14.05.11 Zdraví a nemoci

Mykózy mohou potrápit i psy

Drbe se váš čtyřnohý miláček častěji a zuřivěji? Vykusuje si srst? Možná vás jako první z možných příčin napadnou blechy, ale může se jednat o mnohem menšího parazita - plíseň. Nejen lidé trpí mykózou, mezi drápky ji může mít třeba i váš pes.

 

Mikrobiální flóra srsti a kůže bývá velmi náchylná k tomu, aby se zde rozbujely kvasinky a plísně. Tradičními přenašeči různých druhů kožních onemocnění jsou především malá zvířátka jako například křečci, morčata, králíčci nebo činčily. U větších zvířat, psů nebo koček, ale především kopytníků se bakteriální nákaza může objevit na drápech, paznehtech a kopytech.

 

Možnosti nákazy 

Zárodky plísní si zvířata mezi sebou předávají přímým kontaktem například při hře. Pokud máte víc mazlíčků ve společné domácnosti, pak mohou být zdrojem nákazy jejich hračky, kartáč, hřeben, deka... Spóry plísní přenášejí i parazité, jako jsou blechy, vši, zákožky. Od malých zvířat se mohou nakazit zvířata větší, výjimkou není ani člověk… Mnohem méně pravděpodobný je opačný způsob, že by se domácí zvíře nakazilo mykózou od nemocného člověka.

 

Náročná terapie

Bohužel si plísně udržují velmi dlouhou životnost a možnost infekce přetrvává i několik let. Stejně jako u lidí, tak i v případě nemocného zvířete se jedná o časově a leckdy i finančně náročnou terapii. Drobná ložiska plísní se někdy sama vyhojí, ale většinou se postupně rozšiřují, vytvářejí větší okrouhlé skvrny a projevují se silným svěděním. V takovém případě si zvíře může i vytrhávat nebo vykusovat chuchvalce srsti. Pokud jsou postiženy drápy, často dojde zároveň i k jeho zánětu, tzv. onychorexi, dráp se začne třepit a lámat stejně jako u mykózy nehtů u prstů na nohou lidí.

Pokud veterinární lékař odebere zvířeti kožní seškrab a pomocí kultivace určí konkrétní druh plísně, po stanovení diagnózy naordinuje antimykotika. Pro malá i velká zvířata je vhodné použít také volně dostupný biologický přípravek, kterému se říká „chytrá houba“. Kromě jeho vlastností je výhodný i v tom, že nebudete muset svádět lítý boj, aby zvíře polklo tabletu, a docházet nebo jezdit k veterináři na aplikaci injekcí. Vzhledem k tomu, že „chytrá houba“ působí na všechny druhy plísní, stačí pouze při výskytu kvasinek a plísní podle návodu nemocné zvíře buď vykoupat ve vodní lázni s účinnou látkou, v případě menšího lokálního postižení postříkat nebo potřít. Přípravek lze využít i preventivně na kůži náchylnou k zapářce. „Chytrá houba“ pracuje na principu – houba požírá houbu. Jedná se totiž o organismus Pythium oligandrum, který proniká do buněk plísní nebo kvasinek a čerpá z nich pro svoji výživu potřebné látky. Jakmile parazita zahubí, uvolňuje prostor pro znovuosídlení tzv. normální mikroflórou.

 

Trvale čisté prostředí

Nejdůležitější částí terapie je asanace prostředí, ve kterém se zvíře pohybuje. Nezapomeňte také pečlivě dezinfikovat předměty, s nimiž přichází pravidelně do styku, aby nedošlo k recidivě onemocnění.

 

Text: Eva Pavlatová