pokročilou technologií snad povede k tomu, že u více koček se rozpozná, že potřebují adekvátní péči a úlevu od bolesti."

I když je tato technologie jistě zajímavá a může pomoci majitelům koček i veterinářům lépe kočky "číst", je před námi ještě dlouhá cesta. Existují samozřejmě určitá omezení, protože i když aplikace může majitelům napovědět, zda je jejich kočka nespokojená, stále budou potřebovat veterináře, aby přesně diagnostikoval, o jaký problém se jedná. Také nemusí být jednoduše nic v nepořádku. Kočky mají také špatné nálady, stejně jako lidé, a mohou být jednoduše hladové, unavené nebo nevrlé.

Uživatelé aplikace mají smíšené zkušenosti. Některé kočky byly naprosto spokojené a vrněly a aplikace jim poskytla nepřesné výsledky, stejně jako naopak - viditelně podrážděná kočka byla vyhodnocena s pozitivními výsledky.

Veterináře jen tak nenahradí

S tím souhlasí i další veterinář Dr. Luqman Javed (DVM): "I když jsou podobné aplikace pravděpodobně užitečné, je třeba je brát s rezervou. Nejsem si jistý, zda by fungovaly, pokud by kočka měla nějakou deformaci obličeje nebo zranění. Navíc může záležet na kvalitě kamery, a i když kočky trpí bolestí, mohou se jejich obličeje změnit, pokud vidí, že se k nim blíží jejich majitel s kamerou (zejména pokud si ji spojují s pamlsky). Také některé léky určené k tlumení bolesti mohou změnit vzhled obličeje nebo očí. I když si myslím, že tyto technologie vypadají slibně, neměly by se používat jako náhrada veterinární konzultace."

Zdroj: Excitedcats.com
Foto: Pexels.com