29.01.23 Život s kočkou

Může vlastnictví kočky zlepšit naše duševní zdraví?

Všichni majitelé koček vědí, jak dobře se díky nim cítí, a pro mnohé jsou každodenním zdrojem radosti. Přenáší se však tyto pocity i na duševní zdraví? Existují kromě pozitivních emocí, které nám kočky dávají, nějaké důkazy o tom, že kočky mohou pomoci zlepšit naše duševní zdraví? 

Ukazuje se, že ano. Existují studie, které dokazují, že vlastnictví kočky může výrazně zlepšit duševní zdraví majitele. Samozřejmě je třeba zmínit, že většina těchto výzkumů je korelační, což znamená, že to může být jednoduše tím, že lidé, kteří se rozhodnou pořídit si kočku, jsou prostě šťastná skupina lidí :-)

Lepší spánek, méně úzkosti

I pouhé sledování kočičích videí stačí k tomu, aby se téměř každému vykouzlil úsměv na tváři, existuje několik prokazatelných psychologických výhod vlastnictví kočky. Australská studie z roku 2015, které se zúčastnilo 92 majitelů koček a 70 lidí, kteří kočky nemají, zkoumala u účastníků faktory jako spánek, úzkost, deprese a psychické zdraví. Majitelé koček měli výrazně vyšší skóre v oblasti celkového psychického zdraví než ti, kteří kočky nevlastnili.

Kočky mohou také pomoci snížit stres a úzkost pouhou hrou. Existují důkazy, že hra s kočkami může pomoci snížit krevní tlak a uvolnit nervový systém. Také díky celkově nenáročné péči jsou kočky méně "stresujícím zvířetem" než jiní domácí mazlíčci.

Vlastnictví jakéhokoli domácího zvířete samozřejmě může pomoci snížit osamělost a kočky dělají skvělou společnost těm, kteří by jinak žili sami. Ale i to, že kočka s vámi spí, může přispět k pocitu pohody, což vede k celkově lepšímu spánku.

Kočky mohou být skvělé i pro děti a v průzkumu provedeném mezi 2200 dětmi ve věku 11-15 let bylo zjištěno, že děti, které si vytvořily pevné pouto se svými kočičími mazlíčky, měly celkově vyšší kvalitu života a ve škole se cítily energičtější a pozornější. Dr. Lorna Whittemore, veterinární lékařka z webu ExcitedCats.com, s těmito zjištěními souhlasí: "Kočky jsou trvale v první trojce nejoblíbenějších domácích mazlíčků na celém světě, a to z dobrého důvodu. Úzké pouto, které mnoho lidí se svými kočkami udržuje, buduje vzájemně prospěšný vztah. Péče a bezpečí pro kočku a společnost a pohodu pro kočičího majitele."

Kočky a naše celkové zdraví

Mezi majiteli koček panují občas obavy z přenosu parazitů. Přestože to je opodstatněná obava, existují také důkazy, že kočky mohou našemu zdraví skutečně prospívat. Ve třináctileté studii, které se zúčastnilo téměř 4 500 osob, majitelé koček méně často trpěli vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem a měli celkově nižší BMI, což snižovalo riziko infarktu.

Jiná, mnohem menší studie z Pensylvánské univerzity, sledovala 24 nových majitelů koček. V průběhu 10 měsíců po pořízení kočky je zkoumala. U účastníků se projevilo snížení bolestí hlavy, zad a nachlazení - i když se zdálo, že tyto výhody s postupem času slábly.

Léčivá síla vrnění

Kočičí vrnění se pohybuje v pásmu 20-140 Hz a může mít léčebné účinky. Dokonce bylo prokázáno, že tato frekvence pomáhá kočkám při regeneraci kostí. Pokud toto vrnění dokáže léčit kosti, není těžké si představit, co dokáže udělat se stresem, úzkostí a dalšími psychickými stavy u lidí.

Kočky jako terapeutická zvířata

Kočky jsou i oblíbeným terapeutickým zvířetem. Při tzv. felinoterapii pomáhají lidem, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou, demencí a závislostmi, pomáhají jim na psychické i fyzické úrovni.

Je vědecky prokázáno, že i krátká interakce s domácími mazlíčky přináší alespoň krátkodobou úlevu od stresu a úzkosti. Zatímco dosud se to týkalo převážně psů, nedávné průzkumy naznačily, že stejně užitečné mohou být i kočky. Interakce s kočkami poskytují emocionální podporu a mohou snížit negativní nálady natolik, že jsou téměř srovnatelné s lidským společníkem. Dr. Whittemore opakuje, že "sledování kočičích her nebo společnémazlení může lidem přinést štěstí i zdravotní výhody".

Zdroj: Excitedcats.com
Foto: Pexels.com